faydalar.net https://www.faydalar.net Faydalar, Bitki ve Gıdaların Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, faydalar.net Fri, 27 Jan 2017 00:00:00 +0000 Mon, 06 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Ayetel Kürsi Faydaları https://www.faydalar.net/ayetel-kursi-faydalari.html Sun, 08 Oct 2017 09:15:40 +0000 Ayete'l Kürsî Faydaları; Bakara suresinin ikiyüz ellibeşinci ayeti olup, ayette geçen ve "taht, hükümranlık, kudret, ilim" manalarına gelen Kürsî kelimesinden dolayı Ayetü'l  Kürsî Ayete'l Kürsî Faydaları; Bakara suresinin ikiyüz ellibeşinci ayeti olup, ayette geçen ve "taht, hükümranlık, kudret, ilim" manalarına gelen Kürsî kelimesinden dolayı Ayetü'l  Kürsî adını almaktadır. Ayetü'l Kürsî ayetinin Kur'an-ı Kerim'in bütünü içerisinde ayrı bir fazileti bulunduğu hakkında Nazilli Muhammed Hakkı, doksan beş hadis-i şerif ve doksanüç isim tesbit ettiğini kaydetmiş ve kendisi önem verdiği delillere dayanarak, ayetin kırk kadar adını zikretmiştir. Bu isimler genel olarak, Ayetü'l Kürsî ayetinin faziletleri, konusu yahut Ayetü'l Kürsînin Faydaları göz önünde bulundurularak düşünülmüş ve zikredilmiştir.  Ayetü'l Kürsî on cümleden meydana gelmiş olup, içeriğinde Allah'ın varlığı ve birliği, O'nun (C.C.) daima diri ve zâtı ile kaim olduğu, dalgınlık ve uyuklama gibi beşeri sıfatlardan münezzeh olup kâinatı kendi tasarrufunda bulundurduğu, O (C.C.)'un izni olmadan hiçbir kimsenin şefaatçı olamayacağı, ilmi ve bilgisinin ezeli ve ebedi kuşattığı, kudretinin semayı ve arzı kapladığı, zatının çok yüce olduğu bildirilir. Ayetü'l Kürsî'de tevhid inancının esasları apaçık ifade edilmektedir.

Ayetü'l Kürsî'nin Faydaları;

 Ayetü'l Kürsî'nin fazileti hakkında Rasûlullah Sallâllahû Aleyhi ve Sellem Efendimiz hadislerinde Kur'an-ı Kerim'in en büyük ayeti olduğunu (Müslim, Müsâfirin 258. Ebû Davûd Salât 352, Huruf 1) bildirmiş ve yatağına girerken okuyacak olan kimseyi Allah'u Tealâ'nın koruyacağını, şeytanın o kimseye yaklaşamayacağını (Buhari, Vekâlet 10), Ayetü'l Kürsî'nin içerisinde Allah Tealâ Hazretlerinin en yüce isminin bulunduğunu (Müsned, VI 461) ve Kur'an ayetlerinin efendisi olduğunu (Tirmizî, Fezâ'i-lül Kur'an 2) heber vermiştir. Rivayet tefsirlerinde yer alan bazı hadisi seriflerde de, Ayetü'l Kürsî'yi okuyan kişiye Allah (C.C.)'un hemen bir melek gönderdiği, bu meleğin o kişinin ertesi güne kadar yaptığı iyilikleri yazıp kötülükleri sileceği yazılmıştır. Ayetü'l Kürsî'yi farz namazların arkasından okuyan kişinin ise öldüğü zaman cennete gideceği ifade edilmektedir. Ayetü'l Kürsî'nin bu hadislerde ifade edilen faydası sebebiyledir ki, namazların sonunda genellikle okunmaktadır. Bunların haricinde Ayetü'l Kürsî, normalde de aynı inaçla namazların dışında sıkça okunan bir ayettir.

]]>
Hindistan Cevizi Yağı Yüze Faydaları https://www.faydalar.net/hindistan-cevizi-yagi-yuze-faydalari.html Mon, 09 Oct 2017 06:17:00 +0000 Hindistan cevizi yağı yüze faydaları, bayanlar tarafından son yıllarda keşfedilmiş doğal bir yağ olan hindistan cevizi yağı cilt bakımında harikalar yaratmaktadır. Kozmetik firmalarının ürünlerinde de kullandığı bu yağla Hindistan cevizi yağı yüze faydaları, bayanlar tarafından son yıllarda keşfedilmiş doğal bir yağ olan hindistan cevizi yağı cilt bakımında harikalar yaratmaktadır. Kozmetik firmalarının ürünlerinde de kullandığı bu yağla yüzünüzdeki kırışıklıklardan tutun, cilt lekelerine kadar pek çok soruna çare bulabilirsiniz. Pahalı ürünleri almakta zorlanıyorsanız, bunlara para ödemek istemiyorsanız, cildime çareyi doğada arıyorum diyorsanız, hindistan cevizi yağı tam size göredir. Doğal yolları tercih ederek bakımlı olmayı isteyen her bayanın tercihi olabilecek özelliklere sahip olan bu yağı makyaj malzemeleriniz arasından eksik etmeyin. Sizlere hindistan cevizi yağı yüze faydaları konusunda bir makale hazırladık. Bu yağı yüzünüzdeki hangi sorunlarda kullanabilirsiniz, nelere iyi gelir bunları açıklamaya çalıştık. Umarız doğanın bu nimetinden sizlerde faydalanırsınız.

Hindistan cevizi yağı yüze faydaları nelerdir

Cilt lekeleri: Hindistan cevizi yağının görünümü beyaz katı yağ gibi olsa da, uygulama için elinize aldığınızda hemen sıvılaşan özelliktedir. Bunu cilt lekeleriniz için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Yüzünüzde oluşacak cilt lekelerinin önlenmesinde, bu lekelerin yok edilmesinde hindistan cevizi yağı harika etkiler yapacaktır. Güneş lekelerinde, akne ve sivilce lekelerinde rutin cilt bakımı sırasında bu yağı kullanabilirsiniz. Lekelerin üzerine direkt olarak bu yağı sürerek bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Cilt kırışıklıkları: Yüzde oluşan kırışıklıklar her bayanın en önemli sorunlarından biridir. Çünkü yüz her zaman ön plandadır. Yüzdeki ince kırışıklıklara erken aşamada önlem alırsanız, bunlardan daha kolay kurtulabilirsiniz. Göz çevresinde oluşan kaz ayağı denilen kırışıklıkları da bu yağla geciktirebilirsiniz. Bu nedenle hindistan cevizi yağına yaşlanma karşıtı diyebiliriz. Bunu kullanan kadınların memnuniyeti hemen yüzlerinden belli oluyor. Hindistan cevizi yağı yüze faydaları sayesinde kırışıklık derdine son verebilirsiniz.

Dudak sağlığında: Hindistan cevizi yağını oda sıcaklığında dudaklarınıza uygulayarak lip balm etkisi yaratabilirsiniz. Kışın soğuklarda yakındığınız dudak çatlaması sorunundan kurtulur, daha dolgun görünen dudaklara sahip olabilirsiniz.

Göz altı torbalarında: Göz altı sorunları kadınlar için ayrı bir derttir. Mor görünen göz altları, şişlikler, yorgun görünüm hindistan cevizi yağı sayesinde giderilebilir. Geceleri yatmadan önce nazikçe parmak uçlarıyla hindistan cevizi yağıyla göz çevresine masaj yapın. Bunun etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Bilindiği gibi kozmetik ürünlerde bu amaçlı kullanılan ürünler oldukça pahalıdır. Sizler bu doğal yağla göz çevresi bakımınızı daha uyguna mal edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı yüze faydaları bu yağın antioksidan etkisinden ve onarıcı özelliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle geceleri bu yağı masajla birlikte cildinize uyguladığınızda, gece boyunca cildinizi onararak besleyen hindistan cevizi yağından tam fayda sağlayabilirsiniz.
]]>
Ayçekirdeği Faydaları https://www.faydalar.net/aycekirdegi-faydalari.html Mon, 09 Oct 2017 11:12:43 +0000 Ayçekirdeği faydaları, düşünülenin aksine oldukça fazla miktarda vitamin, minreal ve yağ kaynağıdır. Halk tarafından yağdan başka bir faydasının bulunmadığı düşünülsede hatırı sayılacak kadar faydalı bir besind Ayçekirdeği faydaları, düşünülenin aksine oldukça fazla miktarda vitamin, minreal ve yağ kaynağıdır. Halk tarafından yağdan başka bir faydasının bulunmadığı düşünülsede hatırı sayılacak kadar faydalı bir besindir. 

Ayçekirdeğinin faydaları
 • Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça önemli bir besindir. İçerisinde bulundurduğu E vitamini ve Folat yardımıyla kalp ve damara oldukça fayda saylamaktadır. Erken ölüm riskini geciktirdiği için oldukça önemlidir. Yarım avuç kadar tüketebileceğimiz ayçekirdeği günlük E vitamini ihtiyacımızın %60'ını karşılayacaktır. 
 • Ayçekirdekleri magnezyum açısından oldukça zengindir. Magnezyum, bağışıklık sistemini güçlendirirken sinir sistemine de iyi gelmektedir. En önemli özelliği de cilde faydasıdır. Ciltteki yaraları, lekeleri ve hatta sivilceleri geçirmek için gerekli olan bir vitamindir. Eksikliği halinde ciltte sivilce ve leke oluşumları ile karşılaşılabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için günlük magnezyum ihtiyacını karşılamak gerekmektedir. Bu da günlük az miktarda ayçekirdeği çitlemek demektir. Yanlış bilinen bir şeye de değinmek gerekirse, ayçekirdekleri sivilce oluşturmaktan çok sivilce geçiren bir özelliğe sahiptir. Tabi yeteri miktarda çitlendiğinde... Her şeyin fazlasının zarar verdiği gibi ayçekirdeğinin de fazlası zarar vermektedir. Kısacası yeteri kadar alındığında sivilce geçiren, işin ucunu kaçırıp gereğinden fazla tüketildiğinde sivilcelere merhaba dedirten bir besindir ayçekirdeği. Dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır ki o da şudur: ayçekirdeğini tuzsuz tüketmek... Cilde iyi gelen magnezyumun faydası bu kadarda değildir. Ayçekirdeğinde bol miktarda bulunan magnezyum, ruh sağlığına da iyi gelmektedir. Depresyon belirtilerini azaltır.
 • Ayçekirdekleri içerisinde bulunan selenyum ile DNA onarımı sağlanmış olur. Vücutta bulunan kızarıklıklar ve şişkinlikler ayçekirdeği sayesinde kısa zamanda geçmektedir.
 • Kolestrol düzeyini korur.
 • Ayçekirdeği önemli miktarda çinko, bakır, lif ve demir içermektedir. Yeterince tüketildiğinde anemi diye bilinen kansızlığa iyi gelmektedir. Çinkonun cilt üzerindeki etkisi de unutulmamalı ve magnezyumla birlikte ayçekirdeğinde bulunmasından ötürü sivilce oluşumunu engellemektedir. Bu önemli mineraller yardımıyla kırmızı kan hücreleri tüm vücuda ulaşmaktadır. Aynı zamanda kan şekeri oranını da normale döndürmektedir. Saymakla bitmeyecek olan ayçekirdeğinin faydaları yazılanlar ve bilinenlerden çok daha fazladır. Bu nedenle ihtiyaç olduğu kadar tüketerek bütün zararlı etkenleri vücutdan kolayca uzaklaştırabiliriz. 
]]>
Aç Karnına Su İçmenin Faydaları https://www.faydalar.net/ac-karnina-su-icmenin-faydalari.html Mon, 09 Oct 2017 20:26:13 +0000 Aç Karnına Su İçmenin Faydaları, Vücut sağlığını korumak için ve vücuda zarar verecek hastalığın bir çoğunu su önler. Her gün bol oranda su içilmelidir. Sabahları aç karnına su içilmesi vücut sağlığı için faydal Aç Karnına Su İçmenin Faydaları, Vücut sağlığını korumak için ve vücuda zarar verecek hastalığın bir çoğunu su önler. Her gün bol oranda su içilmelidir. Sabahları aç karnına su içilmesi vücut sağlığı için faydalı olur. Günde en az 5 bardak su içilmelidir. Hayatın vazgeçilmez kaynağı sudur. Kış ayında su içmeye fazla gereksinim duyulmaz. Fakat yaz aylarında su vazgeçilmez kaynaktır. Vücudun bütün organlarının suya ihtiyacı vardır. 

Aç karnına su içmenin faydaları oldukça fazladır. Kahvaltıdan önce aç karnına su içilmesi bağırsaktaki toksini dışarı atar. Vücudun ihtiyacını karşılamayan maddenin dışkı ile atılmasını sağlar. Bir çok hastalığa karşı korunma oluşturur. Gece uyurken su vücut içindeki hücreyi tamir eder ve yenilenmesi için çalışır. Aç karnına su içilmesi idrar yoluyla atılması gereken maddenin atılmasını hızlandırır. Dışkılamayı rahatlatır ve kabızlığı önler. Sigara, alkol, tütün, sebze meyveyi yıkamadan yemek vücutta oluşan zararlı maddenin etkisini azaltır. Cilt sağlığını korur. Cilde esneklik, gerginlik koruma oluşturur. Kırışıklığı önler. 

Aç karnına su içmenin faydalarından bir tanesi de sağıklı kilo vermeyi kolaylaştırır. Vücut içindeki toksin, yağ, kaloriyi yakar ve dışkı ile atar. Açlık hissini önler. Tokluk hissi oluşturur. Fazla yemeyi azaltır. Şişkinliği azaltır. Bağırsak sağlığını korur. Bağırsağı enfeksiyon ve bakteriden korur. Vücutta direnç oluşturur ve yorgunluğu atar. Su içerek uyanmak gün boyu enerji hissi yaratır. Sindirim sistemi ve bağırsağın düzenli çalışmasını sağlar. Mide, karın ağrı krampını önler. 

Aç karnına su içmek ve zayıflama etkileri

Kişinin sağlıklı kilo vermesi için aç karnına su içmek çok faydalı olur. Her sabah düzenli 3 bardak su içilmelidir. Ilık su vücuttaki yağı yakar ve hızlı kilo vermeyi sağlar.  Her sabah aç karnına ılık su içilmesi kişinin haftada 2 kilo vermesine yardımcı olur. Kişi kilo verirken beslenmesine de dikkat etmelidir. Hamur işinden, tatlı, tuzlu besinden uzak durmalıdır. Diyetisyen yardımıyla diyet yöntemi uygulamalıdır. Kişi beslenmesine dikkat ederek aç karnına su ile zayıflama hızlanacaktır. Sağlıklı şekilde 1 ayda 8 kilo verilmesi sağlanır.
]]>
Ballı Zencefilin Faydaları https://www.faydalar.net/balli-zencefilin-faydalari.html Tue, 10 Oct 2017 06:05:09 +0000 Ballı zencefil faydaları; pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan doğal bir ilaçtır. Hastalıklardan kurtulmak kadar korunmak da büyük önem taşımaktadır. İnsan sağlığının değeri kaybedildiğinde ya da ilerleyen ya Ballı zencefil faydaları; pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan doğal bir ilaçtır. Hastalıklardan kurtulmak kadar korunmak da büyük önem taşımaktadır. İnsan sağlığının değeri kaybedildiğinde ya da ilerleyen yaşlarda daha çok anlaşılır. Oysaki gençlik yıllarında sağlıklı bir yaşam sürerek pek çok hastalıktan korunmak hatta erken yaşlanmanın dahi önüne geçebilmek mümkündür. Bu sadece vücut sağlığı için değil aynı zamanda ruh sağlığı için de önemlidir. Hasta olduğumuzda ötelemeden hemen doktora gidip tedavi olmak varken genellikle erteleyip ayakta atlatmaya çalışırız. Böylece hastalık daha çok ilerler ve basit yöntemleriyle tedavi edilebilecekken daha ağır ilaçlarla tedavi olmak zorunda kalırız. Bu durum ise vücudumuzun ilaçların etkisiyle daha fazla yıpranmasına neden olur. Her ne kadar içtiğimiz ilaçlar çok fazla yan etki barındırmasa da kimyasal maddelerden oluştuğu göz ardı edilmemelidir. 
Soğuk algınlığı, basit enfeksiyon hastalıkları belirti vermeye başladığında biraz C vitamini takviyesi, dinlenme ve ballı zencefil sayesinde hızlı bir şekilde iyileşmek mümkündür. Yani hastalığın şiddeti artmadan doğal yollar kullanılarak iyileşmesi saplanabilir. Fakat doğal tedavi yöntemleriyle iyileşmeyecek kadar geç kalmış iseniz artık tıbbi yardım almaktan başka çare yoktur. Yine ilave olarak doğal yöntemlerle hastalığın belirtilerini azaltmak mümkündür. 

Ballı zencefil nasıl hazırlanır ve ne işe yarar 

Ballı zencefilin hazırlanması çok kolaydır. Zencefil taze, toz ve kök olarak satılmaktadır. Zencefili bal içerisine katarak kür hazırlamanız için zencefilin toz olarak alınması gerekir. Karışımı hazırlamak için 1 tatlı kaşığı  süzme bal ve 1 çay kaşığı toz zencefil yeterli olacaktır. Ballı zencefil karışımının günde iki kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Açıklanan malzeme miktarı doğal ilacın hangi yaş gurubu için yapıldığına göre değiştirilebilir. Ayrıca bu ölçü tek bir kere de yemek içindir. Her seferinde mutlaka taze olarak hazırlayın. Eğer yemekte zorluk yaşarsanız üzerine birkaç damla limon sıkarak tadını biraz daha farklılaştırmak mümkündür. Çünkü zencefilin tadı oldukça acıdır. 

Ballı zencefil şarkılara da konu olduğu gibi en çok soğuk algınlığının tedavisinde etkilidir. Özellikle soğuyan havanın da etkisiyle kış mevsiminde şiddetini arttıran ortalık hastalıkları hızla artar. Bu hastalıkların başında ise solunum yolu enfeksiyonları gelmektedir. Solunum yolu enfeksiyonunun en sık karşılaşılan belirtisi bazen kuru bazen de balgamlı şekilde görülen öksürüktür. Öksürüğün iyileşmesini sağlamak için ballı zencefil küründen istifade edebilirsiniz. Ballı zencefil ayrıca gebelikte de çok faydalıdır. Tüketiminde aşırıya gidilmediği sürece gebeliğe bağlı bulantı, kusma gibi şikayetlerin azalmasına katkı sağlar. Ballı zencefilin çocuklarda kullanımı yönünde bir sakınca bulunmamakla birlikte yine de tüketim miktarında dikkatli olunması gerekir.
]]>
Çayın Göze Faydaları https://www.faydalar.net/cayin-goze-faydalari.html Tue, 10 Oct 2017 22:28:30 +0000 Çayın göze faydaları, Ülkemizde çay en değerli içeceklerden bir tanesidir. Asla vazgeçemediğimiz çayı günde en az iki defa demleriz ve genellikle yanında yiyecek bir şeyler ararız. Çayın vücudu için birçok faydası b Çayın göze faydaları, Ülkemizde çay en değerli içeceklerden bir tanesidir. Asla vazgeçemediğimiz çayı günde en az iki defa demleriz ve genellikle yanında yiyecek bir şeyler ararız. Çayın vücudu için birçok faydası bulunmaktadır. Fakat bunun yanı sıra çayın göze de çok önemli faydalar sağladığı bilinmektedir. Usulüne uygun olarak demlenen çay çok iyi bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde de gözün bazı hastalıklardan kurtulmasına yardımcı olmaktadır.  

Çayın göze faydaları nelerdir

Evimizde, iş yerimizde, piknikte bile asla eksik etmediğimiz demlenmiş siyah çay göz sağlığı için çok yararlıdır. 
 • Göz insan vücudunun en hassas organlarından bir tanesidir. Bu nedenle gözümüze sürdüğümüz her malzemenin de göz sağlığı için büyük önemi bulunmaktadır. Gözle en fazla temas ettirilen şeyler makyaj malzemeleri ve bunları temizlemek için kullandığımız kozmetiklerdir. Özellikle bu kozmetiklerin tamamına yakını ciddi oranda kimyasal bileşen içermektedir. Bunları gözle temas ettirmek yerine demlenmiş ılık çay ile gözünüzü silerseniz hem günün yorgunluğu hem makyaj malzemeniz hem de güneşten gelen zararlı etkiler gözünüzden arındırılmış olur. 
 • Gözde oluşan arpacığın tedavisinde de ılık çayla pansuman yapılması göz doktorları tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun için günde 3-4 defa gözünüzü iyice yıkayarak çaylı pamukla silmeniz gerekir.
 • Özellikle bebekler ve çocuklarda görülen basit nitelikli göz iltihaplanmasını kurutmak için de demlenmiş çayla pansuman yapılması çok faydalıdır.  
 • Çayın göze faydalarından sonuncusu ise gözü dış etkilerden muhafaza eden kirpiklere yöneliktir. Özellikle kirpikleri kısa ya da zayıf olanların uzun ve gür kirpiklere kavuşarak gözü daha iyi korumaları mümkündür. Bunun için de 3 hafta boyunca günde 2 defa çayla gözün silinmesi gerekir. 
]]>
Ayva Yaprağı Çayının Faydaları https://www.faydalar.net/ayva-yapragi-cayinin-faydalari.html Wed, 11 Oct 2017 05:09:25 +0000 Ayva yaprağı çayının faydaları sağlık açısından saymakla bitmez. Sonbahar aylarının vaz geçilmezi ayva ağacından toplanır ve bir demlikte haşlanır. Ne kadar çok demlenmeye bırakılırsa o kadar lezzetine kavuşulur. En sev Ayva yaprağı çayının faydaları sağlık açısından saymakla bitmez. Sonbahar aylarının vaz geçilmezi ayva ağacından toplanır ve bir demlikte haşlanır. Ne kadar çok demlenmeye bırakılırsa o kadar lezzetine kavuşulur. En sevdiğim tarafı ise suyu bittikçe üzerine su eklenerek 4-5 sefere kadar lezzetini koruyabilmesidir. Ayva yaprağı çayının faydaları oldukça fazladır. Karaciğeri temizleme ile birlikte düzenli çalışmasını sağlaması oldukça gözde gözde bir bitkidir. Öksürüğe iyi gelmesiyle de bilinen ayva yaprağı çayı aynı zaman da bronşite de iyi gelmektedir. Yoğun ve stres dolu geçmiş bir günün ardından içilen taze ayva yaprağı çayının sakinleştirici özelliği sayesinde güzel bir uyku çekmenize de olanak sağlayacaktır. İshal gibi bağırsak rahatsızlıklarınızı da giderirken aynı zaman da ağızda ki, midede ki ve bağırsakta ki zararlı mikroplardan, bakterilerden arındırarak korunmasını sağlar, hazımsızlığı da önler. Aynı zamanda vücudu da zinde hale getirerek cildinizi de daha parlak hale getirir. Ayva yaprağı çayının kan yapıcı özelliği sayesinde içen kişinin kan değerlerinin de normale dönmesini sağlar. 

Ayva yaprağı ile birlikte ayva çiçeği de kaynatarak içilmesi özellikle kalp çarpıntısı olan kişilere tavsiye edilmektedir. Ayva yaprağı çayı devamlı kullanımı halinde hemoriod zamanla körelir ve tamamen ortadan kaybolur. Herhangi bir solunum rahatsızlığından kaynaklı ses tellerinin kısılması da hazırlanan ayva yaprağı çayı sayesinde zamanla yumuşayarak açılmasını sağlar.

Ayva yaprağı çayının aşırı kullanımında oluşan yan etkiler;

Özellikle yüksek tansiyon sahibi kişiler ile sürekli olarak kabızlık yaşayan kişilere sürekli olarak tüketilmesi tavsiye edilmez. Çok fazla tüketimi ile birlikte bazı kişilerde ishal durumu da gözlemlenebilmektedir. Her şeyin olduğu gibi bu çayında ufak tefek zararlarının görülmesi elbette kaçınılmaz olacaktır.
]]>
Cevizin İç Kabuğunun Faydaları https://www.faydalar.net/cevizin-ic-kabugunun-faydalari.html Wed, 11 Oct 2017 13:03:40 +0000 Ceviz İçi Kabuğunun Faydaları, muhakkak ki saymakla bitmez. Bilindiği gibi cevizin, saçtan tutun hafızaya, strese, öksürüğe kadar birçok rahatsızlığa faydası vardır, mutlaka duymuşsunuzdur. Cevizin bu kadar faydası varken i Ceviz İçi Kabuğunun Faydaları, muhakkak ki saymakla bitmez. Bilindiği gibi cevizin, saçtan tutun hafızaya, strese, öksürüğe kadar birçok rahatsızlığa faydası vardır, mutlaka duymuşsunuzdur. Cevizin bu kadar faydası varken içinde bulunan kabuklarının da birçok faydasının olabileceğini düşünmüş müydünüz Ceviz içi kabuğunun kaynatıldıktan sonra suyunun tüketilmesinin tam bir şifa deposu olduğunu biliyor muydunuz Cevize dair tüm parçalar ayrı ayrı şifa kaynağı. Ceviz birçok hastalığa şifa olan biri kuru yemiştir ve kabukları da Alzheimer hastalığından kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok derde devadır. Uzmanlar, beyin gelişimi ve gelecekte oluşabilecek Alzheimer hastalığına karşı günde en az 4-5 adet ceviz tüketilmesini öneriyor. 

Ceviz İçi Kabuğunun Faydaları
 • Ceviz içi kabuğunun suyu aç karnına tüketildiğinde metabolizmanın hızlanmasına ve kilo kaybına yardımcı olur.
 • Kabızlık problemini giderir.
 • İştah kapatıcı özelliği vardır.
 • Ceviz içi kabuğu suyu ile günde 3 defa dişler fırçalanıp, gargara yapılırsa dişte tartar oluşumunu engelleyici özelliği vardır.
 • E vitamini içerdiğinden saç, tırnak ve cilt bakımından tam bir mucizedir. Çoğu kozmetik malzemesinin içinde bulunur.
 • Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.
 • Şeker hastalarına şifalıdır.
 • D  vitamini eksikliğini iyi gelir.
 • Sivilcelere ve cilt lekelerine karşı faydalıdır.
 • Saç beyazlarına, dökülmelere iyi gelir. Saçı güçlendirir.
Ceviz İçi Kabuğunun Kullanım Şekilleri
 • Ceviz içi kabuğunu kaynayan suya atın, 15-20 dakika kadar kaynatın. Elde edilen bu su tüketildiğinde öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelir.
 • 15 adet ceviz içi kabuğunu kaynayan suyun içerisine atın, kısa bir süre kaynatmaya devam edin ve elde ettiğiniz suyu için. Şeker hastalığına ve D vitamini eksikliğine iyi gelir. 
 • Kuru veya yaş olan ceviz içi kabuklarını kaynayan suya atıp 10 dakika daha kaynatın. Bu su ile saçlarınızı her gün yıkarsanız, saçlardaki beyazlamaları önler, saç dökülmelerine, kepeğe iyi gelir. Saça canlılık katar. 
 • Yeşil ceviz kabuklarını ise kaynatıp suyu ile saçlarınızı yıkarsanız, saçlarınıza koyu kahve bir renk vererek daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

]]>
Ceviz Yaprağının Faydaları https://www.faydalar.net/ceviz-yapraginin-faydalari.html Thu, 12 Oct 2017 04:03:45 +0000 Ceviz yaprağının faydaları, ceviz yaprağı ceviz ağacının yeşilliğini oluşturur. Ceviz ağacı mayıs ayında çiçek açar. Ağacın yeşil yaprağı damarlı uzun ve tüysüzdür. Ceviz yaprağı yaz ayında toplanır. Serin ve g Ceviz yaprağının faydaları, ceviz yaprağı ceviz ağacının yeşilliğini oluşturur. Ceviz ağacı mayıs ayında çiçek açar. Ağacın yeşil yaprağı damarlı uzun ve tüysüzdür. Ceviz yaprağı yaz ayında toplanır. Serin ve gölgeli yere serilerek kurutulur. Kuruyan yaprak ister ikiye bölünür veya parçalanarak serin ortamda muhafaza edilir. Ceviz yaprağının sağlığa faydası çoktur. Kış ayında mutlaka tüketilmelidir. Ceviz yaprağı kaynatılır ve süzülür. Tadını yükseltmek için tarçın ve karanfil atılabilir. Ceviz yaprağı suyu ılık olunca içilir. Ceviz yaprağının faydaları sağlık için çoktur. Kanı durdurur. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Vücutta astringent etkisi oluşturur. Vücudu kuvvetlendirir. Direnç etkisi oluşturur. Sindirim sistemini çalıştırır. Kabızlığı önler. Bağırsak kurdunu döker. Bağırsakta solucan, virüs, bakterinin oluşmasını önler. Dışkı ile atılmasını sağlar. Sindirim bozukluğu ve iştahsızlığı önler. Vücuttaki pis kanı temizler. Sarılığı önler ve tedavisi için koruma sağlar. El ve ayak tırnak hassasiyeti oluşturur. Vücut iltihabını önler. Ceviz yaprağı suyu cilde sürüldüğü zaman sivilce ve yaranın iyileşmesini sağlar. Cilde nemli etkisi oluşturur. Kırışıklığı önler.

Ceviz yaprağı bitki çayı karışımı

Ceviz yaprağı suyu sağlık için faydalı olduğu kadar bitki çayı olarakta tüketilir. Bitki çayın içine ceviz yaprağı koyulup kaynatılması güzel karışım oluşturur. Bitki çayı aç karnına içilmelidir. Bir tutam ceviz yaprağı bitki çayın içine atılır ve rengini verene kadar kaynatılır. Karışım çay süzüldükten sonra ılık olana kadar bekletilir ve içilir. Karışım içine karanfil veya bal ilave edebilir. 1 tatlı kaşığı bal koyulması ceviz yaprağın kalsiyum, demir, mineral değerini arttırır. Ceviz yaprağı içine elma, limon, nane koyulup kaynatılabilir. Bu karışım ile Ceviz yaprağının faydaları artmış olur.
]]>
Ceviz Suyunun Faydaları https://www.faydalar.net/ceviz-suyunun-faydalari.html Thu, 12 Oct 2017 05:41:48 +0000 Ceviz Suyunun Faydaları, Cevizin birçok faydası bulunmaktadır.  Antioksidan bakımından zengin olan ceviz  aynı zamanda  vücudun düzenli çalışmasını ve hücre yenilenmesini sağlayan omega yağ asidi bakımında da zengindir. Ceviz Suyunun Faydaları, Cevizin birçok faydası bulunmaktadır.  Antioksidan bakımından zengin olan ceviz  aynı zamanda  vücudun düzenli çalışmasını ve hücre yenilenmesini sağlayan omega yağ asidi bakımında da zengindir.  Ceviz kalp ve damar hastalıkları, kolesterol rahatsızlıklar gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.  Ceviz dolaşım sistemine, kan şekeri düzenlemesine, beyin fonksiyonlarını güçlendirmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, vücut direncini artırmaya,  metabolizmayı hızlandırmaya, cilt ile ilgili problemlere,  ciltteki akne yada diğer temizliklere, saç derisi problemlerine iyi gelmektedir. 

Ceviz kuru yemiş olarak tüketebileceğiniz gibi ceviz suyunu da tüketebilirsiniz. Ceviz suyunun da en az ceviz kadar faydası bulunmaktadır. Ceviz suyu özellikle tansiyon hastalıkları ve zayıflamak için çok sık tercih edilmektedir.  Özellikle kilo problemi yaşayan kadınlar sağlıklı kilo vermek için ceviz suyunu tercih etmektedir.  

Ceviz Suyunun Faydaları 
 • Karın bölgesinde var olan şişkinliğe iyi gelir
 • Gazı alır
 • Vücuttaki yağların özellikle de karın bölgesinde yer alan yağların erimesini sağlar
 • Belli aralıklarla ve düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur
 • Sindirimi düzenler ve geliştirir
 • Kolesterol ile ilgili düzensizlikleri ortadan kaldırır
 • Tokluk hissi vererek aşırı yemek yemenize engel olur
 • Troid ile ilgili yaşanan rahatsızlıklara iyi gelir 
 • Kalça bölgesinde oluşan yağlanmayı engeller ve eritir
 • Sinir sisteminin üzerinde etkilidir
 • Yorgunluk ve halsizliği azaltarak enerji verir. 
Ceviz Suyu Nasıl Yapılır

Ceviz suyu hazırlamak hem çok pratik hem de çok ekonomiktir. Sadece iki malzeme ile ceviz suyunu hazırlayabilirsiniz. Ceviz suyu için bir adet kabuğunda çıkarılmış ceviz ile bir bardak ılık su olması yeterlidir.  Bir bardak ılık suyun içerisine cevizi dört beş parçaya bölerek atın.  Bu şekilde bir gece bekletin. Ertesi sabah süzerek içebilirsiniz.  Ceviz suyunu özellikle aç karnına tüketmeniz gerekmektedir. Ceviz suyunu içtikten sonra tercihen cevizleri de tüketebilirsiniz. ]]>
Çiğ Bademin Faydaları https://www.faydalar.net/cig-bademin-faydalari.html Thu, 12 Oct 2017 18:17:13 +0000 Çiğ bademin faydaları; oldukça fazladır. Baharda yetişen ve çağla adı verilen bitkinin dış kısmıyla çekirdeğinin katılaşması sonucu oluşan bir yemişin adıdır. Badem ağaçlarının çağlaları meyve olarak tüketili Çiğ bademin faydaları; oldukça fazladır. Baharda yetişen ve çağla adı verilen bitkinin dış kısmıyla çekirdeğinin katılaşması sonucu oluşan bir yemişin adıdır. Badem ağaçlarının çağlaları meyve olarak tüketilirken, bademi de her mevsim ulaşılabilen çerez olarak tüketilir. Ülkemizde de bol miktarda yetiştirilen badem oldukça değerlidir. Çerezler içerinde neredeyse en fazla fiyata satılan yemiştir. Çerezler kavrulmuş olarak tüketildiğinde daha lezzetlidir. Oysaki kavrulmuş çerezler çok fazla taransa yağ içermektedir. Trans yağ ise insan sağlığı için çok zararlıdır. Hatta kavrulmuş olarak yenilen bademin faydasından daha çok zararlı bulunmaktadır. Özellikle diyet yapan kişilerin ara öğün olarak çok sık başvurduğu badem eğer kavrulmuş olarak yenilirse tam bir kalori deposudur. Üstelik glisemik indeks değeri de oldukça yüksektir. Aslında tatlılarda veya hazırlayacağınız diğer yiyeceklerde kavrulmuş bademden uzak durmaya özen gösterin. Çiğ bademe alışmak için bir miktar suda bekletip kabuğunu soyarak yemenizi tavsiye ederim. Fakat suyunu da içmeyi unutmayın. 

Çiğ bademin faydaları nelerdir
 • Çiğ badem insan beynini gelişimi ve sağlığı için çok faydalıdır. Özellikle gebeler ve gelişme çağında olana çocukların günde 1 avuç kadar çiğ badem tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Çağımızın en yaygın ve korkutan hastalığı Alzheimer hastalığından korunmak için küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak çiğ badem tüketilmesi gerekir.  
 • Kolestrol hem iyi hem de kötü huylu olarak 2'ye ayrılır. İyi huylu kolesterolün aksine kötü huylu kolesterolün yükselmesi bazı ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Kötü huylu kolesterolün düşürülmesi ve iyi huylu kolesterolün de dengeye getirilmesi için mutlaka düzenli olarak çiğ badem yenilmesi çok faydalıdır. 
 • Kalp sağlığının korunması ve bazı kelp hastalıklarıyla mücadelede de çiğ badem uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kalp sağlığını korumak ve hastalıktan kurtulmak için düzenli olarak diyet yapılması gerekir. Bu diyet programının içerisindeyse ara öğün olarak çiğ bademe yer verilmesi önemlidir. Bu besin maddesi içeriğinde bol miktarda protein, potasyum ve bazı doymamış yağlardan barındırmaktadır. Bunlarsa kalp sağlığı için çok faydalıdır. 
 • Çiğ bademin cilt sağlığına da büyük faydası bulunmaktadır. Cilt sağlığı için A vitamini çok önemlidir. Çiğ bademde bol miktarda bulunan bu vitamin sayesinde cilt daha sağlıklı görünür. Badem içerisinde yağ barındırdığı için cildi nemlendirir. Yine bademden elde edilen yağında bu amaçla kullanıldığı eskiden beri bilinmektedir. 
 • Hasta olmamak ve hastalıktan korunmak için güçlü bir bünyeye sahip olmak önemlidir. İnsanın bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa vücut direnci de o kadar artar. Bağışıklık sistemi için alkali denilen madde çok önemlidir. Çiğ badem bu madde yönünden çok zengindir. Kaldı ki içeriğinde aynı zamanda bol miktarda E vitamin de içerdiği için alkalinin etkisi daha da artmaktadır. Bu ikisinin bileşimiyle çiğ bademin antioksidan özelliği açığa çıkmaktadır. 
 • Çiğ bademin faydalarından bir diğeriyse enerjiyi arttırmasıdır. Bu durum içinde bulunan manganez ve bakır sayesinde gerçekleşir.  
]]>
Cevizin Cilde Faydaları https://www.faydalar.net/cevizin-cilde-faydalari.html Fri, 13 Oct 2017 17:53:31 +0000 Cevizin Cilde Faydaları, Ceviz özellikle Omega-3 ve bakır minerali yönünden oldukça zengin bir besindir. İçeriğindeki diğer vitamin, mineral, protein ve lif yönünden de  zengin olması tercih edilir bir besin kaynağı olmasını Cevizin Cilde Faydaları, Ceviz özellikle Omega-3 ve bakır minerali yönünden oldukça zengin bir besindir. İçeriğindeki diğer vitamin, mineral, protein ve lif yönünden de  zengin olması tercih edilir bir besin kaynağı olmasını sağlamıştır. Beyin ve zeka gelişimindeki faydaları en bilinen özellikleridir. Ayrıca içeriğinde bulunan doymamış yağları sayesinde cilt ve saç sağlığına da faydaları vardır.

 Cevizin Cilde Faydaları Nelerdir

İçeriğinde ki antioksidan ve magnezyum, bakır gibi mineraller sayesinde cildi temizleyici etkiye sahiptir. Özellikle de siğil gibi sorunların çözülmesine destek olmakla birlikte hücreleri hızlı bir şekilde yenileyerek genç bir görünüm kazandırır. Anti-aging özelliği sayesinde kırışıklıkları da azaltmaktadır. Cildinizde ki alerjik reaksiyon olan kızarıklık ve kabarıklıklar gibi sorunlarda da ceviz oldukça etkilidir. Cevizin cilde faydaları arasında belki de en çok bayanları ilgilendiren yönü ise içeriğinde ki zengin mineraller sayesinde saç bakımında oldukça etkili olmasıdır. Saç köklerini besleyerek dökülmeleri engeller canlandırır ve parlak bir görünüm sağlar.

Ceviz Kürü Nasıl Yapılır


Cevizin cilde faydalarını
görebilmek için yemenin haricinde basit bir maske yapmak da etkilidir. 4-5 tane ceviz toz haline gelinceye kadar öğütülür ve bir kap içerisine alınır. Elde edilen bu tozun içerisine 1 kaşık bal ile birlikte 4 kaşık süt ve hoş koku içinde 1 kaşık portakal suyu katılarak iyice karıştırılır. Bu karışım yüz ve boyun bölgesine ovularak iyice yedirilir ve on dakika kadar bekletilir. Ilık su ile yıkanarak iyice durulanır. Bu maske özellikle duştan sonra uygulanırsa etkisi daha da artacaktır.
]]>
Balın Faydaları https://www.faydalar.net/balin-faydalari.html Sat, 14 Oct 2017 13:06:11 +0000 Balın faydaları saymakla bitmez. Bal arıların çiçeklerden topladığı besinlerden oluşturduğu tatlı bir gıdadır. İlkbahar aylarında çiçeklerde oluşan polenler arılar tarafından toplanır ve arılardaki invertaz adı verilen Balın faydaları saymakla bitmez. Bal arıların çiçeklerden topladığı besinlerden oluşturduğu tatlı bir gıdadır. İlkbahar aylarında çiçeklerde oluşan polenler arılar tarafından toplanır ve arılardaki invertaz adı verilen bir enzimle bu polenler değişime uğrayarak balın oluşmasını sağlarlar. Balın faydaları konusuna geçmeden önce bal hakkında bilinmeyen konulara değineceğiz. Bal içinde bakteri bulundurmayan mucizevi bir besindir. İçinde bakteri bulundurmadığından dolayı müthiş bir antibiyotik özelliği taşımaktadır. Balın faydaları sadece hastalıklar için değil aynı zamanda çok lezzetli bir besindir. Kahvaltılarımız için vazgeçilmez bir yiyecektir. Tereyağlarına kaymaklara eşlik eder. 

En önemli özelliği ise balın doğal olmasıdır yani yapay şeker yoktur.  Balın faydaları konusundan bahsetmemiz için ve balın insan hastalıklarında faydalı olması için doğal olması gerekmektedir. Balın içine doğal şekerinden ayrıca şeker ilave ediliyorsa o baldan yarar gelmez aksine zararı olur. Balın gerçek olup olmadığı kokusundan veya tadından anlaşılmaz ancak, laboratuvar koşullarında incelenerek anlaşılır. Arılar bir gram bal yapabilmek için 4000 çiçekten besin polen toplar. Bu sebeple bal çok değerli bir besindir. Balın faydaları içinde B vitamini bakımından çok zengin olduğu da bilinir. Bal aynı zamanda magnezyum, glikoz, fruktoz, demir, klorür, potasyum ve kalsiyum da içerir. Balın çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan arı kovanı balı, petek balı, çam balı, çiçek balı, anzer balı, kestane balı çok sık rastlanılan bal çeşitleridir. Kuran'ı Kerim'de de balın faydaları ile ilgili hadisler yer almaktadır. Hz. Muhammed'in hasta olduğu zamanlarda çörek otu ile birlikte bal tükettiği bilinmektedir. 

Balın Faydaları Nelerdir
 • Kolesterolü düşürür: LTD kolesterolünü düşürmek için biraz bal tüketmek iyi gelir. 
 • Yaraları iyileştirir: Bal doğal antiseptik bir maddedir. Bu sayede yaraların ağrıların ve kesiklerin iyileştirilmesi için kullanılabilir.
 • Enerji kaynağıdır: Günlük enerji ihtiyacımızı bir tatlı kaşığı bal tüketerek giderebiliriz.
 • Öksürüğe Faydalıdır: Bal öksürüğü geçirmek için en etkili besindir. Ilık bir bardak suyun içine limon ile birlikte karıştırılan bal öksürüğe iyi gelir. Bal boğazda oluşan enfeksiyonları giderir tahrişleri yumuşatarak öksürük oluşmasını engeller.  
 • Kabızlık: Sıcak su ile birlikte karıştırılan bal kabızlığa iyi gelir.
 • Saçlara iyi gelir: Yıpranmış, kepekli, kurumuş ve matlaşmış saçlar bal maskesi ile iyi duruma getirilebilir.
 • Reflü: Bal mide asidini dengeler ve ağrılara iyi gelir.
 • Uykusuzluğu giderir: Geceleri yatmadan önce sütün içine karıştırılarak tüketilen bal uykusuzluğa iyi gelir. 
 • Kilo vermede yardımcıdır: Bir bardak sıcak su içine bal ve limon karıştırılarak içilmesi metabolizmanın hızlanmasına ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. 
 • Cilde faydalıdır: Ballı cilt maskeleri sivilce siyah nokta ve akne oluşumuna neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. 
 • Bal kan şekerini düzenler: Balın içeriğindeki fruktoz ve gliktoz besinleri ile kan şekeri düzenlenir. 
 • Dişlere faydalıdır: Bal ile gargara yapıldığında diş etlerini ve dişleri güçlendirir.
Balın faydaları arasında romatizma, alerji, diş macunu, yorgunluk, varis, karaciğer, felç, yüz felci, sarılık, terleme ve ishal rahatsızlıklarını da giderdiği bilinmektedir. 
]]>
Çörek Otunun Faydaları https://www.faydalar.net/corek-otunun-faydalari.html Sun, 15 Oct 2017 01:31:10 +0000 Çörek Otunun Faydaları, Mutfaklarda poğaça ve börekleri süslemek için kullanılan çörek otu uzun yıllardan itibaren şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Bazı ülkelerde siyah tohum ve kara tohum olarak adlandırılan çörek o Çörek Otunun Faydaları, Mutfaklarda poğaça ve börekleri süslemek için kullanılan çörek otu uzun yıllardan itibaren şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Bazı ülkelerde siyah tohum ve kara tohum olarak adlandırılan çörek otunun içerisinde A, B1, B2, B6, C, H vitaminleri bulunması bakımından sağlığa oldukça faydalıdır. Çörek otu aynı zamanda magnezyum, selenyum ve çinko gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir. Çörek otu içerisinde %21 albümin, %35 yağ çeşitleri, %38 karbonhidrat ve bununla beraber kalsiyum, linoleik asit, sodyum, fosfor, demir, bakır, palmitik asit gibi bir çok faydalı madde bulunur. 

Çörek otunun faydaları

Kanser, çörek otunda bulunan kimyasal bileşenler başta pankreas kanseri olmak üzere kolon kanseri, meme kanseri ve beyin kanserinde kanser hücrelerinin gelişmesini durdurarak hastalığın büyük bir oranda azalmasını sağlar. Bununla beraber kurşun zehirlenmesinden dolayı ortaya çıkan beyindeki zararın giderilmesine yardımcı olur.

Yüksek tansiyon, normal kan değerinin yükselmesi anlamına gelen yüksek tansiyon, kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Çörek otu, yapılan araştırmalara göre kan basıncının normal değerine gelmesini sağlayan doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Aynı zamanda çörek otu düzenli olarak tüketildiği takdirde damarları temizleyerek kötü kolesterolün düşmesini ve iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.

Bağışıklık sistemi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan çörek otu, bir çok hastalığa karşı vücudu korumasının yanı sıra radyasyonun zararlı ışınlarının vücutta yaratacağı kötü etkilerin azalmasına da yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde radyoterapi gören kişilere bu ışınların etkilerinin azalması  için çörek otu tavsiye edilir.

Astım, bu şifalı bitkinin yapılan araştırmalar sonucunda astım hastalığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. 2 gün boyunca 1 fincan kahvenin içerisine bir miktar çörek otu eklenip günde 2 defa sabah ve akşam olmak üzere içildiğinde astım tedavisine destek olur.

Romatizma, çörek otu iltihap giderici özelliğe sahip olması sayesinde iltihaptan kaynaklanan romatizma hastalığında ortaya çıkacak belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Alerjiler, omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan çörek otu, alerji durumunda kullanılan ilaçların etkisini daha da artırır ve bu hastalıktan dolayı ortaya çıkacak olan şikayetlerin giderilmesine katkı sağlar.

Sedef hastalığı, çörek otu sedef inflamasyonunda topikal bir şekilde uygulanabilir. Sedef hastalığının tedavisinde destek olarak kullanılabilir.

Karaciğer hastalığı, karaciğerin zarara uğramasına engel olan ve karaciğerin korunmasını sağlayan çörek otunun faydaları arasında, karaciğerde oluşacak karbon tetrachloridin yaratacağı olumsuz etkiyi azaltması ve karaciğer kanserine karşı korunmaya yardımcı olması da yer alır.

Parkinson, çörek otunun içerisinde yer alan faydalı maddeler parkinsondan kaynaklanan toksisite nöronlarını koruması sayesinde bu hastalıkta tedavi edici olarak kullanılabilir.

Şeker hastalığı, çörek otu üzerinde yapılan çalışmalar ve deneyler sonucunda bu faydalı bitkinin kan şekerini düşürücü etkisi olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle şeker hastalarının gönül rahatlığıyla tüketebileceği çörek otunun, aynı zamanda damar sertliğine karşı olumlu etkileri de bulunmaktadır.

Böbrek ve safra taşı, öğütülmüş çörek otu 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp bu karışıma 3 adet sarımsak da eklendikten sonra 1 su bardağı suyun içerisine elde edilen karışım ilave edilip 1 hafta boyunca günde 3 defa tüketildiği takdirde böbrek ve safra taşının erimesine yardımcı olur.

Boğaz ağrısı, bir çok faydası bulunan çörek otunun faydaları arasında iltihap giderici özelliği, a]]> Günde 3 Litre Su İçmenin Faydaları https://www.faydalar.net/gunde-3-litre-su-icmenin-faydalari.html Sun, 15 Oct 2017 21:47:14 +0000 Günde 3 litre su içmenin faydaları; saymakla bitmez. Dünyanın dörtte üçünün su olmasıyla insan vücudunda bulunan sıvı miktarının örtüşmesi bir mucizedir. Su diğer canlılar gibi insan içinde çok değerlidir. Suda ya Günde 3 litre su içmenin faydaları; saymakla bitmez. Dünyanın dörtte üçünün su olmasıyla insan vücudunda bulunan sıvı miktarının örtüşmesi bir mucizedir. Su diğer canlılar gibi insan içinde çok değerlidir. Suda yaşayan binlerce çeşit canlının yanı sıra tabiatta bulunan hayvanlar, bitkiler ve insanlar su olmadan yaşayamaz. Bu nedenle insan sağlığı için de su yok gereklidir. Bir yetişkin yemek yemeden vücudunda depolanan yağlar sayesinde aylarca hayatta kalabildiği halde su olmadan yaşayabileceği süre çok kısadır. Erişkin sağlıklı bir bireyin günlük su ihtiyacı yaklaşık 2 litre kadardır. Fakat bazı özel durumlarda su miktarı arttırılabileceği gibi bazende azaltılabilir. Suyun ihtiyaç duyulduğu kadar tüketilmesi kadar sağlıklı su seçimi de önemlidir. Ülkemizde ambalajlı olarak atılan suların bir kısmı kalitesiz şartlarda şişelenerek satışa sunulmaktadır. Ambalajlarının plastik olması da bu sağlıksız koşulları daha da arttırmaktadır.  

Bazı bireyler günlük gereksinim duyulan suyu kolay bir şekilde tüketirken bazıları su tüketimi konusunda oldukça zorlanmaktadır. Su tüketimini arttırma için yanınızda hep bir su kabı bulundurun ve içerisinde su bulunmasına dikkat edin. Ayrıca suyun midenizi bulandırmasına engel olmak için hem görüntü hem de tadını farklılaştırın. Bunun için su kabının içine bir dilim limon, bir parça kabuk tarçın ve birkaç dal taze nane atın.  

Günde 3 litre su içmenin faydaları nelerdir
 • Su vücudu temizler. Suyun vücudu temizleme işlevi idrar ve terle gerçekleştirilmektedir. Günde 3 litre su tüketilmesi halinde vücutta bulunan zararlı maddeler daha hızlı şekilde vücutta dışarı atılır. Suyun en önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. 
 • Cilt belirli bir yaştan sonra daha fazla kurumaya başlar. Kuruluk arttıkça da kırışma görülmeye başlanır. Bu kırışıklıklar oluşmadan önce günde 3 litre su içilmesi bu süreci daha da geciktirecektir.
 • Çağımızın en tehlikeli hastalığı obezitedir. Şişmanlık ve obeziteyle mücadele de ise suyun yeri çok önemlidir. Su vücudun yani metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katlı sağlar. Bu sayede kilo alımı azalır. Su içen bireyler hem dışkı hem de ter yoluyla daha hızlı şekilde vücut ağırlığını kaybeder. Yani zayıflamak isteyen yetişkinlerin günde 3 litre su içmesi önerilir.
 • Gebeler ve idrar yolu enfeksiyonu hastalığı yaşayanlar için de günde 3 litre su içmesi faydalıdır. Böylece gebelikte sıvı tükenmesi ve erken doğum riski önlenmiş olur. Yine günlük 3 litre su sayesinde idrar yolunda oluşan enfeksiyon daha çabuk kurur. 
 • Bir vücut refleksi olan öksürükten kurtulmak için günde 3 litre su içilmesi tavsiye edilir. Böylece balgam daha çabuk atılır.
]]> Ceviz Faydaları https://www.faydalar.net/ceviz-faydalari.html Mon, 16 Oct 2017 14:24:33 +0000 Ceviz faydaları: Cevizin faydaları saymakla bitmez. Kabuklu yemişler arasında cevizin önemli bir yeri vardır. Ceviz, fındık, yer fıstığı ve susam vb. ürünlere yağlı tohum denmektedir. Bunların içerisinde en yağlı ol Ceviz faydaları: Cevizin faydaları saymakla bitmez. Kabuklu yemişler arasında cevizin önemli bir yeri vardır. Ceviz, fındık, yer fıstığı ve susam vb. ürünlere yağlı tohum denmektedir. Bunların içerisinde en yağlı olanı cevizdir. Ceviz, ağırlığının ü çte ikisinde sağlığa faydalı doymamış yağ asitleri barındırır. 

Cevizin sağlığa faydaları nelerdir: 

Ceviz sindirime kolaylık sağlar. Bolca yağ içerdiğinden dolayı kabızlığa iyi gelmektedir. Hatta fazla yendiği zaman ishal olma ihtimali vardır. Omega-3'ün temel yağ asitlerinden biri olan alfa lionelik ya da ala asit cevizde bol miktarda bulunur. Cevizde bulunan ala asidi kalp krizi riskini ve kolesterolü azaltır. Ayrıca tansiyonu dengeler. Cevizde B1 B6 ve folik asitten bol miktarda bulunur. Cevizin içerisinde en çok bulunan vitamin ise E vitamininin bir çeşidi olan gama-tokoferoldür. Mineraller açısından da oldukça zengindir. Ceviz, kalp ve damar hastalıklarını, kolesterolün düşmesini, kan pıhtılaşmasını önler, diyabete ve zayıflamaya yardımcıdır. Ayrica beyin damarlarına da faydası çoktur. Ceviz antioksidan açısından bulunduğu gruptaki yemişler arasında ilk sırada yer alır. Ceviz içerisinde bulunduğu vitaminler ve omega-3 yağ asitleri sayesinde beyne adeta doping yapan bir besindir. Beyin ve sinir sistemi için oldukça önemlidir. Alzheimer ve erkeklerde prostat kanseri riskini azaltıyor. Bunların dışında çocukların zeka gelişiminde oldukça önemli bir yeri vardır. Çocuklarda meydana gelen hiperaktiflik ve davranış bozukluklarına iyi gelir. Ayrıca içinde bulunan omega asitleri ve E vitamini sayesinde saçlara ve cilde iyi gelir. Ceviz içerisinde birçok vitamin bulunduruyor. Bunlardan birisi de biyotindir. Ve bu biyotin sayesinde saçların sağlıklı uzaması, tırnakların güçlenmesi ve cilde parlaklık vermesiyle güzellik vitamini olarakta adlandırılır.
]]>
Çayın Cilde Faydaları https://www.faydalar.net/cayin-cilde-faydalari.html Mon, 16 Oct 2017 15:25:21 +0000 Çayın Cilde Faydaları: Çay, camellia sinensis adlı bir çay bitkisinin yapraklarından yapılan içecek türüdür. Dünyada birçok çay türü bulunmaktadır ve herbiri kendine has özelliklere sahiptir. Çay içimi yüzlerce yıld Çayın Cilde Faydaları: Çay, camellia sinensis adlı bir çay bitkisinin yapraklarından yapılan içecek türüdür. Dünyada birçok çay türü bulunmaktadır ve herbiri kendine has özelliklere sahiptir. Çay içimi yüzlerce yıldır, kalp krizi riskini azaltma, serbest radikallerle mücadele etme, kilo kaybına yardımcı olma, çeşitli hastalıkların ve diğer riskleri azaltmak için tüketilmiştir. Çay, içerikleri nedeniyle cilde yarar sağladığı da bilinir.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları: Yeşil çay, sivilcelere neden olan bakterileri öldürebilen, anti-bakteriyel özelliklere sahip kateşin içerir. Bal ile karıştırıldığında, kızarıklık ve inflamasyonun azaltılmasında yardımcı olur. Yeşil çay ve bal maskesi, yara izlerini iyileştirmeye, toksinleri boşaltmaya ve cildi düzleştirmeye yardımcı olur.

Güneş Yanığı Tedavisinde Çayın Önemi: Siyah çay, güneş yanığı tedavisinde etkilidir. Çay torbası ılık suda ıslatılır ve etkilenen bölgeye uygulanır.

Çayın Göze Etkisi: Kabarık göz tedavisinde çay büyük bir önem taşır. Gözün üzerine bir çay poşeti koyulur. Bu işlem gözlerdeki kabarıklığı ve göz çevresi altındaki koyuluğu yok eder.

Çayın Böcek Isırmasına Etkisi: Böcek ısırmalarında oluşan şişmelerde, çay poşeti ısırılan bölgeye yapıştırılır.

Çayın Cilt Toneri Etkisi: Yeşil çay yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu nedenle, cildi temizlemek ve canlandırmak için kullanılabilir.

Çayın Ayak Kokusuna Etkisi: İçeriğindeki tanenler antibakteriyel bir ajan oldukları için, ayak kokusundan kurtulmanın bir çaresi olarak görülür. Tanen, ayak kokusunu gidermeye ve terlemeyi azaltmaya yardımcı olur.

Çayın Tıraş Sonrası Faydası: Traş makinesinin yaptığı iltihaplanma ve kızarıklığın giderilmesinde yardımcı olur. Etkilenen bölgeye, hafifçe soğuk çay poşeti uygulanabilir. Cildi rahatlatır.
]]>
Kuru Üzüm Çekirdeğinin Faydaları https://www.faydalar.net/kuru-uzum-cekirdeginin-faydalari.html Mon, 16 Oct 2017 18:44:48 +0000 Kuru üzüm çekirdeğinin faydaları, tüm dünyada sevilerek yenilen üzümün insan sağlığı açısından da birçok faydası vardır. Kuru üzümün yanı sıra içindeki çekirdeğinde oldukça etkili faydaları bulunmaktadır. T Kuru üzüm çekirdeğinin faydaları, tüm dünyada sevilerek yenilen üzümün insan sağlığı açısından da birçok faydası vardır. Kuru üzümün yanı sıra içindeki çekirdeğinde oldukça etkili faydaları bulunmaktadır. Tüketmek için alınan üzümlerin çekirdeksiz olanları tercih edilmemelidir. Ayrıca kuru üzümlerin içinde bulunana çekirdekleri ayıklamamalıyız. Kuru üzüm çekirdeğinin içinde bulunan antioksidanların tüketilmesi insan vücuduna çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Kuru üzüm çekirdeğinin faydaları şunlardır;
 • Kuru üzüm çekirdeğinin içinde bulunan antioksidanlar sayesinde insan sağlığına çok büyük faydası bulunmaktadır.
 • Vücuda etki edebilecek her türlü dış faktörlerden vücudu korur.
 • Göz sağlığına oldukça faydalıdır. Gözün görme gücünü arttırır ve göz damarlarını güçlendirir.
 • Vücutta bulunan damarların sağlıklı bir yapıya bürünmesini sağlar ve oluşabilecek damar hastalıklarına karşı vücudu korur.
 • Yaşanabilecek kalp krizi, tansiyon ve şeker hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca bu tür hastalıkların oluşmasına neden olan faktörlere karşı etkili bir savaş açar. 
 • İnsan DNAsını  bozulmalara karşı korumaktadır. Sağlıklı bir DNA yapısı olan kişilerde kanser türü hastalıkların görülmesi oldukça zordur.
 • Vücutta bulunun damarların sertleşmesine karşı oldukça etkilidir. Damar sertleşmesinden dolayı oluşan hastalıklara harika bir ilaçtır. Ayrıca damar sertliklerinden kaynaklanan hastalık faktörlerini ortadan kaldırır.
 • Vücut ve yüz bölgesinde oluşabilecek deri sarkmalarına karşı oldukça etkilidir. Yüzün gergin bir yapıya sahip olmasını sağlayan kuru üzüm çekirdeği ayrıca yüz cildine parlaklık ve güzellik kazandırır.
 • Yüzde oluşan sivilcelerin iyileşmesine fayda sağlar. Ayrıca siyah noktalara karşı da oldukça etkilidir. 
 • Romatizma türü hastalıklara karşı oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
 • İnsan vücuduna enerji kazandırır ve zihnin her zaman dinç olmasına katkı sağlar.
 • Kansızlık gibi sorunları ortadan kaldıran kuru üzüm çekirdeği vücutta ki kan oranını arttırır. 
 • Beyne giden oksijenin miktarını arttırır. Ayrıca beyin damarlarındaki kan dolaşımını hızlandırır.
 • Oluşabilecek sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalıdır. Özellikle kabızlığa çok iyi gelmektedir.
 • Madde bağımlılıklarına karşı oldukça etkilidir.
 • Yüksek tansiyon şikayetleri bulunan kişilerin kuru üzüm çekirdeğini tüketmesi gerekmektedir. 
 • Mide oluşabilecek sorunlara karşı mükemmel bir meyvedir. Gastrit ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Basuru tedavi eder. 
 • Kalbin sağlıklı çalışmasına fayda sağlar.
 • Hücreleri yenileyerek vücudun sağlıklı bir yapı kazanmasına yardımcı olur. 
 • Ayrıca bu meyvenin tüketimi böbrek taşlarına da çok iyi gelmektedir. 
 • İçine bulunan mineraller sayesinde cinsel isteği arttırıcı bir özelliği vardır. 
 • Saç oluşumuna katkı sağlar. Saç köklerini güçlendirir ve kırıkların oluşmasına engel olur.
 • Kepeğe karşı oldukça faydalıdır. 
 • Ayrıca ayak, baş, el vb. bölgelerde oluşacak mantarlara karşı savaş açar. Mantarın neden olduğu virüsleri ve bakterileri önleyerek yok olmasına fayda sağlar.
Kuru üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla tükenmez. Bu meyve türü günlük olarak düzenli tüketildiği takdirde insan sağlığını oldukça büyük fayda sağlayabilir. Günlük olarak bir avuç dolusu kuru üzüm tüketilmelidir. Bu meyvenin tüketimine günlük hayatımızda çok fazla önem vermeliyiz. Özellikle çocukların kuru üzümü tüketmesine yardımcı olmalıyız. Çocukların ileride yaşayacağı her türlü sağlık sıkıntısına karşı etkili bir besindir. 
]]>
Turpun Cilde Faydaları https://www.faydalar.net/turpun-cilde-faydalari.html Tue, 17 Oct 2017 01:05:53 +0000 Turpun cilde faydaları, turp çeşitli mineraller ve vitaminlerle  zengin olan bir sebzedir. Bir çok yemeklerin yanında kullanılır ve oldukça lezzetlidir. Hazımsızlığa ve sindirime iyi gelmektedir.Bir çok hastalığa deva olarak bi Turpun cilde faydaları, turp çeşitli mineraller ve vitaminlerle  zengin olan bir sebzedir. Bir çok yemeklerin yanında kullanılır ve oldukça lezzetlidir. Hazımsızlığa ve sindirime iyi gelmektedir.Bir çok hastalığa deva olarak bildiğimiz turpun cilde faydaları oldukça fazladır. Cildimiz için oldukça doğal bir maskedir aslında.İyi miktarda suya sahip olan turp cildimizin ve vücudumuzun nem ihtiyacını karşılayıp nemli kalmasını sağlar. İçerisinde bulunan C vitamini, fosfor, çinko ve su içeriğiyle cildimizin taze ve yumuşak kalmasında önem gösterir. Cildi yaşlanma ve strese karşı korur. Turpta bulunan yüksek lif vücudun tüm zararlı toksinlerden kurtulmasında yardımcı olur. Pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı sağlar.
Içerisinde bulunan K vitamini folat ve kolin içerdiği için cildin canlı ve genç görünmesine neden olur. Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bulunduğu için nemli tutar. Ciltte ince çizgilerin oluşmasını önlemekte yardımcı olur. 

Turpun cilde faydaları nelerdir 
 • Cildin nemli kalmasını sağlar.
 • Cilde tazelik verir.
 • Cildin yumuşak olmasında önemli payı vardır.
 • Cilde anti aging etki yapar.
 • Cildi temizler.
 • Cilt hücrelerini canlandırır.
 • Kırışıklıkları önler.
 • Cilde esneklik sağlar.
 • Cilt sorunlarından korur.
 • UV ışınlarından korunmasını sağlar.
 • Ciltteki sivilceleri önler.
 • Ciltteki çiller ve güneş lekelerini giderir.
 • Cilt lekelerinden kurtulmamızı sağlar.
 • Siyah lekeleri yok eder.
 • Göz altı morluklarına iyi gelir.
]]>
Acı Bademin Faydaları https://www.faydalar.net/aci-bademin-faydalari.html Tue, 17 Oct 2017 19:20:28 +0000 Acı Bademin Faydaları: Badem, badem ağacında yetişen, çeşitleri olan, faydası saymakla bitmeyen, kendi güze, tadı güzel muhteşem bir meyvedir. Bademin ilk meyvesi yeşil renkte, üstü kadifemsi olan çağlardır. Badem, çağla ol Acı Bademin Faydaları: Badem, badem ağacında yetişen, çeşitleri olan, faydası saymakla bitmeyen, kendi güze, tadı güzel muhteşem bir meyvedir. Bademin ilk meyvesi yeşil renkte, üstü kadifemsi olan çağlardır. Badem, çağla olarak da bol miktarda tüketilir. Çağla yaz aylarında dahada gelişir  Ağustos-Eylül aylarında çağla meyvesi çok sert çekirdek biçimini alır. Bu çekirdeklerden çıkan meyveye iç badem denir. Ağacın ömrü, boyu, yaprak miktarı, yaprak şekli bademin çeşitlerine göre değişir. Bademler, tatlı ve acı olamak üzere ikiye ayrılır. Diğer adı acı payam olarak bilinen acı bademin meyvesi daha küçük şeftali ve erik çekirdeği gibi çok acıdır. Genellikle badem yağı üretiminde kullanılır.

Acı badem, diğer kuru yemişler gibi bol miktarda tüketilen bir meyve değildir. Bilgi eksikliği nedeniyle fazla tüketim, insanlarda rahatsızlıklara hatta, zehirlenmeye kadar yol açabilir.  Acı bademi bir kaç tane yemek zarar vermez, biraz fazlası zehirlenmelere, daha fazlası ise ölümle sonuçlanmaya yol açabilir.

Acı Bademin Faydaları
 • Acı bademden 2-3 tane yiyerek, idrar söktürücü, öksürük kesici, kurt düşürücü olarak yararlanılır.
 • Akciğer rahatsızlığı yaşayan hastaların kan tükürmelerine karşı yararlı olur.
 • Böbrek ve karaciğer tıkanmalarının açılmasına yardımcı olarak kullanılır.
 • Kan şekerini dengeleyici olarak, acı bademin faydalarından faydalanılır.
 • Acı badem yağı, cilt bakımında, acı badem kremi ise makyaj temizliği, el ve vücut losyonu olarak kullanılır.
 • Kadınların, gebelik döneminde vücutlarında oluşan deformasyon, çatlaklar, selülitler, lekeler, yırtıklar acı badem yağı ve kremlerle onarılır, bakımın sağlanır.
 • Saç derisinde oluşan kepek ve enfeksiyonu engeller.
 • Saçların kolay şekil almasını, parlamasını, dolgunlaşmasını, yumuşamasını sağlar.
 • Acı badem seker ve protein bakımından oldukça zengindir, saç bakımında ölçülü kullanılmalıdır çünkü, fazlası zararlı olabilir. 
 • Dalak ve göğüs ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Mide iltihaplanmasına iyi gelir, günde 2-3 tane tüketilmelidir. 
 • Böbrek taşı düşürmek için kullanılır.
]]>
Papatyanın Faydaları https://www.faydalar.net/papatyanin-faydalari.html Tue, 17 Oct 2017 22:49:12 +0000 Papatyanın faydaları: Papatya muhteşem kokusu ve görünüşü ile özellikle kadınların en çok sevdiği çiçekler arasında yer alır. Beyaz yaprakların ortasındaki sarı bölümde papatyanın çok güzel görünmesini sağlar. Papat Papatyanın faydaları: Papatya muhteşem kokusu ve görünüşü ile özellikle kadınların en çok sevdiği çiçekler arasında yer alır. Beyaz yaprakların ortasındaki sarı bölümde papatyanın çok güzel görünmesini sağlar. Papatya çiçeği oldukça faydalı bir bitkidir. Papatya bitkisinden herşey yapılıp kullanılabilir. Papatya çayından papatya sabununa kadar birçok alanda papatya bitkisini kullanabiliriz. İnsanların rahatlamasına yardımcı olan papatya çayı çok faydalıdır. Papatya sağlık açısından da birçok değişik yönden fayda sağladığı içinde tüm dünyada çokça kullanılır. Bu yüzden çiçekler arasında papatyanın büyük bir rolü vardır. Papatyanın yağından da faydalanılır. Özellikle papatya yağı bacaklarda ki basur oluşumunu engelleyerek, iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Papatya çayı da bitkisel çaylar arasında çok tercih edilir. Vücuda vermiş olduğu huzur insanların tercih seçenekleri arasında yer alır. Stresten bir nebze de olsa uzaklaşmaya yardımcı olur. Papatya çayı aynı zamanda kandaki glikoz seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Özellikle diyabet hastalığı olanlar yani şeker hastası olan kişiler papatya çayını tercih etmelidir. Çünkü papatya çayı glukoz seviyesini düzenlemesinin yanında tümör önleyici etkisi de vardır.

Papatyanın faydaları: Papatyanın işlenip yeni ürünlerin elde edilmesi ile papatyanın hayatımızdaki yeri büyüktür. Papatya oldukça faydalı bir bitki olduğundan her alanda kullanılabilir olması da çok iyidir. Papatyanın insana vermiş olduğu huzur; stresten uzaklaşmaya, kişinin rahatlamasını yardımcı olur. Kişinin stresten uzak, üzüntü ve endişeden uzak kalmasını sağlar. Aynı zamanda bunların yanında sağlık alanında da kullanılan papatyanın birçok işlevi vardır. Papatyanın mikroplara karşı direnç oluşturması ve antibiyotik etkisi yapması da oldukça önemlidir. Vücudunuza giren mikroplara karşı savaşarak enfeksiyon oluşumunun önüne geçer ve aynı zamanda da cildinize iyi gelir. Vücudunuzdaki lekelere ve aknelere karşı temizleme görevi yapmaktadır. Bu yüzden doğal yöntem olarak cildiniz içinde papatyayı tercih edebilirsiniz. Sağlık alanında sadece bu kadar faydası yoktur. Baş ağrısı çekenler, migren rahatsızlığı olan kişiler rahatlamak kendinizi daha iyi hissetmek için papatya kullanabilir. Vücut ağrılarına yani eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Vücuttaki şişliklere, ödeme karşı iyi gelebilir. Ayrıca bu tam olarak bilinmiyor olsa da diş çürükleriniz içinde çok faydalıdır.

Papatyanın faydaları: Papatya ağız kokusu olanların, dişlerinin temizliğini isteyenlerin daha rahat nefes almak için ağız gargarasında kullanılır. Grip ve soğuk algınlığı durumlarında ıhlamur,ada çayı kuşburnu gibi bitkisel çaylara da eşlik eder. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi gören hastaların sağlığı için de kullanılır. Ağız kenarlarında oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Fakat papatya da diğer bitki ve doğal maddeler gibi fazla tüketildiğinde kişiye zarar verir. Papatyanın günlük kullanımı vücudunuza göre ayarlanmalı fazla kullanılmamalıdır.
]]>
Ayva Çekirdeğinin Faydaları https://www.faydalar.net/ayva-cekirdeginin-faydalari.html Wed, 18 Oct 2017 02:19:13 +0000 Ayva Çekirdeğinin Faydaları Ayva meyvesinin kendisi, yaprağı ve çiçekleri olduğu gibi çekirdekleri de faydalıdır. Mide, bağırsak, boğaz ve yüzdeki rahatsızlıkları kolayca gidermektedir. 7-8 gr ayva çekirdeğini bir bardak su Ayva Çekirdeğinin Faydaları Ayva meyvesinin kendisi, yaprağı ve çiçekleri olduğu gibi çekirdekleri de faydalıdır. Mide, bağırsak, boğaz ve yüzdeki rahatsızlıkları kolayca gidermektedir. 7-8 gr ayva çekirdeğini bir bardak suda bir süre beklettiğiniz zaman jel gibi bir kıvama gelmektedir. İçerisine başka herhangi bir ilave madde eklemeden bile sadece su ile jel kıvama gelmektedir. Bu jel boğaz ağrıları için kullanılır. Göğsü yumuşatmakla beraber aynı şekilde sindirim sistemi içinde faydalıdır. Kabızlığa ve ishale iyi gelir. Cildi yumuşatır ve nemlendirir. Dudak ve el çatlaklarına iyi gelmektedir. Ayva çekirdeği çekirdeği suda bekletildiği zaman kendiliğinden jel kıvamı almaktadır. Bu jel ile saç kremi, vücut kremi, el ve yüz kremi olarak kullanılabilmektedir. 

Ayva Çekirdeğinin Öksürüğe Faydası: Bir bardak ılık suya bir avuç ayva çekirdeği eklenerek jel kıvamına gelene dek sıcak suda bekletilir. Bu su düzenli olarak tüketildiğinde öksürüğü ve bronşiti tedavi etmektedir. Ayrıca bu jel ile aktarlardan temin edebileceğiniz nöbet şekeri ile beraber karıştırılarak ağızda emilerek tüketildiğinde şiddetli öksürüğü de kesmektedir. 

Ayva Çekirdeğinin Yanığa Faydası: Yarım bardak suya ayva çekirdeklerini ekleyip bekleyin. Bu su ile yanık olan bölgeye pansuman yaparak uygulayın.

Enfeksiyon Riskini Azaltıyor; Ayva çekirdekleri ezilerek bal ile karıştırıldıktan sonra tüketilirse enfeksiyon riskini minimuma indirmektedir. Vücudu birçok hastalığa karşı koruduğu gibi bronşit, öksürük, mide ve bağırsak problemlerinide gidermektedir.

Ayva Çekirdeğinin Yanığa Faydası Yarım su bardağına ayva çekirdekleri eklenir ve bu su ile yanmış bölgeye hafifçe uygulanır. Ayrıca ayva çekirdeği ile hazırlanan jelin yanık izlerinede faydalı olduğu söylenmektedir.

Çocuklarda İshali Keser: Yukarıdaki diğer tariflerde olduğu gibi bir bardak suyun içerisine 5-6 gr ayva çekirdeği eklenerek suda on dakika kadar kaynatıldıktan sonra  çocuğa içirilir.

Bir su bardağı gül suyuna ( gül suyu normal sudan daha etkilidir gül suyu yok ise normal suda kullanılabilir) 20 adet ayva çekirdeği atılır ve bir süre bekletilir. Oluşan jöle kıvamındaki sıvı içerisindeki çekirdekler temiz bir tahta çubuk yardımıyla çıkartılır. Tahtanın temiz olmasına özen göstermelisiniz kesinlikle kirli bir şey temas etmemelidir. Max. 1 gün bekletilmelidir ve buzdolabın da ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır.  Bu jöleyi her gece yatmadan önce yüzünüze bir pamuk yardımıyla kompres yaparak sürdükten sonra 20 dakika bekleyin ve kantaron yağı ile masaj yapıp bırakın. Ayva çekirdeği maskesi özellikle sivilce ve sivilce lekeleri ve kırışıklık giderici olarak kullanılmaktadır.

Ayva Çekirdeğinin Saça Faydası; Bir su bardağına 15-20 adet atılarak bir gece bekletilir ve çekirdekler temiz bir tahta kaşık ile çıkarılır. Daha sonra oluşan jöle kıvamındaki sıvı saçlara masaj yapılarak sürülür. Belli bir zaman bu uygulamaya devam ettiğiniz taktirde saç tellerinin kalınlaştığını göreceksiniz. Üstelik normal jöle yerine de kullanılabilir ve daha etkilidir.
Yağlı saçlar için ise 30 gr ayva çekirdeği 2 çay bardağı suda 1 saat kadar bekletin. Hazırlanan karışımı kısık ocakta kaynatın ve altını kapattıktan sonra ılık bir vaziyette iken saçlarınıza uygulayın. Haftada bir kere uyguladığınız takdirde saçlardaki yağlanma oranı azalmaya başlar.

Ayva Çekirdeği Kremi :

Yarım kilo kadar ayva çekirdeğini bir bardak suda haşlayın ve karışımı bir şişe içerisine dökün. Bu kürü 5 gün dolaba koymadan dışarıda bekletin. 5 günün sonunda karışımı süzdürün ve her gece yatmadan önce yüzüne sürün kür kuruduktan sonra sakın yıkamayın ve üzerine kantaron yağını masaj yaparak uygulayın.
]]>
Toz Zencefilin Faydaları https://www.faydalar.net/toz-zencefilin-faydalari.html Wed, 18 Oct 2017 04:56:49 +0000 Toz Zencefilin Faydaları, Bir diğer ismi Zingiber officinale olan, Zencefilin asıl ana vatanı Asya’ya kadar uzanan tropikal bölgelerde, bilhassa Afrika, Hindistan, Amerika'nın tropikal alanları, Brezilya, Avustralya, Çin ve Jam Toz Zencefilin Faydaları, Bir diğer ismi Zingiber officinale olan, Zencefilin asıl ana vatanı Asya’ya kadar uzanan tropikal bölgelerde, bilhassa Afrika, Hindistan, Amerika'nın tropikal alanları, Brezilya, Avustralya, Çin ve Jamaika, yetiştirilir. Zencefil ekimi yapıldıktan 20 ay sonra hasat yapılan bir bitkidir. 

Zamanımızda bitkisel tedaviler için ciddi bir ilgi vardır. Bundan dolayı çok tüketilmeye başlanan zencefilde, birçok hastalığın tedavisi için kullanılır. Zencefil bitkisinin asıl kullanılan kısmı, toprak altındaki köküdür. Zencefil sağlık için daha çok soğuk algınlığı ve öksürüğün tedavisinde faydalanılmaktadır.

Zencefil bitkisinin çok faydalı olması nedeniyle, bu bitkiye olan ilgi artmış, artık yemeklerde baharat olarak ta kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak Kurutulan, sonra öğütülerek toz haline getirilen zencefil; tatlı, pasta, ekmek yapımında kullanılan zencefil, şarap gibi alkollü içeceklerin imalinde de kullanılır. 

İnsanların doğal ihtiyaçlarından vitamin ve besinleri bünyesinde bulunduran zencefili uygun kullanım tarzlarıyla çocuklara da tükettirmek gerekir. Bilhassa kış günleri toz zencefilin faydalarını daha fazla görmek mümkün olacaktır. Toz zencefilin faydalarından bazıları şunlardır.

Toz Zencefilin Diğer Faydaları: vücutta oluşan iltihaplanmalara karşı, toz zencefilin faydaları çok fazladır   bileşiğinde bulunan değişik maddelerin etkisi ile vücutta oluşmuş veya olması muhtemel iltihabın önüne geçerek iltihap oluşumunu önler. Vücutta şiddetli ağrılara neden olan iltihaplı romatizma için tıbbi bir ilaç kadar etkindir.

 • Kadınların üreme sisteminde, özellikle yumurtalık kanseri probleminde toz zencefilin faydalı olmasından dolayı ısrarla tavsiye edilir. Yapılan tıbbi araştırmalara göre, bu cins kanserlerin üstesinden toz zencefil sayesinde gelinebildiği görülmüştür.
 • Ağrılı geçmekte olan adet döneminde, bal ile ya da yemek içerisinde tüketilen zencefil, iyi bir enerji ile bir ağrı kesici kadar etki gösterir.
 • Adet dönemlerinde, kadınlar tıbbi ağrı kesici ilaç kullanamadığı için, bu tür bitkisel ilaçlar kadınların derdine deva olmaktadır.
 • Çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacı için toz zencefilin faydası pek çok olup ilaç gibidir. Kış ayları içinde bağışıklık sistemini güçlendiren etkileri ile özellikle çocuk ve erişkinleri, soğuk algınlığı nezle, grip gibi durumlardan müthiş bir şekilde koruma sağlar. Bu eşsiz bitki tozunun bal ile karışımıyla tüketilmesi, insanların daha sağlıklı olarak hayat sürmesini sağlar. Ancak zencefili uygun dozaj ve şekilde tüketmek gerekir. 
 • Toz zencefil faydalarından biri de çeşitli karışımlar yapılarak, mesela limon, sarımsak, soğan ve bal ile yapılan karışımın cilde sürülerek kullanılmasıyla sivilcelerden kurtulmak çok daha kolay olur.
 • Ayrıca başında lokal kellik olan erkeklerin toz zencefilden yapılan karışım kullanmaları halinde faydası görülür.
 • Toz zencefilin faydalarından biri de akciğer bronşlarının temizlenmesi ve rahat nefes almada kolaylık sağlamasıdır. 

]]>
Beyaz Çayın Faydaları https://www.faydalar.net/beyaz-cayin-faydalari.html Wed, 18 Oct 2017 06:19:13 +0000 Beyaz Çayın Faydaları: Beyaz çay da yeşil çayla aynı olarak ismi camellia sinesis olan bir çay bitkisinin yaprak kısımlarından üretilir, ancak aralarındaki tek fark bu iki çayın işleniş biçimlerinin birbirlerinden farklı ol Beyaz Çayın Faydaları: Beyaz çay da yeşil çayla aynı olarak ismi camellia sinesis olan bir çay bitkisinin yaprak kısımlarından üretilir, ancak aralarındaki tek fark bu iki çayın işleniş biçimlerinin birbirlerinden farklı olmasıdır. Bununla birlikte tat olarak da beyaz çay yeşil çaya kıyasla daha yumuşak ve hafif bir tada sahiptir. Beyaz çay ve yeşil çay Uzak Doğu'da oldukça fazla tüketilmekte ve hemen herkes tarafından bilinmektedir. Uzak Doğu'dan başka dünyanın birçok ülkesinde de sesini duyuran ve tüketilen bu çaylar Türkiye'de de son zamanlarda oldukça popüler bir duruma gelmişlerdir. Beyaz çayın faydaları içerisinde hem vücudu hem de kişinin yaşantısını etkileyecek birden fazla özellik yer almaktadır. Beyaz çayın da yeşil çayın da en büyük özelliklerinden bir tanesi antioksidan etkisi meydana getirmeleri ile kanseri önleme özelliklerinin bulunmasıdır. Aşağıda beyaz çayın faydaları ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir

Beyaz çayın faydalarını beyaz çayın kansere faydaları, beyaz çayın zayıflamaya faydaları ve beyaz çayın diğer faydaları olarak üç kısımda inceleyebiliriz; 

Beyaz Çayın Kansere Faydaları: 

Beyaz çayın ve yeşil çayın en büyük ortak özelliklerinden bir tanesi de kansere karşı olan faydalarıdır. Beyaz çayda oldukça bol miktarda yer alan ve antioksidan olan kateşinler hastalıklı hücrelerin gelişerek ilerlemesinin önünü kesmektedir. Bunun yanı sıra kişinin kanser hastası olması riskini de en aza indirmektedir. Beyaz çay kanser hastalıkları içerisinde özellikle de cilt kanseri, pankreans kanseri, karaciğer kanseri, m,de kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanserini önleyebilmektedir. Kişinin kanser hastalığına yakalanmış olması halinde ise bu kanserli hücrelerin daha fazla çoğalarak yayılmasına engel olmaktadır.

Beyaz Çayın Zayıflamaya Faydaları: 

Beyaz çay ile ilgili olarak yapılan araştırmaların sonucunda beyaz çayın da yeşil çay gibi zayıflamaya etkisinin olduğu görülmektedir. Bu durumu hem beyaz çayın hem de yeşil çayın içeriğinde yer alan ve yağın oluşması ile birikmesine engel olan epigallocatechin-3-gallat adındaki polifenol yer almaktadır. Bunun yanı sıra beyaz çay da yeşil çay gibi kişinin metabolizmasını hızlandırmakta ve kişinin bir günde yaktığı kalori miktarının daha fazla olmasını sağlamaktadır.

Beyaz Çayın Diğer Faydaları: 

Beyaz çayın yukarıdaki faydalarından farklı olarak başka faydaları da bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür;
 • Beyaz çay kalp sağlığının korunmasına fayda sağlamaktadır. 
 • Beyaz çayın cilt hastalıklarının oluşumunu önleyici etkisi vardır.
 • Beyaz çay metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.
 • Beyaz çayın yağ yakma ve cilt sıkılaştırma özellikleri vardır.
Not: Kişinin beyaz çayı düzenli bir şekilde tüketerek sağlığının korunmasına katkı sağlaması mümkündür, ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Kişinin bu çaylar ile birleştiğinde kendisine zarar verebilecek herhangi bir ilaç kullanıyor olması halinde bu konuyu doktoru ile görüşmeden beyaz ya da yeşil çay tüketmemesi gerekmektedir.

Sağlıklı günler…

]]>
Ballı Su Faydaları https://www.faydalar.net/balli-su-faydalari.html Wed, 18 Oct 2017 15:27:34 +0000 Ballı su faydaları, ballı su oldukça faydası olan bir içecek türüdür.  Bir  çok insan tarafından bu faydalar bilinecek sıklıkla tüketilirken kimi insan ballı suyun faydalarını bilmediği için yapma gereği duymaz. Bu y Ballı su faydaları, ballı su oldukça faydası olan bir içecek türüdür.  Bir  çok insan tarafından bu faydalar bilinecek sıklıkla tüketilirken kimi insan ballı suyun faydalarını bilmediği için yapma gereği duymaz. Bu yazımızda bir çok kişi ballı su faydalarını öğrenecek ve hayatında uygulayacaktır. 

Ballı su faydaları, 
 • Sabahları hiç bir şey yemeden aç bir şekilde içilen ballı su, kilo verme konusunda size yardımcı olur. Bunun için bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı bal ilave ederek içmenin yeterli olacaktır 
 •  Bal fonksiyonel bir besindir; özel bileşimi ve antibakteriyel özelliği ile pek çok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özelliktedir. 
 • Bal içerisinde bulunan bir çok vitamin, mineral, organik asitler ve enzimler nedeniyle sindirilmesi kolay olan ve  besleyici bir gıdadır.
 •  Bal insan bağışıklığında hastalık ve enfeksiyonlara sebep olacak birçok bakterinin gelişimine engel olur ve böylelikle vücudu hastalıklara karşı korur. 
 • İçeriğindeki enzimlerin antibakteriyel özelliği sayesinde vücudu korur. 
 • Ballı su tüketen kişiler daha enerjik ve verimli olur. Ballı su enerji ve güç verir.  Özellikle çocuklar ve ağır işte çalışanlar sporcular sıklıkla tüketilmelidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları için doğal ve iyileştirici bir karışımdır.
 • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. 
 • Mide ağrısı ve yanmasına iyi gelir. 
 • Şişkinlik sorunlarını ve kabızlığı gidermeye yardımcı olur. 
 • Kişiyi rahatlatır ve tezkin eder.
]]>
Ayva Faydaları https://www.faydalar.net/ayva-faydalari.html Thu, 19 Oct 2017 05:43:38 +0000 Ayva faydaları: Ayva ağaçtan toplanan bir meyvedir. Görünüş olarak sarı renkli ve iri yapılıdır. Hemen hemen her bölgede yetiştirilir. Eylül ayının sonlarında ve ekim aylarının başında hasat edilmeye başlanır. Tat bakı Ayva faydaları: Ayva ağaçtan toplanan bir meyvedir. Görünüş olarak sarı renkli ve iri yapılıdır. Hemen hemen her bölgede yetiştirilir. Eylül ayının sonlarında ve ekim aylarının başında hasat edilmeye başlanır. Tat bakımında oldukça lezzetli ve sert yapılıdır. Ayva kış ayların vazgeçilmez meyvesidir. Grip ve nezle gibi enfeksiyonlara ilaç gibi geldiği için çok tercih edilir.

Ayvanın faydaları çok olduğu için sık sık tüketilmesi önerilir. Genellikle hamile annelerin hamilelik boyunca tüketmeleri önerilirAyvanın faydaları aslında saymakla bitmez. Kanseri önleme, karaciğeri temizleme, kalp sağlığını koruma ve kolesterolu düzenleme gibi önemli faydaları bulunmaktadır. Bebekler ek gıda almaya başladığı zaman ayvayı kemirmesi için eline verilmesi doktorlar tarafından da önerilir. Çünkü vitamin değerleri açısında zengin bir meyvedir. Çoğu insan sert yapılı olduğu için veya ayvaya alerjisi olduğundan dolayı yiyemiyor. Ayvanın hoşafını yaparak tüketmeli önerilir. Yani ayvanın kabuğu sorularak şerbet ile kaynatılmasıdır.

Ayvanın faydaları;
 • Vücutta bulunan iltihapların sökülmesinde kullanılır.
 • Cilt sağlığı için kullanılır.
 • Bağırsak hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır.
 • Sağlıklı kilo verilmesinde kullanılır. 
 • Karaciğerin temizlenmesinde kullanılır. 
 • Midenin enfeksiyonlara karşı güçlenmesi için kullanılır. 
 • Sinir sistemlerin sakinleşmesi için kullanılır. 
 • İnsan vücudun da bulunan hücrelerin yenilenmesi ve onarılması için kullanılır.
 • Kalp sağlığı için kullanılır.
 • Kolesterolün yükselmesini düşmesini kontrol eder.
 • Ağız kokusunun giderilmesinde kullanılır.
 • Ayvanın hoşafı ishalin kesilmesinde kullanılır. 
 • Ayvanın haşlanması veya ayvanın yaprağının haşlanması rahimde oluşan akıntıların kesilmesinden kullanılır.
 • Vücuda birden gelen harareti almak için kullanılır.
 • Hazımsızlığın giderilmesi için kullanılır. 
 • Gelişme çağında olan çocukların hızlı gelişmesi için kullanılır.
 • Cinsel isteğin artması için tüketilir. 
 • Soğuk algınlığı ve nezle gibi enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. 
 • Safranın düzenlenmesinde kullanılır.
 • İştahın açılması için kullanılır.
 • Vücutta oluşan varislerin tedavisinde kullanılır.
 • Ayvanın suyu adet kanamaların düzene girmesi için kullanılır. 
 • Gebelik döneminde doğuma kadar yenildiği zaman doğumu kolaylaştırır. 
 • Yaşlıların ayaklarında ve dizlerinde oluşan ağrıların tedavisinde kullanılır. 
 • Yorgunluk, bitkinlik gibi rahatsızlıklarda da ayvanın faydalarından yararlanılır.
]]>
Goji Berry Faydaları https://www.faydalar.net/goji-berry-faydalari.html Thu, 19 Oct 2017 15:52:48 +0000 Goji berry faydaları, son dönemde popüler meyve olarak keşfedilen goji berry meyvesinin inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Çağımızın hastalığı olan obezitenin giderilmesinde son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır. Asıl ye Goji berry faydaları, son dönemde popüler meyve olarak keşfedilen goji berry meyvesinin inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Çağımızın hastalığı olan obezitenin giderilmesinde son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır. Asıl yetiştiği yer Tibet olan bu üzümün mutluluk meyvesi olarak da tanımlandığı belirtilmektedir. İçeriğinde bulunan folik asitler sebebiyle vücutta inanılmaz etkiler yaratır. Ayrıca yüksek oranda antioksidan içerir. Böylece vücutta bulunan serbest radikallerin giderilmesinde katkı sağlar. Son dönemlerde popülerliği oldukça yüksektir. Özellikle bayanların tercih ettiği doğal yöntem olan goji berry tüketimi ülkemizde de yaygın olarak görülürken; ülkemizde goji berrye kurt üzümü denilmektedir. Enerji deposu olan bu meyve tüketimim ile daha hareketli yaşam sürüldüğü belirtilmektedir. Şimdi goji berrynin faydalarından bahsedelim.

Goji berrynin faydaları

Goji berrynin zayıflamaya faydaları,

Son dönemlerde sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alan bölgesel kiloların giderilmesinde inanılmaz faydaları vardır. Karın bölgesi, göbek bölümü ve basen bölümünde bulunan yağlanmaların giderilmesinde son derece etkilidir. Yağ yakmada inanılmaz etkili olan bu meyvenin içerisinde bulunan 19 aminoasitin vücuttaki kiloların giderilmesinde yardımcı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca protein yapı taşı olan amino asitlerin vücutta bulunan kasların yenilenmesine katkı sağladığı belirtilirken; kasların büyümesinde de inanılmaz etkiler yarattığı belirtilir. İçerdiği bileşenler sebebiyle vücuttaki yağ kütlelerinin parçalanmasına katkı sağlarken; yağ yakımını hızlandırır. Yani vücutta bulunan fazla yağların parçalanarak yok olmasını sağlarken; amino asit bakımından zengin olması ile birlikte vücuttaki problemleri ortadan kaldırır. Yanında bol oranda su tüketilmesi tavsiye edilir. Goji berrynin ister yoğurt ile birlikte, ister su ile birlikte veya çay halinde tüketilmesi zayıflama açısından etki gösterir.

Goji berrynin sindirim sistemine faydaları, 

Vücut ile ilgili problemleri içerisinde sindirim sorunlarında da inanılmaz etkiler yarattığı ortaya konulmuştur. Goji berrynin bir bardak su içerisine yaklaşık olarak 15 adet bırakılarak oluşan suyunun içilmesi midede bulunan problemlerin giderilmesinde inanılmaz etkiler yaratır. Ayrıca bağırsak problemlerin giderilmesinde de mucizevi etkileri bulunmaktadır. Kabızlık gibi problemlerin önüne geçer. Bol su ile tüketilmesi halinde hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Goji berrynin C vitamini eksikliğine faydaları,

içerdiği  C vitamini portakala oranla 4 kat daha fazladır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında bolca tüketilmesi vücudun hastalıklara karşı bağışıklığın güçlendirilmesi için tavsiye edilmektedir. Öksürük, grip, soğuk algınlığı, vitamin eksikliği gibi problemler yaşandığı zaman goji berrynin meyve olarak tüketilmesi veya çayının tüketilmesi vücudun kaybettiği vitamin kaybının giderilmesi açısından son derece önemlidir.

Goji berrynin anksiyeteye etkisi, 

Bu meyvenin tüketilmesiyle vücutta bulunan olumsuzlukların giderilmesi sağlanır. Özellikle depresyon yaşayan kişilerin goji berry meyvesini tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca psikolojik sebepler ile meydana gelen anksiyete bozukluğunun giderilmesinde de inanılmaz etkileri vardır. Birçok ülkede yaşam enerjisini artırdığı için kullanıldığı belirtilmektedir. Özellikle depresyonun yarattığı olumsuzlukların gidermede alternatif tıpta bolca kullanıldığı belirtilir. Psikolojik problem yaşayan kişilere doğal yöntemler içerisinde kullanmasını tavsiye ettikleri ilk yöntem goji berry tüketimidir.

Goji berrynin gençliğe etkisi,

Yaşlanmaya bağlı oluşan vücuttaki olumsuzlukların giderilmesinde inanılmaz etkileri bulunmaktadır. İçerdiği lifli yapısı sebebiyle anti-aging görevini üstlenir. Lifli yapısı sayesinde vücudun g]]> Greyfurtun Faydaları https://www.faydalar.net/greyfurtun-faydalari.html Fri, 20 Oct 2017 13:02:22 +0000 Greyfurtun faydaları, Greyfurt turunçgiller ailesi içerisinde yer almaktadır. Turunçgiller içerisinde bulunan ve  C vitamini açısından birçok hastalığa iyi gelen bir meyvedir. Greyfurtun içinde bulunan vitaminler oldukça fazlad Greyfurtun faydaları, Greyfurt turunçgiller ailesi içerisinde yer almaktadır. Turunçgiller içerisinde bulunan ve  C vitamini açısından birçok hastalığa iyi gelen bir meyvedir. Greyfurtun içinde bulunan vitaminler oldukça fazladır. Özellikle kış aylarında insanların yakalamış olduğu grip, soğuk algınlığı ya da nezle gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir. Greyfurtun antioksidan özelliği kişilerin hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını ve çabuk hastalanmasının önüne geçer. Saymakla bitiremeyeceğimiz greyfurtun birçok faydası bulunmaktadır. 

Greyfurt sağlığınıza vermiş olduğu vitaminlerin yanında cildinize de çokça faydası bulunmaktadır. Cildinizin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi korur. Saçlarınız içinde birçok faydası bulunan greyfurt içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçlar daha parlak ve yumuşak olur. Ayrıca zayıflamak isteyen kadın ve erkekler greyfurtu tercih etmelidir. Çünkü greyfurt zayıflamak isteyen insanlar için bir numaralı meyvedir. Greyfurt hastalıklara karşı önemli bir antioksidandır. Vücuda giren mikroplara karşı ve enfeksiyon oluşumuna karşı direnç oluşturarak hastalıkları önler. Kişinin bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Böylelikle de daha az hasta olursunuz. Günde bir bardak içilen greyfurt ya da greyfurtlu portakal karışımı hasta olmanızı engelleyerek daha sağlıklı olmanızı sağlar. Karaciğerin işleyişini düzenleyerek, kolesterolünüzün düşmesini sağlar. Dişlerinize ve diş etlerinize iyi gelir. 

Greyfurtun faydaları:
 • Greyfurt içerisinde bulunan C vitamini ve antioksidan özelliğinden dolayı birçok hastalığa iyi gelir.
 • Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Zayıflamak isteyenler için çok faydalı bir meyvedir. Vücuttaki yağ oranı seviyesinin düşmesine yardımcı olur.
 • Kolesterol hastalığı olan kişilerde greyfurtu tercih etmelidir. 
 • Karaciğerin yapısını ve çalışma düzenini ayarlar. Karaciğerde bulunan toksik yani zehirli maddelere karşı antioksidan görevi görür.
 • Enfeksiyonlar ve mikroorganizmalara karşı çok iyi bir antioksidandır.
 • Yediği besinleri sindiremediği için şikayet edenler hazımsızlık problemi yaşayan kişiler için greyfurt çok faydalıdır. 
 • Saçlarınızın daha parlak ve canlı olmasını sağlar.
 • Diş eti kanama problemi olan kişiler için çok faydalıdır.
 • Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.
 • Greyfurtun içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller kanserojen maddelere karşı savaş açar. Özellikle kanser hastası olan kişilerin greyfurt yemesi önerilir.
 • Damar yollarında oluşan tıkanmalara iyi gelir.
 • Daha iyi görmenizi sağlayarak, göz yorgunluğunuzu alır.
 • Böbrek rahatsızlığı olan kişilerde özellikle böbrek taşı şikayeti olan kişiler greyfurt tüketmelidir.
 • Grip, soğuk algınlığı, burun akıntısı, öksürük astım gibi hastalıklara da iyi gelmektedir.
 • Sürekli stres, kaygı, mutsuzluk, yorgunluk gibi zihinsel yorgunluğu alarak daha ferah olmanızı sağlar.
 • Vücuttaki nikotin ihtiyacını azaltan greyfurt, sigarayı bırakmak isteyip de bir türü bırakamayanlara yardımcı bir meyvedir. Nikotin ihtiyacınızın azalmasına da yardımcı olur.
]]>
Defne Yağının Faydaları https://www.faydalar.net/defne-yaginin-faydalari.html Sat, 21 Oct 2017 02:09:06 +0000 Defne Yağının Faydaları, defne yağı, defne yaprağından elde edilen mucizevi bir bitki türüdür. Anadolu’da asırlardan beri yetiştirilen defne güzellik sembolü olarak nitelendirilmektedir. Defne yağının faydaları Defne Yağının Faydaları, defne yağı, defne yaprağından elde edilen mucizevi bir bitki türüdür. Anadolu’da asırlardan beri yetiştirilen defne güzellik sembolü olarak nitelendirilmektedir. Defne yağının faydaları saymakla bitmemektedir. Defne yağı, defne ağacından elde edilen meyve ve yaprakların su eklenmesi ve kısık ateşte kaynatılması sonucunda elde edilmektedir. Kaynayan ve üzerinde meyvesinden ayrılan defne yağı süzüldükten sonra, su üzerinde kalan yağ alınarak şifa olarak kullanılmaktadır. Defne yağı yapılan bilimsel araştırmaların sonrasında bir çok gıda ve ilaç sanayinde kullanıldığı tespit edilmiştir.

Defne Yağının Faydaları ve Tedavi Edici Özelliği

Defne yağı yemeklerin tadını değiştirmek ve yemeklere lezzet katmak amacıyla ülkemizde sıklıkla kullanılan bir besin türüdür. Defne yağının faydaları arasında; bademcik iltihabı yaşayan bir kimsenin iltihabının geçmesini sağlamaktadır. Ayrıca kış aylarında nezle ve gribe karşı vücudun direnç kazanmasını sağlamaktadır. Sindirimi düzenleyici özelliğe sahip olan defne yağı, kabızlık ve basur gibi hastalıkları tedavi edici özelliğe sahiptir. Hakeza defne yağı saç diplerinde bulunan gözeneklerin açılmasını sağlayarak, saçların gür bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra vücutta bulunan zararlı virüs ve bakterilerin vücut dışına terleme yoluyla atılmasını sağlayan yegane bir şifa kaynağıdır. Yapılan araştırmalarda gaz problemi yaşayan kişilerin defne yağı kullanması halinde bu problemin ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

Defne Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Sağlık sektöründe oldukça fazla kullanılan defne yağının faydaları oldukça fazladır. Özellikle ilaç sanayinde kullanılan defne yağı, saç dökülmelerine karşı etkili olması nedeniyle şampuan sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. Ayrıca cilt üzerindeki kırışıklıkları gideri özelliği nedeniyle bir çok insan tarafından faydalı kremler yapılarak kullanılmaktadır. Yüz ve cildin belirli noktalarına sürülen defne yağı zamanla bölgesel kırışıklıkları giderdiği tespit edilmiştir. Ayrıca yara oluşumu kısa süre içerisinde tedavi ettiği anlaşılmaktadır. Özellikle sporla uğraşan ve ağır işlerde çalışan kişilerin kas rahatsızlıklarına karşı önemli etkiler gösterdiği saptanmıştır. Özellikle kimya sanayinde temizlik malzemelerinin hazırlanmasında kullanılan bir maddedir. İnsan sağlığı açısından krem olarak kullanılan defne yaprağının ölü derilerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Özellikle sivilce, akne ve siyah noktaların temizlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca defne yağının cilde uygulanması halinde pürüzsüz ve ipeksi bir görünüm kazanıldığı gözlemlenmiştir.

Defne Yağının Faydaları ve Nasıl Kullanılacağı

Defne yağı belirli oran ve ölçülerde kullanılması halinde kişinin vücut sağlığını koruması sağlamaktadır. Gün içerisinde yarım çay bardağı suya damlatılan 2-3 damla defne yağının enfeksiyonlar üzerinde ciddi anlamda etki gösterdiği gözlemlenmiştir. Defne yağı fazla kullanılması halinde kişinin sindirim sisteminin yavaş çalışmasına neden olabilir. Bu nedenlerle defne yağı uzman hekimler gözetiminde ve belirli oran ve ölçülerde kullanılmasında fayda bulunmaktadır. Özellikle defne yağını hamileler kullanırken uzman doktora başvuruda bulunmalıdır. Defne yağının bilinçsiz kullanılması kişinin vücudunda kızarıklıklar oluşturmasına neden olabilmektedir. ]]>
Argan Yağı Faydaları https://www.faydalar.net/argan-yagi-faydalari.html Sat, 21 Oct 2017 10:54:21 +0000 Argan yağı, önceki zamanlardan itibaren sağlık niyetiyle daha çok yemeklerde tat ve aroma verici olarak kullanılmıştır. Günümüze baktığımızda ise argan yağı ağaçlarının nesli tükenme tehlikesi olduğu için üretimide a Argan yağı, önceki zamanlardan itibaren sağlık niyetiyle daha çok yemeklerde tat ve aroma verici olarak kullanılmıştır. Günümüze baktığımızda ise argan yağı ağaçlarının nesli tükenme tehlikesi olduğu için üretimide azalmıştır bu nedenden dolayı artık yemeklerde tat vermesinin yanı sıra özellikle bayanların güzellik ve Kozmetik ürünlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde argan ağacının olmaması nedeniyle Argan yağı hakkında toplumumuzun pek bir bilgisi yoktur ve argan yağının faydaları da tam anlamıyla bilmemektedirler.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir
 • İçerisinde bulunan Alfa Beta Delta ve Gama yağları ile Bunlara ek olarak yoğun miktarda E vitamini içermektedir.
 • Yemeklerde kullanılıp sindirime katılması ile sindirim sistemini daha rahat ve düzenli bir hale getirirken aynı zamanda kişide kabızlık problemi varsa bunun da önleyicisi olabilir.
 • İçerisindeki antioksidan maddeler sayesinde vücutta herhangi bir fiziksel veya kimyasal olay sonrası oluşan atık maddeleri vücuttan uzaklaştırarak oluşabilecek problemlerin önüne geçer.
 • Vücuttaki diğer tahribat yapıcı maddelerin de uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Hücre yenilenmesini hızlandırarak; güneş ışınlarının, UHV ışınlarının, veya sigara, alkol, stres  kaynaklı olumsuz etkileri ortadan kaldırır yenilenmeyi hızlandırır.
 • Enfeksiyon önleyici etkisi sayesinde anti-inflamatuar özellik göstererek vücudun savunmasını kuvvetlendirir, mikroorganizmalara karşı kalkan oluşturur.
Argan Yağının Yüze ve Cilde Faydaları:
 • Herkesin sıklıkla karşılaştığı akne ve sivilce probleminde Argan yağı oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir ve dermatolojide özellikle sivilce tedavisinde etkin bir rol üstlenmiştir.
 •  Yaşın ilerlemesiyle herkesin korkulu rüyası haline gelmiş olan kırışıklıklar için yine Argan yağı oldukça fayda göstermektedir. Cildin elastikiyetini arttırarak cildi kırışıklıklardan önler ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Gözenekler dolayısıyla ciltte oluşan boşlukları önler ve zamanla gözeneklerin kapanmasına daha da sıkılaştırırak pürüzsüz bir cilt sunar.
 • Ciltte oluşmuş olan tahriş güneş yanığı leke gibi problemleri çözümünde de argan yağı faydalarından yararlanılır ve bu problemlerin de önüne geçilmesi sağlanmış olur.
 • Hamilelik çatlakları çoğu bayanın maruz kaldığı bir problemdir ve estetik açıdan da oldukça itici bir görüntüye sahipken Argan yağı sayesinde hamilelik çatlaklarından da kurtulmak mümkündür.
 • Göz altlarında oluşmuş olan morlukları da gidermek için Argan yağı kullanılmaktadır.
 • Nemlendirici etkisi sayesinde günde bir defa masajla vücudunuza veya yüzünüze uygulayarak bebeksi bir cilde sahip olabilir ve nemlendirici özelliği ile yumuşak bir cilt sunar.
Argan Yağının Saça Faydaları: 

Her saç tipinde kullanılabilen argan yağı saç için oldukça faydalıdır ve bu nedenle birçok Kozmetik üründe olduğu gibi şampuanlarda da kullanımı oldukça fazladır. Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi koruduğu gibi saçları da koruyarak yıpranmayı önler. Şampuan olarak veya yağ olarak kullanımı saçlara doğal bir parlaklık verir ve yıpranmış olan saçları ise onararak oldukça canlı bir saç görünümüne kavuşmanızı sağlar. Sert olan saçlarda kullanımı ile daha yumuşak ve ipeksi saçlara sahip olmak da oldukça kolaydır.

Argan Yağının Kaşa ve Kirpiğe Faydaları: 

Argan yağı kıl köklerindeki kuvvetlendirme etkisi sayesinde saçlarda onarımı ve besleyiciliği sağladığı gibi aynı etkiyi kirpik ve kaşlarda da yakalamak mümkündür.içerisindeki yoğun besleyici mineraller sayesinde kıl köklerini besler ve daha gür kaşlara ve kirpiklere sahip olmanızı sağlar. Birçok Kozmetik ürünün kirpiklerde kullanılması zamanla kirpiklerin yıpranmasına ve seyrekleşmesine sebep olmaktadır fakat Argan yağı sayesinde kirpikleriniz onarılır ve tekrar sağlıklı bi]]> Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları https://www.faydalar.net/ceviz-kabugunun-saca-faydalari.html Sun, 22 Oct 2017 02:17:34 +0000 Ceviz kabuğunun saça faydaları sayesinde daha sağlıklı, parlak, uzun ve kepeksiz saçlara kavuşabilirsiniz. Çünkü ceviz kabuğu kürü uygulaması saç diplerine nufüs ederek saçı besler ve zamanla iyileştirir. Ceviz kabu Ceviz kabuğunun saça faydaları sayesinde daha sağlıklı, parlak, uzun ve kepeksiz saçlara kavuşabilirsiniz. Çünkü ceviz kabuğu kürü uygulaması saç diplerine nufüs ederek saçı besler ve zamanla iyileştirir. Ceviz kabuğunun saça faydaları bu kadarla da kalmaz ayrıca özel olarak hazırlanan ceviz kabuğu karışımını doğal saç boyası olarak da kullanabilirsiniz. Ceviz kabuğu saçınızı daha da koyulaştırır. Bu sayede bu karışımı beyaz saçlarınız için de kullanabilirsiniz

Saçlar için ceviz kürü; İçini yediğiniz ceviz kabuklarını atmak yerine bu kür için kullanarak saçınıza katkıda bulunabilirsiniz. Saç miktarınızın çokluğuna göre 10 ile 15 arası ceviz kabuğunu 1 litre suda en az 15 dakika kaynatın. Elde ettiğiniz su ile saçlarınızı yıkayın. 1 ay boyunca uyguladığınız bu kür, sonunda hem saç dökülmenizi engelleyecek hem de saçınıza doğal bir renk verecek.

Ceviz kabuğu ile saç boyama; 4 çorba kaşığı kuru yeşil ceviz kabuğunu döverek ezin. 6-7 adet ceviz yaprağını iki su bardağı su ile kaynatın. Soğuduktan sonra içine ezdiğiniz yeşil ceviz kabuklarını koyun. Daha sonra bu karışımı bir şişe içine koyun ve şişeyi iyice çalkalayın. Daha sonra elde ettiğiniz bu losyonu istediğiniz sonucu alana kadar 1 hafta boyunca her gün bir miktar saç diplerinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar sürün. Her sürmenizde yarım saat bekleyin ve yıkayın. Gitgide saçlarınızın daha koyu bir hal aldığını göreceksiniz. Ayrıca saçlarınızdaki beyaz telleri de bu sayede boyayabilirsiniz. Ceviz kabuğu ile saç boyama işleminin, saç rengi koyu olan kişiler tarafından uygulanması önerilir. Bu şekilde yapılacak olan ceviz kabuğu ile saç boyama etkili sonuç vereceğini belirtmemiz gerekir. Bu işlemden elde edilecek saç tonu kahverengi ya da bir kaç ton açığı olacaktır.

Not: Yapmış olduğunuz bu kürü cildinize bulaştırmamaya dikkat edin bulaşan yerleri ise bir pamuk ve zeytin yağı yardımıyla temizleyin. Çünkü bu karışım cildinizde koyu lekeler oluşturacaktır.
]]>
Bisikletin Faydaları https://www.faydalar.net/bisikletin-faydalari.html Sun, 22 Oct 2017 03:54:32 +0000 Bisikletin Faydaları, Bisiklet kullanmaya kara verme sebebi, ister maddi, ister sağlı, ister zevk, isterse kilo vermek için olsun doğru bir karar verilmiş olur. Çünkü bisikletin faydaları çok fazladır. Günümüzde vat Bisikletin Faydaları, Bisiklet kullanmaya kara verme sebebi, ister maddi, ister sağlı, ister zevk, isterse kilo vermek için olsun doğru bir karar verilmiş olur. Çünkü bisikletin faydaları çok fazladır. Günümüzde vatandaşlarına bisiklet kullanımını teşvik eden birçok ülke vardır.  

Bisikletin faydaları

Trafik Çilesinden Kurtulun: İster evden işe giderken, ister işten eve dönerken, isterse küçük alışveriş işlerinizi yapmak için çarşı pazar gezmenizi bisikletle yapmanız halinde, trafik yoğunluğu ve onun vermiş olduğu stresten kurtulur, bisikletin faydalarından yararlanmış olursunuz. Ayrıca yapılan araştırmalara göre trafiğin yoğun olduğu saatlerde varılmak istenen yerlere araçlardan iki kat daha hızlı olarak bisikletle varıldığı tespit edilmiştir.

Daha Güzel Bir Uyku: Uzmanlar tarafından, kronik olarak uykusuzluk problemi yaşayan insanlara her gün 20 ile 30 dakika arası bisiklet kullanmaları istenmiştir. Uykusuzluk problemi çeken ve bu isteğe uyan insanların, uykuya dalma süreleri kısalmış ancak, daha güzel ve tatlı bir uyku saati ise bir saat uzamıştır. 

Daha Genç Tutar: Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre düzenli bir şekilde bisiklet kullanımı, cildin ultraviyole ışınlarının yaymış olduğu zararlı etkilerden korunduğunu ve yaşlanmaya ait belirtilerin azaldığını tespit etmişler.

Bağırsakların Hızlı Çalışması: Yine uzmanların yapmış oldukları bir başka araştırmaya göre vücudumuz için bisikletin faydalarının çok fazla olduğu görülmüştür. Bisiklet sürerek yapılan fiziksel etkinlikler bağırsaklardaki besin atıklarının geçiş sürecini kısaltarak bağırsakların daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlar. Buna ilave olarak bisiklet sürerek yapılan egzersiz, nefes alışveriş hızı ve kalp ritmini hızlandırır, bağırsak kaslarının daha hızlı kasılmasını sağlar. Yapılan bu egzersiz şişkinlik hissini azaltır, bağırsak kanser riskini azaltmaktadır.

Bisiklet Kullanımı Beyin Gücünü Arttırır: Bisiklet sürülmesi ile ilgili yapılan araştırmalarda, bisiklet sürme benzeri, ciğerlerin gelişimini sağlayan egzersizler sonrası, zeka testlerinde %15 oranında daha fazla başarı sağlandığı tespit edilmiştir. Bu tespite göre, bu tarz egzersizler, beynin hafızayla alakalı bölümünde hipokampusta yeni beyin hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Bu hücre yenilenmesi insanlarda bilhassa 30 yaşından sonra çok yavaşlamaktadır.

Prof. Dr. Arthur Kramer’e göre bisiklet sürmek, beyne gitmekte olan oksijeni arttırırken, beyin hücrelerinde bulunan alıcıların ateşlenme ve yenilenmesini hızlandırıyor. Buda, başka bir bisiklet faydası olduğunu gösteriyor.

Bisikletin Diğer Faydaları: Haftada 5 gün egzersiz yapanlar, koltukta oturarak çalışanlara göre daha az hasta oluyor.

Bir testte günde 3 defa 45’er dakikalık bisiklet sürüşü yapan ikizlerin bisiklet sürmeyenlere göre 9 yaş daha genç göründüğünü tespit etmişler.

Hamilelik döneminde düzenli olarak egzersiz yapan bir anne adayı, 9 aylık hamilelik dönemini, daha kolay geçirirken, doğum sonrasında ise vücudu daha hızlı olarak toparlanır.

Bir araba üretilirken gereken enerji ve malzemeni sadece %5’i ile bir bisiklet üretilir.

Bisikletin faydalarını yazarken açıklamaları çok kısa tutmaya çalıştık. Bisikletin bu yazdıklarımızın dışında aslında daha birçok faydası vardır.

]]>
Kuru Kayısının Faydaları https://www.faydalar.net/kuru-kayisinin-faydalari.html Sun, 22 Oct 2017 10:08:06 +0000 Kuru kayısının faydaları: Özellikle Malatya yöresine ait olan kayısı Türkiye' nin birçok yerinde de yetişebilen bir meyvedir. Kayısı tarımı çok yaygın olarak yapılmaktadır. Ayrıca ihraç ettiğimiz ürünlerin arasınd Kuru kayısının faydaları: Özellikle Malatya yöresine ait olan kayısı Türkiye' nin birçok yerinde de yetişebilen bir meyvedir. Kayısı tarımı çok yaygın olarak yapılmaktadır. Ayrıca ihraç ettiğimiz ürünlerin arasında payı oldukça büyük olan kayısının birçok faydası vardır.  Kayısı yelpazesi geniş bir aileye mensuptur. Tadı, şekilleri, rengi, çeşitleri ile oldukça farklı tarzda kayısı türü bulunmaktadır. Kayısı çoğu iklimde yetişebilen bir meyvedir. Hem tadı hem de ekonomik açıdan çok tercih edilir. Malatya ili kayısı üretiminde ihracatta ilk sırada yer almaktadır. Kuru kayısı, yaş kayısı, isimli ya da gün kurusu olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Kayısı besin değeri açısından oldukça zengin ve yararlı bir meyve çeşididir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller açısından çok faydalıdır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kuru kayısı hazımsızlığa, sindirime iyi gelmektedir. Ayrıca göz sağlığının korunması, kalp hastası olanlar, sağlıklı bir cilt ve saçlara sahip olmak için önerilen meyveler arasında yer alıyor.  Kuru kayısının içinde bulunan vitamin ve mineraller kişinin acıkma hissini uzatarak kişinin daha az kilo almasına yardımcı olabilir. Kuru kayısı metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak hem çabuk kilo vermenize hem de sindiriminize yardımcı olur. Eğer kişi az su içiyor ise bu durumda kabızlık problemine neden olur. Günde en az bir buçuk iki litre su tüketmelisiniz.

Kuru kayısının faydaları: 
 • Kansızlığa iyi gelir. Hemde kişinin ayak üstü yeme alışkanlığı var ise bu durum sinirim probleminin oluşmasını neden olur.
 • Günlük almanız gereken besin lifini yeterince almıyorsanız kabızlık riski oluşturur.
 • Kuru kayısı kemik gelişimi için de çok faydalıdır. Kayısı kemik gelişiminizin daha çabuk ve kuvvetli olması için gerekli olan vitamin ve minerallerin çoğunu içermektedir.
 • Kuru kayısı osteoporoz yani kemik erimesi problemi olan kişiler için de çok faydalıdır. Kuru kayısının içerisinde bulunan fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır gibi mineral ve vitaminler bakımından çok zengindir.
 • Kalp ve böbrek hastalığı olan kişilerin tedavisinde kullanılan kuru kayısı aynı zamanda kılcal damarlar yapısını muhafaza etmeye yardım eder.
 • Turunçgillerin içerisinde tam olarak olmasa da kayısının da içerisinde bulunan C vitamini göz sağlığı için çok faydalıdır.
 • Vücudunuzda bulunan iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Özellikle bronşit, astım ve romatizma gibi hastalıklarda kullanabilirsiniz.
 • Kuru kayısı birçok vitaminin yanında potasyum bakımından da çok zengin bir meyvedir. Vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasında, kalp eğitimlerinin dengelenmesi ve kas hareketlerinin daha kolay hareket ermesine yardımcı olur.
 • Demir yönünden de zengin olan kuru kayısı sizin sağlığınız için çok önemlidir.
 • Saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak olması için de kuru kayısı çok önemlidir.
 • Kuru kayısının faydalarının bazıları da cilt ve deri hastalığı bulunan özellikle egzema, kaşıntı, kepek ve sedef hastalıklarında kayısı yağı kullanabilirsiniz. Kayısının içerisinde bulunan vitaminler cildiniz yepyeni ve daha canlı kalmasını sağlar.
]]>
Çorbanın Faydaları https://www.faydalar.net/corbanin-faydalari.html Sun, 22 Oct 2017 19:39:05 +0000 Çorbanın faydaları adlı makalemiz sizin için çok yararlı olacaktır. Sofralarımızdan hiç eksik etmediğimiz çeşit çeşit çorbaların akşam yemeklerimizde önemli bir yeri vardır. Yemek sofralarımızın vazgeçilmezi olan çorb Çorbanın faydaları adlı makalemiz sizin için çok yararlı olacaktır. Sofralarımızdan hiç eksik etmediğimiz çeşit çeşit çorbaların akşam yemeklerimizde önemli bir yeri vardır. Yemek sofralarımızın vazgeçilmezi olan çorbalar birçok sağlık sorununa iyi gelir. Şifa deposudur. Türk mutfağında çok önemli yere sahiptir. Çorbanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Çorbalar bin bir derde şifa olur. Birçok çeşidi vardır. Domates çorbası, yayla çorbası arabaşı çorbası, yoğurt çorbası, mercimek çorbası, mısır çorbası, mantar çorbası, pirinç çorbası, ıspanak çorbası analı kızlı çorbası, kereviz çorbası, yuvalama çorbası, düğün çorbası, ezo gelin çorbası, tavuk suyu çorbası gibi çeşitlerinin yanında daha birçok çeşidi bulunmaktadır. Ancak çorbalarımızın şifa kaynağı olması için doğal olması gerekir. Çorbalarımızı evde pişirmemiz sağlığımız açısından önemlidir. Hazır çorba olarak satılan çorbalara itibar etmemeliyiz. Çünkü paketli çorbaların içinde bulunan çin tuzu sağlığa oldukça zararlıdır.  Bazen yemeklerden önce aparatif olarak içilen ya da bazı evlerde ekonomik kriz nedeniyle ana yemek olarak tüketilen çorbanın faydalarına biraz daha yakından bakalım. 

Çorbanın Faydaları
 • Kan basıncını azaltır.
 • Kilo kontrolünü sağlar.
 • Grip nezle gibi hastalıkları tedavi eder.
 • Antibiyotik görevindedir.
 • Besleyici, tamamlayıcı ve doyurucudur.
 • İyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır.
 • Kuvvet verir.
 • Yüksek lif içerdiklerinden dolayı bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Ve yüksek lif içermesi şeker hastası insanlar içinde avantajlıdır.
 • Kan şekerini düşürür.
 • Hemoroide iyi gelir. 
 • Kanser riskini azaltır.
 • Kabızlığı önler.
 • Anne sütünü arttırır.
 • Kalp krizi riskini azaltmada yardımcıdır.
 • Kansızlık için faydalı bir besindir.
 • Yüksek derecede potasyum içerdiği için yüksek tansiyon düşürücü etkisi vardır.
 • Yağ yakar ve kilo verdirir. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Enerji verir.
 • Yorgunluğu giderir.
 • Kandaki kolesterol oranını düşürmekte çorbanın faydalarından biridir.
 • Gözlere faydalıdır.
 • Bebek ve çocuklar için çok faydalı bir besindir.
]]>
Sodanın Faydaları https://www.faydalar.net/sodanin-faydalari.html Mon, 23 Oct 2017 07:57:43 +0000 Sodanın faydaları içerdiği mineraller nedeniyle oldukça önemlidir. Halk arasında soda maden suyu ile aynı anlamda kullanılır. Mideyi rahatlatma ve mide gazlarının giderilmesi amacıyla özellikle yemeklerden sonra tük Sodanın faydaları içerdiği mineraller nedeniyle oldukça önemlidir. Halk arasında soda maden suyu ile aynı anlamda kullanılır. Mideyi rahatlatma ve mide gazlarının giderilmesi amacıyla özellikle yemeklerden sonra tüketilen soda oldukça faydalıdır. Her yaş grubundaki insanın her gün tüketmesi gereken soda vücudun mineral ihtiyacını karşılar. Magnezyum, sodyum, kalsiyum, demir, florit, bikarbonat ve sülfat mineralleri bakımından zengin olan soda vücudun kaybettiği mineralleri karşılar.

Büyüme Çağındaki Çocuklar İçin Sodanın Önemi

İçerdiği kalsiyum nedeniyle özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için önemli bir etkiye sahiptir. Ergenlik dönemindeki gençlerin aşırıya kaçılmaması şartı ile günde bir bardak soda tüketmesi vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu karşılar ve kemik gelişimi sağlayarak boyun uzamasına yardımcı olur. Ayrıca okul çağındaki çocuklar ve gençler aktif yaşamları nedeniyle daha fazla ter üretirler. Ter ve idrar yolu kaybedilen minerallerin yerine konmasına yardımcı olur. Enerji ve zindelik verir, okuduklarını daha kolay anlayabilirler.

Hamilelik, Emzirme Ve Menopoz Döneminde Soda Tüketilmesinin Önemi

 Hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin yeterli beslenebilmesi için annenin normalden daha fazla besin değeri alması gereklidir. Sodanın içinde bulunan kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri bebeğin fiziksel gelişimi için oldukça önemlidir. Emzirme döneminde anne sütünün çoğalmasına yardımcı olan soda menopoz döneminde sıkça rastlanan  kemik erimesi problemlerini önleyici bir etkiye sahiptir. Ancak bu dönemler kötü kolesterolü olan bayanlar soda tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Diyabetliler Soda Kullanabilir mi

 Mineraller kan basıncını normal seviyeye getirir. Bu nedenle insülini düşürücü bir etkiye sahip olan soda diyabetliler günde bir su bardağını geçmeyecek şekilde tüketebilirler. Kanın akışkanlığını sağlar ve kanın oksijen taşımasına yardımcı olur. Tansiyon sorunu olanlar rahatlıkla kullanabilir. Özellikle yemeklerden sonra tüketilen bir bardak soda hem hazmı kolaylaştıracak hem de kan şekerinin hızla yükselmesini engelleyecektir.

Diyet Yaparken Soda Tüketmenin Faydası

Vücudun fiziksel direncini sağlayan soda diyet yapanların listesinde mutlaka bulundurması gereken bir içecektir. Normalden daha az besin tüketimi vücudun ihtiyacı olan minerallerin karşılanmasını engeller. Soda içerinde bulunan zengin mineralleri sayesinde günlük mineralleri almanıza yardımcı olur. Tokluk hissi veren soda sayesinde sık sık acıkmaz ve tatlı krizlerine girmezsiniz. Daha az yemek yemenizi sağlar. Ayrıca vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle vücudun yağ depolamasını engeller. Öğleden sonraları kendinizi halsiz hissetmezsiniz. Size enerji vererek daha kolay kilo verebilmenizi sağlar. Diyetle birlikte spor yapan kişiler ter ile kaybettiği mineralleri geri kazanarak yorgunluk hissetmez.

 Saç ve Cilt Sağlığı Bakımından Sodanın Önemi Nedir

 Saça nemlilik kazandırarak saçı besleyen soda düzenli tüketildiğinde saçlarınıza parlaklık sağlayacaktır. Sodayı tüketerek saçı içten besleyebilirsiniz. Aynı zamanda saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra son durulama suyuna soda ekleyerek yıkadığınızda etkisini daha çabuk gösterecektir. Saçın pH miktarını dengeler ve saçın daha fazla oksijen almasını sağlar. Özellikle yazın güneşten kuruyan saçlarınıza nemlilik sağlayan soda ile saç dökülmesi, koparak kırılma ve kepeklenme sorunlarını da ortadan kaldırabilirsiniz.

Güzelliğiniz için bulunmaz bir fırsat olan sodayı bir pamuk yardımı ile cildinize sürdüğünüzde cilt problemlerini kısa sürede yok eder. Gözenekleri sıkılaştırarak sivilce ve akne oluşumunu önleyen soda cildi besler ve cilt kuruluğunu giderir. Güneş ışınlarının zararlı etkisine karşı korur. Güneş yanıklarının geçmesini sağlar. Cildi gerginleştirerek kırışıklıkların ortadan kalkmasını kolaylaştırır. Yaşlanmayı geciktirici etki]]> Peynirin Faydaları https://www.faydalar.net/peynirin-faydalari.html Mon, 23 Oct 2017 16:12:39 +0000 Peynirin Faydaları; Kahvaltı sofralarının baş tacı olan beyaz peynirin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Sütten yapılan birçok çeşidi olan peyniri sevmeyen yoktur. Peynir süt ürünleri içinde en sevilen ve çok yenilen bir Peynirin Faydaları; Kahvaltı sofralarının baş tacı olan beyaz peynirin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Sütten yapılan birçok çeşidi olan peyniri sevmeyen yoktur. Peynir süt ürünleri içinde en sevilen ve çok yenilen bir besindir. Birçok çeşidi olan peynirin şehirlere ve ülkelere göre oldukça farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yağlı bir yapıya sahip olan peyniri kilo problemi olan  ve daima fit kalmak isteyen kişilerin tercih etmemeleri gerekir. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan peynirin birçok faydası vardır. Peynirin bu nedenli faydalı olmasının sebebi besinler içinde besin değeri yüksek olmasıdır. Özellikle de doğal peynirler mineral ve vitamin değerleri oldukça zengindir. Oldukça faydalı olan peynir K, A, E, C ve D vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Peynir özellikle de A vitamini açısından en zengin besindir. Peynirin faydaları saymakla bitmez hem çok lezzetli hemde vitamin deposu olan peynir ayrıca B6 ile B12 vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir süt ürünüdür. Leziz vitamin deposu peynir bu vitaminler haricinde kolin, riboflavin, niasin, asit, folat, ve pantotenik de içerir.


Peynirin Sağlığa Faydaları 

Güçlü Kemikler İçin Peynir; Kemik sağlığı için peynir oldukça önemlidir. Peynir kalsiyum bakımından oldukça zengin bir süt ürünüdür. B vitamini bakımından zengin olan peynir kemik sağlığına katkıda bulunmaktadır. Özellikle de gelişme çağında olan çocukların kemiklerinin güçlenmesi için peynir tüketmeleri şarttır. Hamilelik döneminde annelerin mutlaka tüketmeleri gereken bir besindir. Ayrıca emzirme döneminde olan anne adayları da düzenli bir şekilde doğal peynir tüketmeleri gerekir. Kemik sağlığına katkıda bulunan peynir hayati önem taşıyan bir besindir. İçinde barındırdığı kalsiyumu vücudun her bölgesine eşit bir şekilde dağıtmaktadır.

Peynir Diş Çürüklerini Engeller; Peynir kalsiyum yönünden oldukça zengin bir besindir. Kalsiyum eksikliği vücutta birçok hastalığa neden olur. Kalsiyum eksikliği en çokta diş çürüklerine neden olur. Sağlıklı ve güçlü dişler için peynir tüketmeniz gerekir. Peynir dişler için kalsiyum deposudur. Diş sağlığı için özellikle de doğal peynirler oldukça sağlıklıdır. Bu durum sağlık uzmanlarınca da onaylanmıştır.

Peynirin Kiloya Faydası; Özellikle de kilo alamayan kişilerin peynir kurtarıcısıdır. Özellikle de doğal peynirler daha hızlı kilo almanızı sağlamaktadır. Dengeli bir vücut ağırlığı için düşük yağ içeriğine sahip olan peynirlerin tüketilmesi gerekir. Bu peynirleri kilo aldırmanın haricinde kemik yoğunluğu ve kas ağırlığı içinde oldukça faydalıdır. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan ve peynir ayrıca dengeli bir metabolizma ile beraber sağlıklı kemik ve kas yapısı içinde oldukça faydalıdır. Vitamin deposu peynir ayrıca mineral, protein vitamin ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

Peynir Kansere Yakalanma Riskini Azaltmaktadır; Birçok derde deva olan peynir kanser olma ihtimalini de en aza indirir. Peynirin en önemli yararlarından birisi de budur. Düzenli bir şekilde doğal peynir yemek birçok kanser türüne yakalanma ihtimalini azaltmaktadır Kanserin oluşmasını engelleyen peynir konjuge, lineolik asit ile sfingolipid içeren bir besin kaynağıdır. Peynirin bu mucizevi özelliği haricinde vücudun diğer fonksiyonların düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca peynir B vitamini içerdiğinden dolayı bu özelliğine destek olmaktadır.

Peynir Migrene İyi Gelir; Peynir migren rahatsızlığına iyi gelen bir besindir. Yapılan birçok araştırmalara göre bu iddia kabul edilmektedir Bazı uzmanlar tarafından da bu bilgi netlik kazanmıştır. Vitamin deposu olan peynir kahvaltı sofralarından eksik edilmemelidir.
]]>
Acılı Şalgamın Faydaları https://www.faydalar.net/acili-salgamin-faydalari.html Tue, 24 Oct 2017 04:21:25 +0000 Acılı şalgamın faydaları, tahminimizden oldukça fazlaymış meğer. Şalgam acı tadıyla bilinen kökleri sebze yenilen Turpgiller familyasından bir bitkidir. Çoğu insan tarafından sevilerek tüketilmediği düşünülse de ü Acılı şalgamın faydaları, tahminimizden oldukça fazlaymış meğer. Şalgam acı tadıyla bilinen kökleri sebze yenilen Turpgiller familyasından bir bitkidir. Çoğu insan tarafından sevilerek tüketilmediği düşünülse de ülkemizde tahminimizden çok daha fazla sevilerek tüketimi yaygındır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda acılı şalgamın vücut sağlığına ne kadar olumlu etkisinin olduğunu gözler önüne sermiştir ve bizde bu yazımızda bunlara değineceğiz. 

Acılı şalgamın faydaları nelerdir
 • Kanseri önler: Şalgam kanser ile mücadele eden sebzeler arasında yerini almaktadır. Şalgamın içinde gliknozolit seviyesi oldukça fazladır ve yapılan araştırmalarda bu bileşenin kanserojen maddelerle etkileyici bir şekilde savaştığı anlaşılmıştır. Hatta bu bileşenin tümör büyümesini önlediği de söylenmektedir.
 • Bağırsaklara faydalıdır: Acılı şalgam tüketildiğinde kabızlığı önler, sindirime yardımcı olur ve böylece bağırsaklara iyi gelmektedir.
 • Kalp sağlığını korur: Acılı şalgam kalp damar sağlığı için çok önemli olan B vitaminini bolca içerisinde bulundurmaktadır. Böylece tüketildiğinde kalp sağlığına iyi gelir.
 • Vücut direncini korur: İçerdiği yüksek vitamin ve bileşenler sayesinde tüketildiğinde bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korur. Özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilir.
 • Kemiklere iyi gelir: Acılı şalgam içerdiği kalsiyum ve potasyum miktarıyla kemik hastalıklarını önleyici bir etkiye sahiptir ve kemik gelişimine etkilidir. Özellikle çocuklarda sağlıklı iskelet sistemine sahip olmak için tüketilmesi söylenir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur: İçeriğindeki yüksek lif oranıyla bağırsakların sürekli hareket halinde olmasını sağlar. Bu ise bünyedeki gereksiz maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırır ve buda kilo vermede etkili bir yöntemdir.
]]>
Safranın Faydaları https://www.faydalar.net/safranin-faydalari.html Tue, 24 Oct 2017 08:31:23 +0000 Safranın Faydaları, safran dünyaca popüler olan bir bitkidir. Safranın içeriği gayet etkili maddelerden oluşur. Anlık sonuçlar verebilir. Safranın benzersiz tadı, rengi ve özellikleri ile de alternatif tıp alanında olduk Safranın Faydaları, safran dünyaca popüler olan bir bitkidir. Safranın içeriği gayet etkili maddelerden oluşur. Anlık sonuçlar verebilir. Safranın benzersiz tadı, rengi ve özellikleri ile de alternatif tıp alanında oldukça gözde bir bitkidir. Safranın faydalı olması içeriğindeki zengin vitaminlerden, mineral bileşenlerinden kaynaklanmaktadır.  Protein açısından zengin olan safran içerisinde bolca lif içerir. 

Safranın Faydaları 

 • Hastalıkları önler, yemeklerde kullandığımız safran bizi hastalıklardan korur. İçerisinde ki bileşenler sayesinde vücudu rahatlatıcı bir etkisi de vardır.
 • Uçucu yağlar, safran diğer bitkiler ile birlikte tüketildiği zaman inanılmaz bir tat ile uçucu yağlara karışır böylece kendi etkisi yanında diğer bitkilerin faydası birleşerek daha çok fayda sağlar. Örnek verecek olursak sineol, pinen uçucu yağlardır. 
 • Tedavi amaçlı, kültürlere göre safran sadece baharat olarak algılanmaz. Şifa deposudur. Kaplıcalarda detoks amaçlı ve benzer tedavilerde kullanılır. 
 • Antidepresan özelliği, safran içerisin de bulundurduğu bileşenler ile vücudumuzda depresyona yol açan asit dengesinin bozulmasına engel olmaktadır. Bu yüzden ruh sağlığı ile ilgili yerler ve bu konu hakkında çalışma yapan kişiler yaygın olarak safran kullanmaktadır. 
 • Hücre sağlığımız için, kan hücreleri başta olmak üzere saftan vücudumuzda bulunan hücrelerimizin sağlığını koruyabilmektedir. Bir etkisi olarak da hücrelerimizin sayısının artmasında ciddi derecede önemli bir rol oynar. 
 • Sindirime faydaları, bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olur. 
 • Kalp sağlığına faydaları, safran potasyum açısından zengin bir bitkidir bu nedenle kan basıncını sağlıklı bir şekilde tutmaya yardımcı olur. Bünyemizi toksin ve zararlı maddelerden koruduğu için safran kanın temizlenmesinde önemli rol oynar. Hücrelerin daha çok oksijen almasını sağlar.
 • Cilt sağlığına faydaları, cildin temizlenmesi ve genç, taze bir şekilde gözükmesi için safran maskeleri kullanılır. Akne tedavisi için de, safranın içerisinde bulundurduğu antifungal içeriği akne, leke ve siyah noktaları geçirmede etkili bir yöntemdir. Yüz dokusunu geliştirmekte de önemli bir bitkidir.  Mat ve kuru cilde sahip olan kişiler için limon ve safran maskesi hazırlayabilirsiniz. Limon cildi temizlemede etkili olurken safran ise parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. 
 • Saç sağlığına faydaları,  safranın sağlığa faydalarının yanında saç sağlığı içinde faydaları mümkündür. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olabilir. Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsak eğer meyan kökü ile safranı bir arada kullanarak dökülen deriden tekrar saç çıkmasını sağlayabiliriz. Bunun yanında saçların dökülmesini durdurarak saç dökülmesinin kelliğe yol açmasını engellemekte safranın faydalarındandır..

]]>
Çok Su İçmenin Faydaları https://www.faydalar.net/cok-su-icmenin-faydalari.html Tue, 24 Oct 2017 15:04:34 +0000 Çok Su İçmenin Faydaları: Vücudumuzun daha düzgün bir şekilde çalışabilmesi için, vücudun tüm hücreleri ve organları suya ihtiyaç duyar. Vücudumuzda ihtiyaç duyulan suyun bir kısmı; çorba, domates, portakal gibi su o Çok Su İçmenin Faydaları: Vücudumuzun daha düzgün bir şekilde çalışabilmesi için, vücudun tüm hücreleri ve organları suya ihtiyaç duyar. Vücudumuzda ihtiyaç duyulan suyun bir kısmı; çorba, domates, portakal gibi su oranının yüksek miktarda olduğu gıdalardan elde edilse de, vücudun ciddi anlamda içme suyuna ihtiyacı vardır. Vücudumuz gün içindeki aktivitelerimiz nedeniyle su kaybeder. Bu nedenle, su kaybımızı su içerek yerine getirmemiz gerekir. Terleme, idrara çıkma, hatta nefes alırken bile vücudumuzdan su eksilir. Vücudun en iyi su kaynağı, içme suyudur. Süt ve meyve suları gibi içecekler de aynı zamanda iyi bir sıvı kaynağıdır. Ancak, meşrubat, kahve, alkol ve kafein içeren içecekler, boş kaloriler içerdiği için suyun yerini tutmaz. Kafeinli içeceklerin, vücudun su ihtiyacını karşıladığına dair yanlış bilgiler bulunmaktadır. Aksine, kafeinli içecekler vücudun su kaybetmesine yol açar.

Günlük Su Tüketimi

Günlük su tüketimi, kişinin günde ne kadar aktivite yaptığı ve ne kadar terlediği gibi bir takım faktörlere bağlıdır. Kişiden kişiye değişir. Aslında, günlük tüketilmesi gereken ve evrensel olarak kabul edilen su miktarı yoktur. Ancak, sağlıklı bir insanın günde kaç litre su içmesi gerektiği konusunda, sağlık uzmanlarının genel bir fikir birliği vardır. Erkekler için, günde yaklaşık 3 litre su içilmesi öngörülmüştür. Kadınlar için de yeterli miktar, yaklaşık 2.5 litre'dir. 

Suyun Vücut Sağlığına Etkisi

İçtiğimiz su, minerallerin ve besinlerin vücudumuzda çözülmesine yardımcı olur. Böylece vücutta oluşan atıkların, vücuttan taşınmasına yardımcı olur. Bu nedenle, böbrekler için su hayati bir gıdadır. Bunun yanında, sıcak iklimlerde ve sıcak havalarda vücudun daha çok su kaybetmesinden dolayı vücut ciddi bir şekilde suya ihtiyaç duyar. Mide rahatsızlıklarında, örneğin; ishal ve kusmalarda, vücudun aşırı su kaybetmesinden dolayı acilen su tüketilmesi gerekir. Başka bir faydası ise, vücut sıcaklığını normal seviyede tutmasıdır. Yeterli miktarda su tüketilirse vücut, sıcaklığını normal seviyelerde tutmayı başarır.
]]>
Marulun Faydaları https://www.faydalar.net/marulun-faydalari.html Wed, 25 Oct 2017 13:45:28 +0000 Marulun Faydaları, Marul geniş yapraklara sahip olan ve papatyagiller familyasından gelen bir sebze türüdür. Genellikle yaz dönemlerinde yetiştirilen bu sebze türü kış aylarında seralarda da yetiştirilmektedir. Marul çiğ Marulun Faydaları, Marul geniş yapraklara sahip olan ve papatyagiller familyasından gelen bir sebze türüdür. Genellikle yaz dönemlerinde yetiştirilen bu sebze türü kış aylarında seralarda da yetiştirilmektedir. Marul çiğ olarak tüketilmekle birlikte Asya bölgesinde pişirilerek tüketilmektedir. Marulun faydaları oldukça fazladır içerisinde A ve C vitamini oldukça fazla bulunmaktadır. Yeşil marul özellikle salataları süsleyen yegane bir besin maddesi türüdür. Çiğ olarak tüketilen marul vitaminlerini, tüketen kişiye enzimler yardımıyla rahatlıkla taşımaktadır. Yapısında A, B1 ve B12 vitaminleri oldukça fazla bulunup magnezyum ve potasyum açısından oldukça fazladır. Vücudun ihtiyaç duyduğu demir marulda oldukça fazla bulunmaktadır. Yapısında bulunan demir sayesinde kan ve damar sağlı korunmuş olmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde annelerin ihtiyaç duyduğu K vitamini çocuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir.

Marulun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir

Marul sağlık açısında oldukça önemli bir yere sahip olan kalsiyum deposu olan bir sebze türüdür. Marulun faydaları cilt sağlığı açısından faydaları oldukça fazladır. Vücutta bulunan ölü hücrelerin atılmasını sağlayarak cilt üzerindeki hücrelerin canlı kalmasını sağlamaktadır. Yapısında bulunan C ve E vitaminleri sayesinde zararlı güneş ışınlarına karşı vücut kendisini koruyabilmektedir. Ayrıca vücutta bulunan toksinleri temizleyerek cilt üzerindeki gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hafif bir sebze türü olması nedeniyle kişinin kilo almasını engeller. Sivilce ve akne gibi cilt hastalıkları tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bahar döneminde geçirilen alerjilere karşı etkili olup egzama rahatsızlığına iyi gelmektedir. Marul akşam yemeklerinden sonra tüketilmesi halinde uyku probleminin ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Ayrıca saç dökülmesini engellemekle birlikte saçların sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır. Yapısında bulunan Omega-3 ve Omega-6 asitleri sağlık açısından önem arz ederek beynin hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

Marulun Faydaları ve Tedavi Edici Özelliği

İçerisinde bulunan karbonhidrat ve protein sayesinde çocukların gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Kas gelişimini sağlayarak metabolizmanın hızlı şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Doğal şekere sahip olan marul vücudun şeker ihtiyacını karşılamaktadır. Marulun faydalarından bir tanesi de anemi hastalığını tedavi edici özelliğidir. Kansızlık rahatsızlığı yaşayan kimseler marul tüketmeleri halinde anemi rahatsızlığından kurtulduğu gözlemlenmiştir.  Başlı başına bir vitamin deposu olan marulda C vitamini oldukça fazla bulunmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı geçiren kişilerin tüketmesi halinde zararlı mikrop ve organizmaların vücuttan atıldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan araştırmalarda düzenli olarak marul tüketen kimselerin kansere yakalanma oranı oldukça düşüktür. Toksinlerin akciğer ve safraya vermiş olduğu zararları marul azaltabilir özelliktedir.

Kalp Sağlığı Açısından Marulun Faydaları

Marul bir çok zararlı enzim ve bakterinin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Kalori değerinin düşük olması nedeniyle damar tıkanıklarının önüne geçmektedir. Düzenli olarak marul tüketen kişilerin kalp sağlığı korunduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca kanser gibi ciddi rahatsızlıkların marul tüketilmesi halinde yakalanma riski oldukça azdır. Özellikle kalp çarpıntısı yaşayan kimseler belli aralıklarla marul tüketmesi gerekmektedir. Böylelikle kalp krizi riskine maruz kalma durumu, marul sayesinde oldukça azalacaktır. 

]]>
Ceviz Ağacının Faydaları https://www.faydalar.net/ceviz-agacinin-faydalari.html Thu, 26 Oct 2017 00:15:19 +0000 Ceviz Ağacının Faydaları, Ülkemizin hemen her yerinde yetişen bu mucize ağaç, kökünden dalına, meyvesinden yaprağına, gövdesinden kimyasına  kadar bir çok konuda sağlık ve yarar sağlayan ceviz ağacıdır. Bağı, bahçesi Ceviz Ağacının Faydaları, Ülkemizin hemen her yerinde yetişen bu mucize ağaç, kökünden dalına, meyvesinden yaprağına, gövdesinden kimyasına  kadar bir çok konuda sağlık ve yarar sağlayan ceviz ağacıdır. Bağı, bahçesi, tarlası hatta küçük bir bahçeli evi olan kişiler bile hemen ceviz ağacı dikmek isterler. Ceviz ağacı çok uzun yıllar yaşar, göbek odunlu ağaç türlerindendir. Kışın yapraklarını döker. Sonbaharda olgunlaşır, henüz sulu olan meyvesi, taze ceviz olarak çok rağbet görür. Yaşını gösteren halkalar kesin ve belirli bir şekilde görülmektedir. Ceviz ağacının köke yakın bölümlerinden çıkan kökler çok canlı ve desenleri uyumlu ve şekilleri beğenildiği için özellikle klasik mobilya yapımında tercih edilir. Cevizin ağacı orta sertliktedir.

Ceviz Ağacının Faydaları Nelerdir

Mobilya yapımında kolay malzemelerle istenilen mobilya yapılır. Dış etkenlere karşı dayanıklıdır kolay ve rahat işlenir. Özelliğinin fazla oluşundan dolayı değerli bir mobilya ağacıdır. İç mimarlık alanında, oymalı ve torna işlerinde güzel sonuçlar alınır. Moda tasarım, Müzik aletleri, çevre tasarımında kullanılır. 

Ceviz ağacının faydaları arasında, salgıladığı sülfür gazı ile ozon tabakasının onarımına yardımcı olması da vardır. Bu açıdan uygun olan her yere ceviz ağacı dikilmelidir. Halk arasında pek bilinmese de, ağacın saldığı gazlar altında oturan veya yakınında bulunan kişileri sersemlettiği bilinmektedir. Ceviz yapraklarından fazlasıyla faydalanılır, sindirim bozukluğu, kandaki kirlilik oranını azaltmada faydalıdır. Ceviz yaprakları kuru bakliyat kurtlanmaması için aralarına konur. Ceviz yeşilken zeytinyağının içinde bir süre bekletildikten sonra saç bakımında kullanılır. Cevizin yeşil kabuğu boyacılık sektöründe, saç boyasında, kumaş boyasında ve daha bir çok alanda renk verici olarak kullanılır. Bunu bizzat kendimiz ceviz temizlediğimizde görürüz, elimize bulaşan boyasının günlerce çıkmadığını. Cevizin yaprağından ve meyvesinden çıkan yağ sağlık, kozmetik, boya ve gıda sektöründe kullanılır.
]]>
Ayva Çayının Faydaları https://www.faydalar.net/ayva-cayinin-faydalari.html Thu, 26 Oct 2017 11:15:00 +0000 Ayva Çayının Faydaları; Ayva sağlık bakımından son derece yararlı olan meyvelerden bir tanesidir. Özellikle sonbahar mevsiminde toplanan ayvalar, bir çaydanlığı onararak haşlanır ve ilk suyu çıkarılır. Daha sonra tekrar ü Ayva Çayının Faydaları; Ayva sağlık bakımından son derece yararlı olan meyvelerden bir tanesidir. Özellikle sonbahar mevsiminde toplanan ayvalar, bir çaydanlığı onararak haşlanır ve ilk suyu çıkarılır. Daha sonra tekrar üzerine su eklenerek, tekrar kaynatılır ve normal çay gibi tüketilir. Aynı ayva iki kereden fazla kaynatılmamalıdır. Dilediğiniz kadar içmekte bir problem bulunmamaktadır. Ayva demlendikçe özlendiğinden dolayı biraz fazla kaynatıp, demlendirmeye özen gösterilmelidir.

Ayva Çayının Yararları;

Ayva çayının özellikle kış mevsiminde, sağlığa yararı oldukça fazladır ve önemlidir. Ayva çayı karaciğeri temizleyerek, düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bronşite karşı faydalıdır. Balgamlı ve kuru öksürüğü keser. Uyku düzensizliği ve stres durumlarında sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. İshal gibi bağırsakla ilgili durumlarda, kabız edici ve ateşi düşürücü özelliği bulunmaktadır. Ayva pek çok vitamin ve mineral bakımından zengin bir meyvedir. Özellikle C vitamini kış mevsiminde grip ve nezleye karşı koruyucudur. Yine ayva çayı, bağırsak ve mideyi zararlı olan bakterilerden koruyarak hazımsızlığa engel olur. Cildi daha canlı ve zinde bir duruma getirir. Ağız ve damakta oluşan yaralarda ve boğaz iltihaplarında, son derece yararlıdır.

Ayva çayını düzenli bir şekilde içmeye devam eden kişilerin, kan değerleri normal haline döner. Ayva çayı ve çekirdeği kalp hastalıkları içinde oldukça faydalıdır. Kadınlarda oluşan beyaz akıntıyı kurutur. Ayva çayı aç karnına içilmeli ve mümkünse ayva yaprağı suyu ile de, duş alınmalıdır. Uzun süreli kalp çarpıntısı olan insanlar da, ayva çayı içerse kısa süre içerisinde sağlığına kavuşacaktır.
]]>
Kakulenin Faydaları https://www.faydalar.net/kakulenin-faydalari.html Thu, 26 Oct 2017 12:46:01 +0000 Kakulenin faydaları;  Kakule zencefilgiller familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Birçok faydası olan kakule daha çok Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişir.  Dünyanın bir çok yerinede buralardan ihraç edilen bir Kakulenin faydaları;  Kakule zencefilgiller familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Birçok faydası olan kakule daha çok Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişir.  Dünyanın bir çok yerinede buralardan ihraç edilen bir bitkidir. Türkiye'de yetişmeyen bu bitki fiyat olarakta oldukça pahalıdır. Kakule içi çıkarılıp kurutulduktan sonra dövülerek veya rondodan çekilerek toz haline getirilir. Öğütülmüş olan toz kakule yemeklere aroma vermesi için baharat olarak kullanılır. Kakule meyvelerinin tohumlarıda muhallebilerde, balık yemeklerinde, sütlü tatlılarda ve sağlık açısından da oldukça faydalı bir bitkidir. 
Kakulenin insan vücudu için bir çok faydası bulunmaktadır bunlardan bazıları ise; karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Mide bulantısını geçirmeye yardımcıdır. İdrar söktürücü özelliği vardır, böbreklere iyi gelir. Kakulenin faydaları arasında en çok tercih edilen diğer bir faydası ise ağız kokusunu gidermesidir. Mide ağrısından kaynaklanan migren hastalığına iyi gelir, mide deki gaz sorununu çözer. Bronşit hastalığına iyi gelir. Boğazın yumuşamasına yardımcı olur, grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarında çekilmiş olan toz kakule buruna çekilir ve burun kanallarının açılmasını sağlar. 

Kakulenin hazırlanışı ve kullanım şekli; 

Kakule tohumu ne amaçla kullanılırsa kullanılsın toz halinden çok tohumu tercih edilmelidir.  Çünkü önceden öğütülen kakulenin hem aroması hemde vitamin özelliği kaybolmaktadır. Kakule çayını hazırlamak için bir bardak kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşığı toz kakule ekleyerek demlenmesi için ön dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz. Daha sonra demlenen bu çaydan sabah ve akşam birer bardak içilmesi oldukça faydalıdır. Özellikle iştah ve gaz problemi yaşayan kişilerin bu karışımı aç tüketmeleri daha faydalıdır.

Ayrıca kakuleyi birçok ülkede insanlar kahve ve çay olarak bilir ve tüketirler. Çok faydalı olan bu bitki dozunda ve bilinçli bir şekilde tüketildiğinde vücut için sayısız faydalara sahip bir bitkidir.
]]>
Demli Çayın Faydaları https://www.faydalar.net/demli-cayin-faydalari.html Fri, 27 Oct 2017 00:02:51 +0000 Demli Çayın Faydaları; Sabah kahvaltılarının ve sohbetlerin vaz geçilmez ikramlarından olan demli çayın faydaları saymakla bitmemektedir. Sağlık yönünden faydaları olmakla birlikte insanların samimi olarak kaynaşması Demli Çayın Faydaları; Sabah kahvaltılarının ve sohbetlerin vaz geçilmez ikramlarından olan demli çayın faydaları saymakla bitmemektedir. Sağlık yönünden faydaları olmakla birlikte insanların samimi olarak kaynaşması noktasında çayın oldukça faydası bulunmaktadır. Demli çay her ortamda rahatlıkla hazırlanmakta ve demlenmektedir.  Bir çok hastalığa karşı tedavi edici özellik taşıyan demli çay memleketimizin her yerinde temin edilmektedir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda demli çayın faydaları oldukça fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle ülkemizde vazgeçilmez lezzetlerden olan demli çay tüketimine önem vermek gerekmektedir.

Demli Çayın Sağlık Açısından Faydaları

Demli çay fazla olmamak kaidesi ile belirli oranlarda tüketilmesi halinde sağlığın korunmasını sağlamaktadır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda haftalık içilen 1 bardak demli çayın kalp krizi riskini azalttığı tespit edilmiştir. Bunun yanı kolesterolü dengede tutarak, içinde bulunan antioksidanlar sayesinde kötü kolesterolün yükselmesini engeller. Demli çayın faydaları saymakla bitmemektedir. Özellikle belirli miktarlarda tüketilen demli çayın sindirimi kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca çay içinde bulunan yararlı minerallerin bakteri ve virüslerle savaşarak vücuttan atıldığı tespit edilmiştir.

Demli Çayın Faydaları ve Hastalıklar Üzerindeki Etkisi

Üniversitelerde yapılan araştırmalar sonrasında hafta da bir bardak içilen sıcak demli çayın beyin tümörüne yakalanma riskini azalttığını tespit edilmiştir. Ayrıca çayın içinde bulunan polyphenoller’in kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği ve büyümesini durduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bir kısım bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalarda hafta da içilecek bir bardak demli çayın mide, prostat ve akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığı tespit edilmiştir. Demli çayın faydaları oldukça fazla olmakla birlikte olup, demli çay içilirken 70 dereceden daha fazla sıcaklıkta tüketilmemelidir. Özellikle uyku problemi yaşayan ve sinirsel rahatsızlıklar yaşayan kimselerin, az miktarlarda demli çay tüketmesinin sağlıkları açısından önem arz etmektedir.

]]>
Kınanın Faydaları https://www.faydalar.net/kinanin-faydalari.html Fri, 27 Oct 2017 10:02:19 +0000 Kınanın faydaları; Birçoğumuz tarafından bilinmemektedir. Eski zamanlardan beri süs aracı olarak kullanılan kına şimdi hem süs aracı hem de sağlık açısından faydaları olduğu için çok fazla kullanılmaktadır. Daha çok c Kınanın faydaları; Birçoğumuz tarafından bilinmemektedir. Eski zamanlardan beri süs aracı olarak kullanılan kına şimdi hem süs aracı hem de sağlık açısından faydaları olduğu için çok fazla kullanılmaktadır. Daha çok cilt, saç ve tırnak sağlığı için kullanılır. Kına, ağaçlarının yapraklarının kurutulup toz haline getirilmesiyle oluşur. Kına Arabistan'da bulunan kına ağaçlarından üretilir. Kınanın faydaları en çok saçlarımız üzerinde etkilidir. Kınanın toz hali yeşil renktedir. Yakıldıktan sonra kırmızı ve turuncu rengini alır. Kına evlenirken geleneklere göre gelinin eline yakılır. Kına cilt hücrelerinin korunmasında etkilidir. Cildin kalınlaşmasını sağlar. Ciltte meydana gelen dökülmeleri önler. 

Kınanın saça faydaları 

Saç dökülmelerini önler. Saçlardaki kepek sorununu giderir. İyi bir kınanın içinde metalik tuz olmaz. Kına saçların boyanmasında da kullanılır. Siyah, kahverengi saçlarda kına etkilerini gösterir. Kına saçı kızıl renge dönüştürür. Kına yapıldıktan bir buçuk ay sonra saçtan çıkar. Yağlı saçlarda yağ oranını ayarlar. Saç derisinin kuruluğunu ortadan kaldırır. Saçın nem desteğini sağlar. Saçın ph dengesini korur. Saç tellerini kalınlaştırır. Saç köklerini kuvvetlendirir. 

Kınanın cilde faydaları 

Mantar, egzama nedeniyle oluşan kepeklenmeyi önler. Ekonomik bir saç boyası diyebiliriz. Saçları dış etkenlerden hava koşullarından korur. Kına vücuda sürüldüğünde sertlikleri giderir, yumuşatır. Yaralara sürüldüğünde iyileştirici etkisi vardır. En çok etkisi de yanık yaraları üzerindedir, ağrıyı dindirir. Çatlamaya, kırılmaya eğilimli tırnaklara sürüldüğünde bu etkiyi azaltır. Kına bitkisinin kabuğu karaciğere faydalıdır. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılır. Avuç içine yakılan kınayı koklamak baş ağrısına iyi gelir. Kına kokusu psikolojik olarak merkezi sinir sistemi üzerinde etkilidir.

Kınanın virüse faydaları 

Kına antibakteriyel özelliği sebebi ile enfeksiyon ve iltihap hastalıklarında etkilidir. Kına ayaklara uygulandığında ayakta meydana gelen mantar cilt hastalığını tedavi eder. Kına zeytinyağı ile karıştırıldığında ve kaslara sürüldüğünde olumlu etkisi büyüktür. Kına bazı kanser türlerini önleyebilir. 
]]>
Tahinin Faydaları https://www.faydalar.net/tahinin-faydalari.html Fri, 27 Oct 2017 16:38:16 +0000 Tahinin faydaları, biz toplum olarak tahini özellikle kış mevsiminde tüketiyoruz. Susam’ın değişik şekilde ezildikten sonra tahin elde edilir. Özellikle ramazan ayının sahur vaktinde tükettiğimizi hatırlıyorum. Hele pekmez Tahinin faydaları, biz toplum olarak tahini özellikle kış mevsiminde tüketiyoruz. Susam’ın değişik şekilde ezildikten sonra tahin elde edilir. Özellikle ramazan ayının sahur vaktinde tükettiğimizi hatırlıyorum. Hele pekmezle birlikte kullanımı ayrı lezzet oluşturuyor. Sağlık açısından bir çok fayda barındırmaktadır. Grip, soğuk algınlığı gibi virüs hastalıklara karşı korunmak için tüketilmektedir. Hücrelerin yapısını korumaktadır. İçinde barındırdığı B,C ve E vitaminleri sayesinde vücut sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Her koşulda yetişen susamdan elde edilir. Akdeniz bölgemiz sıcaklığından dolayı yaz ve kış sürekli üretilmektedir. Tahinin ham maddesi olan susam hem yağ hem de protein bakımından besin değeri yüksek bir bitki türüdür. Tahinin uzun süre tüketilmesi için uygun koşullarda muhafaza edilmesi gerekir. Lif özelliği bulunup içinde bir çok vitamin ve mineral barındırmaktadır.

Tahinin faydaları nelerdir

 • Kış aylarında tüketilen tahin, bulaşıcı hastalık olan grip ve diğer kış hastalıkları için faydalıdır. Bu hastalıların oluşmasını engellemektedir.
 • Direnci düşen vücudun direncini arttırarak, hastalıklara yakalanma risklerini ortadan kaldırmaktadır.
 • Çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen hastalıkları hem önler hem daha hızlı şekilde atlatmasına yardımcı olur.
 • Genellikle ölümle sonuçlanan kanser hastalığına karşı koruyucu etkisi mevcuttur. Tahin kanserle en iyi mücadele eden besin türlerinden biridir. Hücrenin yapısını koruyup kanserin oluşmasını engelliyor. Son zamanlarda değeri anlaşılan tahin, kanseri yenmek için tüketilen bir besin haline gelmiştir. Gerek araştırmalarla gerek deneylerle kansere karşı durmak ve kanseri yenmek için tahinin faydası kanıtlanmıştır. O yüzden bu durumu göz önünde tutarak tahin tüketimine önem verilmelidir.
 • Aşırı yağ kullanımı ve başka sebeplerden meydana gelen kalp hastalıkları sürekli yakınmalara neden olmaktadır. O yüzden damarları açılmasını ve tıkanıkların gidererek normal sürecin devam etmesini sağlar. Sadece kalp hastalıklarını değil vücudun diğer hastalıklarına da etkilidir. İlaçların yan etkilerini bertaraf ederek daha rahat ilaç kullanımı sağlar.
 • Çağımızda radyasyona maruz kalmayan hemen hemen yoktur. Bu yüzden bu durumlara maruz kalmamak için bol miktarda tahin tüketmek çok faydalıdır.
 • Cildin dış etkenlere karış çoğu zaman direnci düşer ve kuruduktan sonra pul pul düşmektedir. Antioksidan özellik taşıdığı için tahinin cilt ve saç sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Cildin daha pürüzsüz kalmasını ve oluşacak cilt hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Bu gibi fayda sağlayan tahin, yaşlanmayı da önlemektedir.
 • Kış döneminde meydana gelen çeşitli hastalıklara özellikle soğuk algınlıklarına karşı çok faydalıdır. Bu yüzden hem doğal olarak tüketimi vücudun direncini arttırır hem de çeşitli hastalıklara karşı vücudu da korumaktadır. İçinde barındırdığı vitaminler sayesinde hastalıkların oluşmasını engelliyor. Bundan dolayı kahvaltı soframızda bunu unutmamalı ve yemeyi ihmal etmemeliyiz.
 • Tahinin faydalarından biride vücudun içerisinde bulunan fazla su miktarını düzenler ve idrar sökücü özelliği mevcuttur. Böbreklerin aktif şekilde çalışmasını da sağlayıp, sindirim sisteminin hızlı ve düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
 • Günümüzün yoğun çalışmalarından unutkanlık ve zihinsel yorgunluk meydana gelmektedir. Ancak tüketilecek tahin zihne olumlu derecede etki eder ve zihnin daha aktif çalışması için zihin açıcı özelliği de bulunmaktadır.
 • Sporcular ya da sürekli oturanlar için çoğu zaman vücutta direnç kaybı oluşmaktadır. Vücudumuzun kaybettiği bu direnci geri kazanması için tahin tüketimi ihmal edilmemelidir. Besin değeri yüksek içinde barındırdığı vitaminler sayesinde vücudun güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Kemik gelişimi faydası büyüktür. Özellikle gelişme çağındaki çocukların kemik gelişimi sağlıklı olması için tahin tüketmeleri gerekir. Çocuklar için tahin tüketimi pekmezle karıştırıldığı z]]> Kekik Yağının Faydaları https://www.faydalar.net/kekik-yaginin-faydalari.html Sat, 28 Oct 2017 07:08:29 +0000 Kekik yağının faydaları, bir çok şikayete faydalı olduğu ve iyi geldiği bilinir. Kekik yağının spazm giderici, bakterileri yok edici, antiromatizmal etkisi olması, antiseptik, öksürük kesici, gaz giderici, idrar ve adet söktü Kekik yağının faydaları, bir çok şikayete faydalı olduğu ve iyi geldiği bilinir. Kekik yağının spazm giderici, bakterileri yok edici, antiromatizmal etkisi olması, antiseptik, öksürük kesici, gaz giderici, idrar ve adet söktürücü, böcek öldürücü gibi bazı özellikleri vardır. Bu yağ şifalı yağlar arasında çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan bir yağdır. Kekik yağı kolay temin edilebilir. Genellikle aktarlarda ve baharatçılarda kolayca bulabilirsiniz. Kekik kendine has kokusu olan bir bitki türüdür. Akdeniz bölgesinde daha çok rastlayabilirsiniz. Genellikle dağlık alanlarda, kayalıklarda ve bayırlarda yetişmektedir. Aslında kekik çok yakından bildiğimiz ve genellikle yemeklerde de kullandığımız baharat çeşidi olarak da bilinir. Kekik yağının faydası bu bitkinin yapraklarından oluşan ve taze çiçeklerinden buhar damıtma yolu ile elde ettiğimiz uçucu yağı sayesindedir. Kekik yağının kullanımı aslında çok basittir. Ciltte kullanabileceğiniz üzere ağız yolu ile de kullanabilirsiniz. 

  Kekik Yağının Faydaları Nelerdir
  • Spazm giderici: Öksürük, kramp veya kramplara bağlı olan ağrılar günümüzde pek çok rastladığımız durumlardan biridir. Kekik yağının öksürük kesmek ve kasları gevşeterek karın ağrılarını gidermek veya sinirleri yatıştırmada önemli faydaları vardır.
  • Kalp dostu ve bakteri düşmanı: Kekik yağı bakterilerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Bunun yanı sıra bağırsak enfeksiyonuna da engel olan faydaları vardır.
  • Romatizma hastalığına karşı faydası: Kireçlenme ve romatizma gibi çok ağrılı hastalarda ağrıların azalmasında kullanılır. Yağın uyarıcı etkisi vardır. Kan dolaşımınız da ki iyileşme sayesinde bu hastalıklar kısa süre içerisinde azalma gösterir. 
  • Antiseptiktir: Kekik yağı yaraların mikrop kapmasını ve enfeksiyon oluşmasını engelleyici özelliğine sahiptir. Yağın içeriğinde karyofilen ve kamfen gibi etkin maddeler sayesinde her türlü bakterilere karşı koruyucudur.
  • İdrar söktürücü: Ödem şikayeti olan kişiler yada vücutta toksin ve tuz birikmesi yaşayanlar kekik yağının faydasını oldukça fazla göreceklerdir. Bu sayede sık sık idrara çıkma isteği duyacaklardır.  
  • Adet söktürücü: Kekik yağı rahatlama sağlayıcıdır. Kekik yağı bu özelliğini östrojen gibi bazı hormonları ile harekete geçerek gösterebilir.
  • Soğuk algınlığına faydası: Öksürük, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerinizi hafifletmede yardımcı olur. Birkaç damla kekik yağını bir kap kaynar su içerisine damlatıp buharını solumak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
  Kekik Yağının Cilde Faydaları Nelerdir
  • Erkenlik döneminde oluşan sivilcelerin yok olmasına yardımcı olur.
  • Cilt üzerinde herhangi bir nedenden dolayı oluşmuş yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
  • Mantar, sedef ve egzama gibi bazı cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Çıban oluşan bölgeye uyguladığınızda kısa süre içerisinde çıbanın yok olmasına yardımcı olur.
  • Cilde sürülen kekik yağı çatlaklara ve selülitlere iyi gelir ve oluşmasını önler.
  • Kırışıklıklar için uygulanır. Yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır.
  Kekik Yağının Saça Faydaları Nelerdir
  • Kekik yağından değişik renkler elde edilir. Bej, haki ve gri renkler saça renk katarak besler.
  • Saçlarınızın canlı ve parlak görünmesini sağlar.
  • Saç dökülmesini önleyici özelliği vardır.
  • Saçta oluşan fazla yağları alır ve sürekli yağlanan saçları düzene sokar.
  • Kekik yağı saçınızda oluşan kepeklerin oluşumunu ciddi anlamda azalmasına yardımcı olur.
  ]]>
  Üzüm Pekmezinin Faydaları https://www.faydalar.net/uzum-pekmezinin-faydalari.html Sun, 29 Oct 2017 06:55:09 +0000 Üzüm Pekmezinin Faydaları, Üzüm ülkemizde asırlardan beri yetiştirilen sağlıklı bir meyve türüdür. Mevsiminde toplanan üzümler uygun şekilde sağılması sonrasında uygun şartlar altında üzüm pekmezi üretimi sağl Üzüm Pekmezinin Faydaları, Üzüm ülkemizde asırlardan beri yetiştirilen sağlıklı bir meyve türüdür. Mevsiminde toplanan üzümler uygun şekilde sağılması sonrasında uygun şartlar altında üzüm pekmezi üretimi sağlanmaktadır. Üzüm pekmezinin faydaları oldukça fazla olmakla birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu zengin mineral ve besinleri içeriğinde bulundurmaktadır. Üzüm pekmezi başlı başına bir şifa kaynağı olmakla birlikte çiftçiler için oldukça önemli bir gelir kaynağı durumuna gelmiş durumdadır. Üzüm pekmezi birçok tatlı türünün hazırlanmasına kullanılan bir besin kaynağıdır. Asırlardan beri birçok şirket üzüm pekmezi sayesinde ciddi anlamda gelir ve kazançlar elde etmiş durumdadır. Üzüm pekmezi yüzyıllardan beri coğrafyamızda annelerimiz ve nenelerimiz tarafından yapılmaktadır

  Üzüm Pekmezinin Faydaları ve Hazırlanışı

  Mevsiminde toplanan üzümler sıkıldıktan sonra şırası kısık ateşte kaynatılır. Elde edilen üzüm suyu koyu bir hal almaktadır. Biraz cıvıması amacıyla su ile kaynatıldığı sıklıkla gözlemlenmiştir. Akabinde asidini azaltmak amacıyla kireç özelliği taşıyan toprak ekleyerek karıştırılır. Bu karışım sağlandıktan sonra uygun kavanozlarda güneş görmeyen yerlerde muhafaza edilmektedir. İçerisinde bulunan sağlıklı şeker ve glikoz nedeniyle doğal bir enerji deposu niteliği taşımaktadır. Özellikle soğuk kış gecelerinde soğuk algınlığı ve nezleye karşı vücudun direncini arttırması üzüm pekmezinin faydalarını nitelendirmektedir. 

  Üzüm Pekmezinin Faydaları ve İnsan Sağlığı İçin Önemi

  • İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerji, protein ve karbonhidrat dengesini olumlu düzeyde sağlamaktadır.
  • Üzüm pekmezinin içinde bol miktarda bulunan kalsiyum, demir ve potasyum sayesinde kemik gelişimine olumlu yönde etki sağlamaktadır.
  • Üzüm pekmezi insanın yaşamını sağlayan kan oluşumunda önemli bir yere sahip olmakla kan yapıcı özelliğe sahiptir.
  • İnsan vücudunda hücre ve enzimler üzüm pekmezinin içerisinde bulunan mineralleri emmesi sonrasında vücudun ihtiyaç duyduğu früktoz ve glikoz dengesini sağlar ve metobolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır.
  • Üzüm pekmezi özellikle iştahsızlık problemi yaşayan insanların iştahlarının açılmasını sağlamaktadır. Özellikle hamilelik döneminde bebeğin gelişmesini önemli yönde etkilemektedir.
  • Sindirimi kolaylaştırmakla birlikte bir kısım mide ve bağırsak tedavilerine tedavi edici özellik sağlamaktadır.
  • Damar sertliği yaşayan ve damar tıkanıklığı yaşayan kişilerin damar genişlemesini sağlayarak sağlıklı bir yaşama sahip olmasını sağlamaktadır.
  • Kalp krizi gibi rahatsızlıklar çeken insanların rahatsızlığını giderici niteliktedir. Ayrıca yaşlanmayı geciktirmekle birlikte kırışıklıkların oluşmasını engellemesi üzüm pekmezinin faydaları arasında yer almaktadır. 

  Üzüm Pekmezinin Faydaları ve Tedavi Edici Özelliği

  Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar sonrasında üzüm pekmezinin birçok hastalığı tedavi edici özelliği tespit edilmiştir. Özellikle kalsiyum eksikliğinden kaynaklı kemik kırılması ve kemik kaynamalarını tez zamanda tedavi ettiği anlaşılmıştır. Erken menopoza girmeyi engellemekle birlikte çocukların gelişmesine katkı sağlamaktadır. Üzüm pekmezinin faydaları arasında diş eti kanaması ve diş eti iltihabı gibi hastalıkları kısa süre içerisinde tedavi ettiği anlaşılmıştır. Beynin etkili ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayarak görsel zekayı arttırmaktadır. Gebelik döneminde annelerin vücut sağlığını korumasında çok önemli bir yere sahiptir. Ancak üzüm pekmezi belirli oran ve ölçülerde tüketilmelidir. Fazla ve bilinçsiz olarak alınan glikoz kişinin fazladan kilo almasına neden olabilmektedir.

  ]]>
  Balığın Faydaları https://www.faydalar.net/baligin-faydalari.html Sun, 29 Oct 2017 14:28:09 +0000 Balığın faydaları: Balık sağlık açısından birçok faydası bulunan bir besindir. Özellikle içerdiği omega-3 sayesinde birçok hastalığın önlenmesinde büyük yardımcıdır. Beyin, sinir sistemi, kemikler ve göz için çok fa Balığın faydaları: Balık sağlık açısından birçok faydası bulunan bir besindir. Özellikle içerdiği omega-3 sayesinde birçok hastalığın önlenmesinde büyük yardımcıdır. Beyin, sinir sistemi, kemikler ve göz için çok faydalıdır. Balıklar yüksek miktarda içerdiği omega-3'ün dışında da birçok vitamin içerir. Önemli miktarlarda A B2  B3 B12 D ve E vitaminleri, fosfor, kalsiyum, selenyum ve folik asit gibi birçok vitaminleri içerisinde barındıran zengin bir besindir. Aynı zamanda bol miktarda protein içeren balığı uzmanlar hafta en az 2 kez yenmesini tavsiye etmektedir. 

  Balığın sağlığa faydaları: 

  Beyin için oldukça faydalı olan bu besin beyin fonksiyonlarının geliştirilmesine katkıda bulunur. Kan basıncını düşürür, kalp ritmini düzenleyip  kalp krizi riskini azaltır. Alzheimer hastalığının önlenmesi için çok önemli bir yardımcıdır. Kan şekeri seviyesini düzenler. Bu yüzden şeker hastaları için çok faydalı bir besindir. Balık çok güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini korur ve hastalıklara kolay yakalanma riskini azaltır. Zihin yorgunluğunu gideren balık kemiklerin güçlenmesine de oldukça yardımcıdır. Hipertansiyon, kolesterol, kanser özellikle meme kanseri riskini azaltır. Cilde de faydası olan balık kırışıklığı önler. En çok bilinen faydalarından biride göz sağlığı için olan önemidir. Ayrıca hafta birkaç kez yenen balığın felç riskini azalttığı söylenmektedir. Gelişime çok büyük katkı sağlar bu nedenle çocukların bolca tüketmesi gerekir. Ayrıca haftada en az iki kez yenen balığın bebeklerde otizm, hiperaktiflik ve dikkat eksikliği sorunlarını önemli ölçüde azaltır. En önemli faydalarından bir diğeride vücuttaki yağ birikimini önler ve dolayısıyla obeziteyi önler. Diyet yapanlar için balığın oldukça önemli bir yeri vardır. Küçük balıklarin ömrü daha az olduğu için kirli metallerden daha az etkilenir ve büyük balıklara göre daha az kirlilik içerirler. Bu nedenle etkileşimsiz balığın faydalarına ulaşmak istiyorsak daha çok küçük balık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  ]]>
  Limonlu Sıcak Suyun Faydaları https://www.faydalar.net/limonlu-sicak-suyun-faydalari.html Sun, 29 Oct 2017 17:58:25 +0000 Limonlu Sıcak Suyun Faydaları, limon salata içine ve çay içine sıkılarak ekşi tat oluşturur. Kış ayın vazgeçilmez meyvesidir. Özellikle soğuk algınlığı, nezle, grip için faydalı olur. Limonun içinde antibakteriyel ve anti Limonlu Sıcak Suyun Faydaları, limon salata içine ve çay içine sıkılarak ekşi tat oluşturur. Kış ayın vazgeçilmez meyvesidir. Özellikle soğuk algınlığı, nezle, grip için faydalı olur. Limonun içinde antibakteriyel ve antiviral özelliği olduğu için bağışıklık sistemini çalıştırır. Sindirimi kolaylaştırır. Sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Limon içinde sitrik asit, kalsiyum, magnezyum, demir olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyona karşı korur. Sabahları soğuk su yerine ılık su içilmelidir. Ilık suyun içine bir kaç damla limon sıkılması daha sağlıklı olur. Gıdanın rahat sindirilmesine yardımcı olur. Vücut içindeki toksinin rahatça atılmasını sağlar. Karaciğerin çalışması için ön sıvının salgılamasına yardımcı olur. Limonlu sıcak suyun faydaları en önemlisi karın şişliğini indirir. Vücut hazımsızlığını rahatlatır ve kabızlığı önler. İdrar sökücü özelliği oluşturur. Limon içerisinde C vitamini olduğu için bağışıklığı güçlendirir. Beyin ve sinir sistemini tetikleyen etkenlerden korur. Astım ve solunum yolu hastalığına faydalı olur. Balgamın azalmasını sağlar.  Vücut içinde ürik asitin oluşmasını engeller. Cildi temizler. Vücut kırışıklığına iyi gelir. El ve yüz temizlemek için de kullanılır. Yüzdeki siyah noktayı temizler. Parlak cilt görüntüsü oluşturur. Hücreyi canlandırır ve yeniler. Yüz tüyün çıkmasını önler. Vücut direncini arttırır ve enerji verir. Pozitif etken oluşturur. Vücut kemik, kıkırdak, cilt sağlığı için faydalı olur. Yarayı iyileştirir. Stresi önler. Kolayca nefes alıp vermeyi sağlar. Bağırsak iltihabını söker. Beslenme düzeni olan kişide hızlı kilo vermeyi sağlar.

  Limonlu Sıcak Su İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  Limonlu su günde iki bardak tok karnına içilmelidir. Fazla içilmesi yan etki yapabilir. Kişinin diş ağrısına neden olur. Diş erezyona uğrar. Sürekli sıcak ve soğuk gıda temasında sızlama oluşur. Mide ekşimesi yapar. Yemek borusu ve mide arasında asitli içerik oluşturur. Göğüste yanma hissine  neden olur. Mide bulantısı ve kusma oluşur. Vücut direnci düşer. İdrara sıklıkla çıkma isteği artar. Az idrar yapma görülür. Baş ağrısı olur.
  ]]>
  Hardal Tohumu Faydaları https://www.faydalar.net/hardal-tohumu-faydalari.html Sun, 29 Oct 2017 20:48:42 +0000 Hardal tohumu faydaları, hem sade tüketildiğinde hemde diğer yemekler ile birlikte tüketildiği zaman oldukça fayda sağlayabilmektedir. Hardal tohumu faydaları olduğu kadar bazı rahatsızlıkların semptomlarının artmasına Hardal tohumu faydaları, hem sade tüketildiğinde hemde diğer yemekler ile birlikte tüketildiği zaman oldukça fayda sağlayabilmektedir. Hardal tohumu faydaları olduğu kadar bazı rahatsızlıkların semptomlarının artmasına neden olabilmektedir. Hardal afrodizyak etkisi ile daha çok konuşulmuş bir yiyecektir. Hardal tohumunun içeriğinde bulunan vitaminler sağlığımız için büyük önem taşımaktadır. Bu vitaminler çoğumuzun duyduğu E, B, C ve K vitaminleri olarak geçmektedir. Aynı zamanda mineral deposu olarak bilinmektedir. Bu minerallerin başlıcaları ise potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum mineralleri olarak geçmektedir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile hardal tohumu faydaları aşağıdaki gibi olmaktadır. Tabi ki diğer bitkiler yada tedavi edici özelliği olan yiyecekler gibi hardal tohumunun da kararında kullanılması gerekmektedir. Özellikle kronik bir rahatsızlıktan dolayı kullandığınız ilaçlar var ise doktorunuza danışmadan sürekli kullanım yapmayınız. 

  Hardal tohumunun faydaları
  • İçeriğinde bulunan potasyum minerali kas yapısı üzerinde etken olarak görülmektedir. Potasyum kas kramplarının azaltılmasında etkili olmaktadır. Özellikle fitness vb. bir spor ile meşgul iseniz mutlaka yiyecek listenizde yer almasını tavsiye edebilirim. 
  • Yüksek miktarlarda olmasa bile içeriğindeki demir ve kalsiyum ihtiyacınızın bir kısmını karşılamak için destek olabilmektedir. Bunlar kemik, saç, tırnak gelişimi için nemli mineraller olmaktadır. 
  • Yediğimiz yiyecekler ile özellikle hazır gıdalar yoluyla ve alkol, sigara v.b. alışkanlıkların vücudumuzda bıraktığı toksik etkinin giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Toksinlerden arınan vücut daha sağlıklı ve zinde olmaktadır. Bu şekilde bağışıklık sisteminin de güçlenmesi desteklenmiş olacaktır. Hardal tohumunun faydaları arasında bence en önemli özelliği bu olmaktadır. 
  • Hardal tohumunun faydaları arasında kan basıncının düşürülmesi de yer almaktadır. Bu şekilde kalp ve damar sağlığının korunmasına destek olabilmektedir. Ancak tansiyon probleminiz var ise doktor kontrolünde kullanmanız önerilmektedir. 
  • Hardal tohumu aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde de etki gösterebilmektedir. İştah açıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz. Özellikle kırmızı etler ile kullanımı daha hoş olmaktadır.
  Görüldüğü gibi hardal tohumunun faydaları önemli derecede bulunmaktadır. Hardal tohumunun bir çok çeşidi var olmaktadır. Ancak genellikle tüketilen siyah, sarı ve beyaz olarak geçmektedir. Şimdiden şifa bulmanız dileğiyle. Sağlıkla kalın. 
  ]]>
  Çaya Limon Sıkmanın Faydaları https://www.faydalar.net/caya-limon-sikmanin-faydalari.html Mon, 30 Oct 2017 06:42:37 +0000 Çaya Limon Sıkmanın Faydaları, limon toplum arasında sevilen ve sürekli tüketilen sebzedir. Salata içinde ekşi hoş kıvam oluşturur. Çay içine ve bitki çay içine sıkılarak içilir. Limonlu çay bayanlar tarafından sevilerek i Çaya Limon Sıkmanın Faydaları, limon toplum arasında sevilen ve sürekli tüketilen sebzedir. Salata içinde ekşi hoş kıvam oluşturur. Çay içine ve bitki çay içine sıkılarak içilir. Limonlu çay bayanlar tarafından sevilerek içilir. En önemlisi soğuk algınlığına, nezleye ve gribe karşı iyileşme oluşturur. Kış ayının vazgeçilmez sulu sebzesidir. Vücuda faydası çoktur. Limon içinde C vitamini olduğu için kalsiyum bakımından çok zengindir. Çaya limon sıkmanın faydaları en önemlisi limon içinde antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki yağı, toksini yakar ve dışkı ile dışarı rahat atılmasını sağlar. Soğuk algınlığı ve nezlenin oluşmaması için direnç gösterir. Sabahları aç karnına limon suyu içilmesi zindelik ve enerji hissi oluşturur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı önler ve dışkıyı yumuşatır. Mideyi rahatlatır. Karın bölgesini sakinleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilde yenilik etkisi oluşturur. El yüz bakımı için faydalı olur. Limonlu çay düzenli içilmesi hızlı zayıflamayı sağlar. 

  Limonlu Çay İle Zayıflama

  Limon içinde antioksidan özelliği olduğu için kolay ve sağlıklı zayıflamayı sağlar. Her gün düzenli ılık limonlu su içilmesi vücudun vitamin ihtiyacını almış olur. Derin kap içine limon kabuğuyla doğranır ve üzerine su aktarılıp kaynamaya bırakılır. Kaynayan su ılık olan kadar demlenir ve içilir. İsteğe göre şekerde koyulabilir. Ama sağlık için şekersiz içilmesi daha iyi olur. Limonlu su içine farklı meyve karıştırılıp karışım yapılabilir. Elma, portakal, ayva doğranıp limonla kaynatılabilir. Karışım içinde güzel aroma oluşturmak için karanfil, zencefil bir tatlı kaşığı koyulabilir. Hergün yaklaşık iki bardak limonlu su içilmelidir. Haftada iki kilo vermeyi sağlar. 1 ayda yaklaşık 10 kilo verildiği görülür.
  ]]>
  Sodanın Saça Faydaları https://www.faydalar.net/sodanin-saca-faydalari.html Mon, 30 Oct 2017 08:08:33 +0000 Sodanın saça faydaları birçoğumuz tarafından bilinmemektedir.Aslında sodanın genelde yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırsın diye içeriz ama sindirime olan faydasının dışında saça da oldukça faydalıdır. Fakat Sodanın saça faydaları birçoğumuz tarafından bilinmemektedir.Aslında sodanın genelde yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırsın diye içeriz ama sindirime olan faydasının dışında saça da oldukça faydalıdır. Fakat çoğumuz saça olan faydasından çok vücuda olan faydasını biliriz. Halbuki saç bakım şampuanlarının birçoğunda soda kullanılmaktadır. Biz de sizlere yazımızda sizlere sodanın saça faydasını anlatacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra sizde artık sodayı sadece yemekten sonra içmek için değil saçlarınıza bakım yapmak için de tercih edeceksiniz. 

Sodanın saça olan mucizevi faydaları:
 •  Yıpranmış saçlarda etkili: Saç boyaları, şekillendirme aletleri zamanla saçınızı yıpratıp eski canlılığını yitirmenize sebep olur. Ancak sodayla bu dertten kurtulabilirsiniz. 
 • Kepeklenmeye birebir: Saç derisi su kaybı yaşadığı zaman kepeklenmeye başlar. Bu durumda yine imdadınıza soda yetişir. Çünkü soda saç derisini nemli tutmaya yardımcı olur ve her zaman kullanılabilecek zararı olmayan bir içecektir. Nasıl mı Şöyle ki; sodayı ıslak saçınıza sürün ve yaklaşık 3-5 dakika saça masaj yaparak bekletin. Ardından durulayın. İşte kepeklerden kurtulmak bu kadar basit!
 • Saç dökülmesine engel olur: Soda saça uygulandığı zaman kafa derisinde ph seviyesini dengeleyerek saç dökülmesine engellemeye yardımcı olur. Ayrıca soda düzenli bir şekilde saça uygulandığı zaman içinde bulunan mineraller sayesinde saçı beslemesini de sağlar. 
 • Saç uzamasına yardımcı olur: Sodanın saçda kullanımı düzenli bir şekilde yapılırsa sodanın içerisinde bulunan mineraller saçı besleyerek saçın uzamasına büyük ölçüde yardımcı olur. 
]]>
Acı Biberin Mideye Faydaları https://www.faydalar.net/aci-biberin-mideye-faydalari.html Mon, 30 Oct 2017 21:56:04 +0000 Acı biberin mideye faydaları bazılarımız tarafından bilinse de çoğunluk tarafından bilinmez. Ayrıca acı biber bazı insanları tarafından acılığına dayanamadıkları için tercih edilmez. Halbuki mideye olan Acı biberin mideye faydaları bazılarımız tarafından bilinse de çoğunluk tarafından bilinmez. Ayrıca acı biber bazı insanları tarafından acılığına dayanamadıkları için tercih edilmez. Halbuki mideye olan faydaları bilinse belki daha fazla tüketilmek istenir. Bizde bu faydalarını anlatıp sizin bu yararlı besinden daha fazla yararlanmanız için elimizden geleni yapacağız. 

Acı biberin mideye faydaları;
 • Ülseri engeller: Yapılan araştırmalar neticesinde acı biber içinde bulundurduğu vitamin ve bileşenler sayesinde midedeki mikropları öldürdüğünü ve mide ülseri gelişimine karşı birebir engel olduğu ortaya çıkmıştır.
 • Zayıflamaya oldukça yardımcıdır: Acı biber düzenli bir şekilde tüketildiği zaman metabolizmayı hızlandırıcı bir etki yaratır. Vücut sıcaklığını arttırır ve oksijen gereksinimini arttırır. Böylece de zayıflamaya büyük ölçüde yardımcı olur.
 • Mideyi rahatlatır: Acı biber tüketildiği zaman bağırsak hareketlerini arttırarak sindirimi hızlandıran etkisiyle mide kramplarını, asit ve gaz gibi sorunları çözer.
]]>
Soğanın Faydaları https://www.faydalar.net/soganin-faydalari.html Tue, 31 Oct 2017 09:55:39 +0000 Soğanın Faydaları; Bilindiği üzere soğanın faydaları oldukça fazla olup tüketenlerin oldukça yararlandığı besinlerin başında gelmektedir. Hastalıklarla mücadele edebilmek adına soğanın mucizevi etkisini bilmemiz i Soğanın Faydaları; Bilindiği üzere soğanın faydaları oldukça fazla olup tüketenlerin oldukça yararlandığı besinlerin başında gelmektedir. Hastalıklarla mücadele edebilmek adına soğanın mucizevi etkisini bilmemiz işinize yarayacaktır. Özellikle de enfeksiyon ve iltihap sorunu yaşayan birçok kimse açısından anlamlı bir etki olacağını açıklayabiliriz. Bazı olumsuz durumlara rağmen soğanın faydaları yadsınamaz. Birçok kimse yaşanan soğan kokusu ve keskin bir kokusu olması hasebiyle soğan tüketmekten kaçınırlar. Yanlış bir yaklaşım olan bu durum soğanın faydaları bilindikten sonra önemsenmemesi gerekir. Zira kokusunun üzerine sinmesi sebebiyle soğan tüketmekten kaçınmak hata olur. Bu olumsuz durum için de tedbir alabilirsiniz. Ancak kesinlikle bol miktarda soğan tüketmenizi öneririz.

Soğanın Besin İçeriği Ve Etkileri 

Soğanın faydaları için içerisinde yer alan besin maddeleri hakkında bilgi sahibi olmamız daha yeterli olacaktır. Çünkü soğan içerisinde bulunan tiamin, kükürt, demir ve lifler sayesinde anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte soğanın içeriği açısından zengin B ile C vitaminleri de büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra diğer bazı önemli besin içeriklerini de bulundurmaktadır. Bu bakımdan oldukça zengin bir şifa kaynağı olarak bilinir. Özellikle de her mevsim rahatlıkla elde edilmesi bakımından halkın her kesimden insanın kolaylıkla ulaşabileceği bir yiyecektir. Soğanın faydaları arasında gerek kilo vermek için gerek cilt hastalıkları açısından fayda göstermesi açısından ve gerekse enfeksiyon sonucu meydana gelen hastalıkları tedavi etmede etkili bir silahtır. Son olarak soğanın faydaları için kanser tedavisinde kullanılan önemli besinlerin başında geldiğini söyleyebiliriz.

Soğanın Faydaları

Soğan enfeksiyon hastalığına yakalanmış kimseler için bulunmaz bir şifa kaynağı olarak bilinir. Serbest radikallerin yok edilmesinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Bağırsakların gazını yok etmede ve düzenli bir şekilde çalışmasında etkili bir çözüm yoludur. Sindirim sistemi organları arasında önemli bir yeri olan mide için etkili olup yaşanabilecek olumsuz birtakım sorunlara karşı etkisini çabucak gösterir. Mide bozulmasına yol açan bakteri ve virüsleri ortadan kaldırır. Virüslerin atılması hususunda yaptığı etki sayesinde soğanın faydaları arasında kanseri de önleyici etkisi göz ardı edilmemesi gereken oldukça önemli bir konudur. Kalp rahatsızlıklarının birebir ilacıdır. 

Doğal Bir Antibiyotik Etkisi Olması

Soğanın faydaları arasında içerisinde yer alan B ve C vitamini ile potasyum bulunması açısından birçok sorunu ortadan kaldırmaktadır. Doğal bir antibiyotik olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Sürekli ilaç kullanımı hastalara zor anlar yaşatacağı için bunun yerine bal ve soğanın tüketilmesini öneririz. Bu yüzden de insan vücudunun koruyucu ve önleyici bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Soğanın faydaları arasında kalp ve damar tıkanmaları neticesinde ortaya çıkan sorunları çözmesi bakımdan doktorlar tarafından önerilmektedir. Kalbi tehdit eden zararlı virüsleri yok edici yönü bulunmaktadır. Pek az bilinen bir özelliği ise burun kanamalarını önleyici bir etkisinin olmasıdır. En ufak bir yaralanma ya da kanamaya karşı soğan kullanılması oldukça etkili olacaktır. 

Soğuk Algınlığı İyi Gelmesi

Soğanın faydaları denildiği zaman akla gelebilecek önemli bir diğer yararı ise grip, üşütme ve soğuk algınlığına karşı olan etkisi gelir. Özellikle de kış aylarında yaşanan bu tür sorunlara karşı bol bol soğan kullanılması kısa sürede etkisini gösterecektir. Ateş yükselmesi gibi bir sorunla karşılaşan hastaların mutlaka bu şifa kaynağını kullanmasını öneririz. Soğanın faydaları arasında özellikle de bal ile karıştırılarak yapılan kür sayesinde öksürük sorunu için boğazı yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır. Bu bakımdan soğuk algınlığı, öksürük ve ateş yükselmesi gibi problemlere karşı soğanın faydaları yadsınamaz derecede yük]]> Hayıt Tohumu Faydaları https://www.faydalar.net/hayit-tohumu-faydalari.html Tue, 31 Oct 2017 11:54:47 +0000 Hayıt tohumu faydaları, Hayıt olarak bilinen bitkinin birçok faydası bulunmaktadır. Latince ismi vitex ognus gostus olan olan hayıt bitkisi genel olarak Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Doğal olarak yetişen hayıt bitkisinin meyve Hayıt tohumu faydaları, Hayıt olarak bilinen bitkinin birçok faydası bulunmaktadır. Latince ismi vitex ognus gostus olan olan hayıt bitkisi genel olarak Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Doğal olarak yetişen hayıt bitkisinin meyveleri siyah renk de bir karabibere benzemektedir. Hayıt bitkisinin faydaları birden çoktur. Hayıt bitkisinin bir çok kullanım alanı vardır. Bunlardan bir tanesi hayıt bitkisinin kurutulmasıyla elde edilen hayıt çayıdır. Hayıt bitkisi haziran ve temmuz aylarında açan mor salkımlı çiçeklerinde bir çok faydalı yağ bulunmaktadır.


İdrar sökücü:  Hayıt tohumu içinde bulundurduğu yağlardan dolayı idrar yollarında oluşan tıkanmları açarak idrar çözücü olarak ta bilinmektedir. İdrar sökücü bir itki olasından dolayı özellikle idrar yolu sorunları yaşayan ve doğal bir tedavi yöntemiyle bu sorunu halletmeye çalışan hastalar için çok önemli bir tedavi edici besindir. Özellikle idrar çözücü olarak kullanmak isteyen kişilerin hayıt bitkisinin çiçeklerini kurutulmuş halini aktarlarda temin ederek bunun çay şeklinde kullanarak idrar yolu açılmasında çok önemli bir yoldur.

Sivilce ve akne oluşumunu engeller: Çevredeki etmenlerden dolayı ruhsal sorunlar yaşıyorsanız veya hormon dengesizliği yaşıyorsanız bu sorunlar akne oluşumuna neden olur. Özellikle çene kısmında oluşan ve sürekli bir şekilde oluşmaya devam eden akne oluşumu için hayıt bitkisi doğal bir tedavi yöntemi olabilir. Ayrıca hayıt kadınlarda görülen hormon bozukluğunu gidererek bu oluşan dengesizliğin giderilmesiyle sivilce ve akneleri yok edebilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi hayıt bitkisi hem hormonsal bozukluklarda dolayı hemde sinir stres ve diğer psikolojik sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir.

Doğurganlık artışına sebep olur: Hayıt bitkisi özellikle düşükleri meydana getiren hormonun yüksek olmasından dolayı düşüklerin meydana gelmesine neden olur. Hayıt bitkisinin düzenli bir şekilde kullanılmasıyla bu bozulan hormonların düzenleyerek hormonsal bozukluğu halleder ve tekrardan doğurganlık oranını artırır.

Prostat kanserini önler: Hayıt bitkisi vücudun hormonsal dengesini düzenleme özelliğinden dolayı bir çok hastalık için tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Erkekler de prostat kanserine neden olan hormonun düzenlenmesiyle erkekler de prostat kanserinin başlamadan erken bir şekilde tedavi edilmesini sağlar. Bu sebeple eski dönemlerde doktor olanaklarının düşük olasından dolayı bir çok kişi prostat sorunlarını böyle kirletmektedirler.
Annede ki süt artışına katkı sağlar:

Hayıt bitkisinden elde edilen hayıt çayı kadınlardaki prolaktin miktarına etki ettiğinden emzirme döneminde olan kadınlarda özellikle süt miktarında azalma görülenlerde süt artışını sağlar. Eğer bu yöntemi denemek istiyorsanız mutlaka denemeden önce doktorun tavsiyesini alarak kullanmalısınız.

Adet sorununu karşı faydası: Kadınların normal olarak ay içinde belli dönemlerde gerçekleşen bu dönem kadınlar için çok önemli bir olgudur. Dikkat edilmemesi durumunda çok büyük sorunlara yol açabilecek adet döneminde adet olan kişinin çok dikkatli davranması söz konusudur. Hayıt bitkisini kullanan kimse için regl döneminde meydana gelecek sorunlara karşı çok büyük bir engelleyici veya tedavi yolu olabilir. Düzensiz olarak kanama problemi yaşayan kadınlar için hayıt bitkisi kullanımı önerilir.

Çok aşırı terlemeyi engeller: Normal bir insana göre çok fazla terleyen kimse için hayıt bitkisinin kullanımı çok etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Aşırı terleme sorunu yaşayan kişinin bu bitkiyi dozunda çok fazla miktarlarda olmayacak şekilde düzenli olarak kullanmaları önerilir.

Hormon dengelemede faydaları: Hayıt bitkisi içerdiği hormon düzenleyici maddeler sayesinde vücutta olan hormon bozukluğunu gidererek denge sağlanmış olur. Vücudun dengeli bir şekilde hormon üretmesi için hayıt bitkisinin kullanılm]]> Sarı Kantaron Faydaları https://www.faydalar.net/sari-kantaron-faydalari.html Tue, 31 Oct 2017 22:16:12 +0000 Sarı kantaron faydaları, otsu bitkiler arasında yer alır. Sarı renkli çiçekleri bulunurken; her yörede yetişen bitkilerdendir. Halk arasında binbirdelik otu, yara otu, kan oto, mayasıl otu, kılıç otu olarakta tanımlanmak Sarı kantaron faydaları, otsu bitkiler arasında yer alır. Sarı renkli çiçekleri bulunurken; her yörede yetişen bitkilerdendir. Halk arasında binbirdelik otu, yara otu, kan oto, mayasıl otu, kılıç otu olarakta tanımlanmaktadır. Genellikle köy, yayla, tepe, dağ, ekilmemiş arazilerde yetişir. Oldukça şifalı olan bitkiler arasında yer alır. Sarı kantaronun çiçek açması ile birlikte uygun koşullar arasında çiçeklerinin kurutulması ile saklanması yapılır. Kuyu siyah renkli tüylü bölümlerden oluşan sarı kantaron bitkisi beş bölümden oluşur. İçerisinde hipericin, karoten uçucu yağlar, zamk, acı madde, Flovan türevleri bulunmaktadır. İçerdiği antidepresan özelliği ile depresyon gibi olumsuzlukların giderilmesinde oldukça etkilidir. Sarı kantaron faydaları ile otunun birçok hastalığa faydalısı bulunurken; yanlış kullanımı veya aşırı dozda kullanımı faydadan çok zarar verebilir. Bu sebepten dolayı yeterli miktarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu bitkiyi kullanmadan önce doktora sorulması tavsiye edilir.

Sarı kantaronun faydaları
 • Mide problemlerinde oldukça etkili olarak kullanırken; ülser ve gastrit gibi hastalıklarda tıbbi tedavinin yanında doğal yöntem olarak kullanılır. Mide ağrılarında oldukça etkili  kullanılır.
 • Bayanlarda adet dönemlerinde oluşan ağrıların giderilmesine destek olur.
 • Sarı kantaron faydaları için bitkinin tüketilmesi halinde kas gevşetici özelliği taşır.
 • İştahsızlığı giderir.
 • Yüksek ateş problemini oldukça iyi gelir. 
 • Gıcık şeklinde öksürük, kuru öksürük gibi problemlerde rahatlama sağlarken; göğüsü yumuşatma özelliği bulunur.
 • Stres, gerginlik, korku, uykusuzluk, yatağı ıslatma gibi problemlerde inanılmaz etkileri bulunur. 
 • Psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde tedavi yöntemleri içerisinde kullanılırken; depresyon durumlarında oldukça etkili olarak kullanılır. 
 • Bu bitkinin sakinleştirme özelliği bulunmaktadır.
 • Ayrıca böbrek sorunlarında, idrar yolu enfeksiyonu, mesanede oluşan taşların giderilmesinde etkili yöntem olarak kullanılır.
 • Sarı kantaron faydaları için otunun yağı kullanılarak uygulanan masaj ile vücudun sakinleştirilmesi ve rahatlama oluşması sağlanır. 
 • Bu bitki kullanılarak bel ve sırt bölümünde bulunan ağrıların giderilmesi sağlanır.
 • Ayrıca yeni doğan bebeklerde bulunan gaz problemlerinin ve karın ağrısının geçmesine destek olur. Bunun için bitkinin yağının kullanılması gerekir. 
 • Ses kısıklığı problemlerin de faydalıdır. 
 • Sinirsel düzeyde bulunan hastalıklarda ve kekemelikte inanılmaz etkiler yaratır.
 • Karın ağrısı ve ishal gibi problemlerde etkili olarak kullanılır. 
 • Gribal yolla bulaşmış olan enfeksiyonların giderilmesine katkı sağlar. 
 • İdrar söktürücü özelliği bulunurken; öksürük grip sebebiyle oluşan balgamın giderilmesi ne fayda eder.
 • Vücutta bulunan yaraların iyileşmesine katkı sağlar. İçerdiği antiseptik özellik sebebiyle oldukça etkili yara iyileştirici özelliği bulunur. 
 • Sarı kantaronun faydaları arasında ileri yaş dönemlerinde bayanlarda oluşan menopozda rahatlık gösterir.
 • Bağırsak enfeksiyonları ve bağırsakta bulunan solucanların dökülmesine katkı sağlar. 
 • Vücuda giren olumsuz maddeler içerisinde sigara, alkol, Kafein gibi maddelerin insan bedenine vermiş olduğu zararın yok edilmesinde faydalıdır. 
 • Kanser hastalıklarında tedavi içerisinde ek olarak bu bitki kullanılır.
 • Tümöre bağlı oluşan problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Hıv virüsü bulunan kişilerin kullanması ile hastalıkta gerileme gözlenir. 
 • Bağımlılık oluşturan uyuşturucu gibi maddelerin kullanımının giderilmesine katkı sağlar. 
 • Sarı kantaronun faydaları ile ciltte bulunan olumsuzlukların giderilmesi sağlarken; akne ve sivilcelerin bıraktığı izlerin giderilmesinde etkili olarak kullanılır. 
 • Banyo yapılırken uygulanması halinde ciltte rahatlama sağlar. Cildi yenileme özelliği bulunur. Böylelikle v]]> Okaliptus Faydaları https://www.faydalar.net/okaliptus-faydalari.html Wed, 01 Nov 2017 16:59:29 +0000 Okaliptüs faydaları, ağaç çeşitlerinden biri olan okaliptüs Avusturya bölgesinde yetişmektedir. Birçok hastalığa karşı şifası bulunan bu ağacın bitkisinden yağ ve çay elde edilir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölümlerinde ye Okaliptüs faydaları, ağaç çeşitlerinden biri olan okaliptüs Avusturya bölgesinde yetişmektedir. Birçok hastalığa karşı şifası bulunan bu ağacın bitkisinden yağ ve çay elde edilir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölümlerinde yetiştirilmektedir. Kışın yaprağını dökmeyen ağaç olarak bilinen okaliptusun yaprakları her mevsim toplanarak kurutulabilir. Uygun koşullar altında kurtularak saklanan okaliptüs ağacının yaprakları kullanılarak birçok hastalığa şifa bulunur. Ancak bu bitkinin de diğer bitkiler gibi yeterli düzeyde kullanılması gerekir. Fazlası yarardan çok zarar verebilir. Şimdi okaliptusun faydalarından bahsedelim.

  Okaliptusun faydaları
  • Okaliptüs bitkisinin çayının veya yaprağının kullanılarak birçok hastalığa şifa olduğu belirtilmektedir. Kullanılması ile vücudun daha dinç olmasını sağlar. Vücudun kuvvetlendirme özelliği bulunurken; halsizlik gibi problemlerin giderilmesine katkı sağlar.
  • Okaliptüs faydaları bribal problemlerde, soğuk algınlığı, nezle, bronşit, sinüzite bağlı bulunan sorunların giderilmesinde önemli etkileri bulunur.
  • Astım gibi kronik rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olarak kullanılır.
  • Stres, depresyon, asabiyet gibi problemlerin giderilmesinde fayda sağlar. Vücudu sakinleştirme özelliği bulunur. 
  • İçerdiği flavon glikozitleri nedeniyle mikrop öldürücü özelliği bulunur. Bu sayede idrar söktürür, idrar yollarında bulunan enfeksiyon ve virüslerin giderilmesine katkı sağlar.
  • Sinirsel problemlerde etkili olarak kullanılırken; sinir uçlarında bulunan iltihaplanmalara giderilmesine fayda sağlar. 
  • Bağırsakta bulunan zararlı solucanların giderilmesinde etkilidir. 
  • Romatizmal ağrılar, kemik ağrısı, burkulmaya bağlı oluşan ağrı, eklem ağrısı, kas ağrılarında inanılmaz etkisi bulunur. 
  • Vücutta bulunan açık yaraların iyileşmesinde kullanılır. Okaliptüs faydaları için yaprağının lapa haline getirilmesi ile yaranın bulunduğu bölüme uygulanması ile vücutta bulunan yaranın iyileşmesini hızlandırır.
  • Deride bulunan lekelerin giderilmesine, deri tahrişlerinin tedavisinde etkili olarak kullanılır.
  • Ev temizliği içinde kullanılan okaliptüs suyunun evde bulunan bakterilerin giderilmesinde etkili olarak kullanıldığı belirtilmektedir.
  • Ciltte bulunan akne, sivilce, çıban gibi problemlerin giderilmesine katkı sağlar. 
  • Yanık tedavisinde etkili olarak kullanılır. 
  • Saçta bulunan problemlerin giderilmesi ne fayda sağlarken; saç dökülmesi, saçta oluşan kepeklenme, saç cansızlığı gibi problemlerde inanılmaz etkileri bulunur. Bunun için okaliptüs yağının Hindistan cevizi yağı ve Zeytinyağı ile kullan karıştırılarak kullanılması saçta dolgunluk ve canlılık kazanımına sebep olur. 
  • Okaliptüs faydaları arasında ağız kokusunu birebir giderme etkisi bulunur.
  • Balgam söktürücü özelliği bulunması sebebiyle kullanılırken; kuru öksürük, gıcık şeklinde öksürük gibi problemlerde etkili olarak kullanılır.
  • Bronşit ve faranjit tedavisinde oldukça etkili olarak kullanıldığı belirtilmektedir. 
  • Nefes darlığı, boğaz tıkanıklığı gibi  problemine iyi gelir.
  • Okaliptüs kullanılarak şeker hastalarının şekerini dengelemede kullanılır.
  • Mantar hastalığının tedavisinde etkili olarak kullanıldığı belirtilmektedir. 
  • Okaliptüs faydaları arasında böcek öldürücü etkisi bulunması sebebiyle ev içerisinde belirli yerlere uygulanarak zararlı böceklerin öldürülmesi sağlanır.
  ]]>
  Spermin Cilde Faydaları https://www.faydalar.net/spermin-cilde-faydalari.html Thu, 02 Nov 2017 10:42:23 +0000 Spermin cilde faydaları, spermin erkeklerin penis bölümünden dışarı çıkan sıvıdır. Spermi yutmanın ve cilde uygulamanın birçok faydaları bulunduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı erkeklerin tesislerinde üretilen sperm s Spermin cilde faydaları, spermin erkeklerin penis bölümünden dışarı çıkan sıvıdır. Spermi yutmanın ve cilde uygulamanın birçok faydaları bulunduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı erkeklerin tesislerinde üretilen sperm sıvısının uygun koşullar altında saklanması ve daha sonra cilde uygulanması ciltte inanılmaz değişiklikler meydana getirdiği belirtilmektedir. Spermin içerisinde bol miktarda C vitamini, protein, amino asit, enzim, B12 vitaminleri bulunmaktadır. Spermi cilde sürmek hakkında birçok araştırma bulunmaktadır. Birçok bayanın spermi cilt bölgeleri dışında vücudun değişik bölgelerine sürerek fayda sağladığı belirtilmektedir. Spermin cilde faydaları günümüzde kozmetik alanda kullanılan birçok krem de sperm bulunduğu belirtilmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu araştırmada erkek sperminin hiçbir yan etkisi bulunmadığı belirtilmektedir. Bu araştırmaya göre cilde birçok faydası olduğu belirtilmektedir. Bu faydaları arasında B 12 zararlılarının yok edilmesinde etkili olduğu belirtilmektedir. Ayrıca spermin içerisinde bulunan C vitamininin fazla olması sebebiyle vücutta hücre yenilemesine sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Spermin cilde sürülmesi yaklaşık olarak 1000 li yıllarda Mısır'da ortaya çıkmıştır. O dönemde adetler üzerine kadınların erkeklerin spermlerini yutması ve cilt ve vücudun çeşitli bölümlerine sürmesi halinde ömürlerinin uzadığına inanmaları ile ortaya çıkmıştır. Spermin bu sebepten cilde sürülmesinde hiçbir yan etki bulunmamaktadır. Şimdi spermi cilt üzerindeki faydalarından bahsedelim.

  Spermin cild üzerinde ki faydaları
  • Spermin içerisinde bulunan bileşenler belirli bir süre durduğu için günlük uygulama yapılması tavsiye edilmektedir. Elde edilen spermin 6 saat içerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sebepten dolayı spermin cilde faydaları  içeriğinde bulunan proteinin ölmeden cilde uygulanması gerekir. Uygulanan cilt üzerinde kasta koruyucu etki yaratması ve kası onarıcı etkisi sağladığı belirtilmektedir.
  • İlişki sonrasında elde edilen spermin günlük taze olarak cilde sürülmesi birkaç saat maske şeklinde bekletilerek ılık su ile yıkanması tavsiye edilir. Uygulanan sperm maskesinin taze olması ciltte yarattığı etkinin daha fazla olmasına sebebiyet verir. Her gün bu maskeyi uygulamak cildin daha canlı görünmesine neden olurken; yaşlanmayı geciktirdiği belirtilmektedir.
  • Ayrıca spermin içerisinde bulunan vitaminler erkeğin yaşına göre azalmaktadır. Bu sebepten dolayı genç erkeklerde bulunan spermin daha etkili olduğu belirtilmektedir. 
  • Cilt bakımı için kullanılan spermin cildi canlandırdığı, ölü hücrelerini yenilediği belirtilmektedir.
  • Sperm cilde faydaları gündüz kremi olarak uygulanmaktadır. Cildin Kolejenini artırmada birebir etkilidir. Böylelikle cilde parlaklık ve dolgunluk kazandırır.
  • Ayrıca içerisinde bulunan kreatin birleşeni ile birlikte ölü hücrelerin giderilmesine katkı sağladığı belirtilmektedir. 
  • Spermin cilt üzerinde kanser koruyucu etkisi olduğu belirtilmektedir. Cilt kanserinin oluşumunu engellediği belirtilmektedir.
  • Aynı cildin aydınlık görünümün kazanmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir.
  • Cilde faydalarının yanında spermin saçlar içinde faydalı olduğu belirtilmektedir. Spermin cilde faydaları saçlara dolgunluk ve canlılık kazandırdığı belirtilmektedir.
  • Yapılan birçok araştırmada spermlerin antidepresan özelliği bulunduğu belirtilmektedir. 
  • Cilde uygulanması halinde bulunan yaralarda iyileşme özelliği bulundurduğu belirtilmektedir.
  • Dudak çatlaması, dudak yaralarında da oldukça etkili olarak kullanılmaktadır. Ayrıca dudak veya ciltte bulunan uçuğun gerilemesine ve kanamasının giderilmesine katkı sağladığı belirtilmektedir.
  • Baş ağrılarına iyi geldiği belirtilir. 
  • Tamamen doğal vitamin ve mineraller içerdiği için yüzde bulunan kırışıklıkların ve gözaltındaki torbalanmaları giderilmesine fayda sağladığı belirtilir. 
  • Spermin cilde faydaları cilt üzerinde gerginlik yaratması]]> Karaciğerin Faydaları https://www.faydalar.net/karacigerin-faydalari.html Fri, 03 Nov 2017 02:19:46 +0000 Karaciğerin faydaları, Karaciğer doğada dahi bulunamayan bazı özel besin formlarını içerisinde barındırır. Karaciğerin faydaları saymakla bitmez. Karaciğer demir bakımından oldukça zengindir ve kan yapıcı özelliğ Karaciğerin faydaları, Karaciğer doğada dahi bulunamayan bazı özel besin formlarını içerisinde barındırır. Karaciğerin faydaları saymakla bitmez. Karaciğer demir bakımından oldukça zengindir ve kan yapıcı özelliği vardır. İçerisinde A, B12 vitaminleri ve folik asit barındırmaktadır. Karaciğer tüketildiğinde vücutta çeşitli vitamin ve mineraller depolanır. Antioksidan bakımından mükemmel bir besindir. 

   Karaciğerin sağlığa faydaları: Karaciğerin demir içeriği fazla olduğundan kan yapıcı özelliğe sahiptir. Kansızlık problemi yaşayanların bolca tüketmesi tavsiye edilmektedir. İçerisinde bulunan B12 sayesinde hafızanın güçlenmesine yardımcı olur ve ileriki yaşlarda meydana gelen unutkanlık sorunlarının azaltılmasına büyük ölçüde katkı sağlar. Böbrekten 3 kat, kalpten 7 kat, dil ve kıymadan 7 kat fazla B12 vitamini içermektedir. 

   Karaciğerde bulunan A vitamini görme ile problemlerin tedavisine katkı sağlar. Uzun süre bilgisayar kullananların karaciğer tüketmesi göz sağlığı için çok faydalıdır. Hamile kadınların karaciğer tüketmesi gereklidir. Çünkü karaciğerde bol miktarda folik asit bulunur ve hamileliğe bağlı kan düşüklüğünü önler. Ayrıca anne adaylarının ihtiyacı olan demir doğal yolla sağlanmış olur ve kansızlık problemlerini de büyük ölçüde azaltır. Beden gücü ile çalışan ve spor ile uğraşan kişiler içinde karaciğer çok yararlıdır. Enerji verici bir besin olduğu için bolca tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Antioksidan özelliğinden dolayı vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Karaciğer vücudumuza sağladığı faydalar dan dolayı gelişmekte olan çocuklar, yaşlılar ve yetişkinler için çok faydalı bir besindir. Farkı pişirme yöntemleri ile çocuklara sevdirilip beslenme düzeninde mutlaka bulunmalıdır.
   ]]>
   Elma Çekirdeğinin Faydaları https://www.faydalar.net/elma-cekirdeginin-faydalari.html Fri, 03 Nov 2017 04:57:33 +0000 Elma Çekirdeğinin Faydalar; Vitamin deposu elmanın içinde küçücük bir can daha vardır. Elmanın çekirdeği oldukça faydalıdır. Yeniden yaşam veren mucizevi bir besin olan elma çekirdeği tüketilmesi gereken bir besin kaynağı Elma Çekirdeğinin Faydalar; Vitamin deposu elmanın içinde küçücük bir can daha vardır. Elmanın çekirdeği oldukça faydalıdır. Yeniden yaşam veren mucizevi bir besin olan elma çekirdeği tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Hayati önem taşıyan bu çekirdek vücudu her çeşit hastalıktan korumaktadır. Oldukça besleyici olan elmada B, A, E ve C vitaminleri oldukça fazladır. Bu vitaminleri haricinde vitamin deposu elmada sodyum, kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi çeşitli birçok organik asit ile minerallerde bulunmaktadır. Tüm bir elmayı kestiğimizde içinden çıkan küçük çekirdek hayat kurtarmaktadır. Bu şifa deposu çekirdek birçok hastalığı önceden engeller. Özellikle de sabahları aç karnına sıcak suyun içine elma çekirdeklerini atarak biraz bekletin sonra suyu için bu su oldukça faydalıdır. Aç karnına yiyeceğiniz elma da oldukça yararlıdır. Elma çekirdeğinin sağlığa birçok faydası vardır. Elma çekirdeği içinde bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan birçok madde vardır. Bu maddeler bağışıklık sistemini de düzenler ve korur elma çekirdeği sağlığımız için oldukça faydalıdır. Gün içinde kendinizi dinç hissetmek istiyorsanız elmanın içinde bulunan bu küçük şifa deposunu mutlaka tüketmeniz gerekir. Elma kalorisi düşük bir meyve türü olduğundan diyet yaparken de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Elma zayıflamak için harika bir meyve türüdür. Elmayı yedikten sonra çekirdeklerini atmak yerine çekirdeklerini de tüketmelisiniz elma kadar çekirdekleride faydalıdır. Lif bakımından oldukça zengin olan elma içeriğinde iki çeşit lif bulundurmaktadır. Bu şifa deposu meyveyi her öğünde tüketmeniz gerekir. İster yoğurt içine katıp, ister sebze püresine ister yemeye ister kek yaparken kekin içine katarak bu şekilde tüketebilirsiniz.

   Elma Çekirdeğinin Faydaları 

   Elma özellikle de gelişme çağında olan çocukların mutlaka tüketmesi gereken bir meyve türüdür. Vitamin ve madeni maddeler deposu olan bu meyve bütün hastalıklara karşı direnç sağlar ve kansızlığı önler.

   Elma çekirdeği her derde devadır. Özellikle de göze alınan bir darbede elmanın çekirdeklerini suda haşlayın biraz bekletin jel kıvamına geldikten sonra darbe alan yere sürün. Bu işlem oldukça iyi gelecektir. Bunun dışında elma çekirdeği göz ağrısı için de oldukça etkilidir.

   Elma çekirdeği iştahı çok fazla olan kişilerin iştahını normal düzeye getirir. Özellikle de çocuklarda kemik gelişimine destek verir. Dişlerin normal bir şekilde gelişmesi için elma çekirdeğini jel kıvamına getirip düzenli bir şekilde dişlere uygulamak gerekir. Özellikle de boylarının uzamasını isteyen çocuklar elma yerken çekirdeklerini de yemeleri gerekir.

   Elma çekirdeği kolesterolü düşürür, hazmı kolaylaştırır ve midede pekliği giderir. Kalp sağlığına iyi gelir cilt maskelerinde ayva çekirdeği gibi elma çekirdeği de oldukça etkilidir.

   Elma çekirdeği mide de bulunan bezleri çalıştırır ve hazmı kolaylaştırır. Elma çekirdeği ağız içerisinde oluşan mikroplarla savaşarak mikrop oluşumunu engellemektedir. Eğer mide sorunlarınız varsa elma çekirdeği ile elmayı birlikte haşlayarak lapa kıvamında tüketin mide rahatsızlıklarında bu ikili oldukça faydalı olmaktadır.

   Elma çekirdeği özellikle şeker hastalığında oldukça etkilidir. Şekerden dolayı oluşan susuzluğu gidermektedir. Elmanın çekirdeği şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Şeker hastaları gün içinde bir yada iki adet elma yiyebilir bunun üzerine çıkmaları şekerlerini yükseltir.

   Elma çekirdeği karaciğer içinde oldukça faydalıdır. Şifa deposu bu çekirdek karaciğeri temizler. Bunun haricinde karaciğerin eskisinden daha hızlı çalışmasını sağlayan elma çekirdeği safra salgısını da artırmaktadır. Birçok sebepten dolayı şişen dalak üzerinde de oldukça etkili olan elma çekirdeği kan üreten organlara destek sağlar. Kan yapıcı etkisinden dolayı günde 1 adet kırmızı elmayı çekirdekler ile birlikte yemeğiniz gerekir.

   Elma çekirdeği bağırsaklarda oluşan vücuda zarar veren virüsleri öldürmektedir. Özellikle de çocuklarda ve yetişkin kişilerde ishal, dizanteri ve parafito ü]]> Tarçının Faydaları https://www.faydalar.net/tarcinin-faydalari.html Fri, 03 Nov 2017 21:19:00 +0000 Tarçının faydaları, çok olduğundan çay olarak tüketilmektedir ve çok eskiden tarçın çok şifalı olduğu için altından bile değerli olduğu söylenmektedir.Tarçın ülkemize Ortadoğu ve Asya dan gelmiştir. Bilinen en eski ba Tarçının faydaları, çok olduğundan çay olarak tüketilmektedir ve çok eskiden tarçın çok şifalı olduğu için altından bile değerli olduğu söylenmektedir.Tarçın ülkemize Ortadoğu ve Asya dan gelmiştir. Bilinen en eski baharattır. Hoş kokulu ve tatlılarda sıklıkla kullanılan herkesçe bilinen bit bitkidir. 


   Tarçının Faydaları Nelerdir 
   • Tarçını çayın içine ekleyerek veya bal ile birlikte kullanabilirsiniz. Ayrıca yapay şekerin çok zararlı olduğunu göz önüne alırsak çay veya diğer şekerli içtiğiniz içeceklerinizi tarçın ile tatlandırabilirsiniz. Böylece hem sağlıklı olursunuz hemde çay ve kahvelerinizi rahatlıkla içebilirsiniz. 
   • Tarçının iki farklı türü bulunmaktadır. Çin (cassia) ve Seylan dır. Seylan tarçını daha tatlıdır. Ayrıca kan şekerinin düşürülmesinde Çin tarçına göre daha etkilidir. Fakat bulması çok zordur.
   • Tarçının kolesterol ve kan şekerinin faydası bilimsel araştırmalardan çıkan sonuçlara göre 40 gün boyunca bir veya altı gram arasında tarçın yerseniz kolesterol miktarınız da yüzde 18; kan şekeriniz ise yüzde 24 azalmaktadır.
   • Tarçının hafızaya faydası vardır. Amerika'da yapılan çeşitli araştırmalara göre tarçının kendine özgü hoş kokusu hafızayı güçlendirmek de olduğu ve bilişsel fonksiyonu arttırır. Bu yüzden tarçının özünde bulanan madde Alzheimer hastalarının hastalığının ilerlemesini engeller.Fakat hafızayı güçlendirmek için genelde tarçın koklamak veya tarçınlı sakız çiğnemek gibi yöntemler uygulayabilirsiniz.
   • Tarçın faydalarından biri de tarçının kötü kolesterole iyi gelerek yağın ve şekerin metabolizmasını düzenlemektir. Bu yüzden yemeklerinizde rahatlıkla tarçın kullanabilirsiniz.
   • Tarçın da bolca lif bulunduğundan insanda uzun süreli tokluk olmasına sebep olur. Hem liften dolayı hem de kan şekerindeki dengesizliği düzenleyerek yağ depolanmasına engellediği için zayıflamaya da etkisi olmaktadır. Tarçının enfeksiyonlara karşı korumak için kullanımı da yaygındır Bu yüzden nezle ve grip olduğunuzda rahatlıkla tarçın çayını içebilirsiniz.
   • Tarçın bol lif içerdiği içerdiği için hazımsızlık çekenlere yardımcı olmaktadır.
   •  Ayrıca ayrıca tarçın reflü hastalığında görülen belirtiler belirtileri de azaltmada kullanılan bir bitkidir.
   • Tarçın kötü Kolesterolü azaltır.
   • Ayakta bulunan mantarlar içinde tarçın yağı kullanabilirsiniz.
   • Tarçın ağır hastalık olan tedavisi çok zor bir süreç olan Lösemi ve lenfoma hastalarına da kanser hücrelerinin kontrolsüz çoğalarak yayılmasını engelleyici faktör olarak kullanılabilir.
   • Kanın cıvıklığını arttırıcı (antikoagülen) olarak kullanılabilir.
   • Tarçının kokusu hafızayı güçlendirmek için kullanılır.
   • Uzun süre yemeyeceğiniz yiyeceklere tarçın dökünüz bu bozulma sürecini uzatır.
   • Tarçın yağı koku bakterilerinin öldürebilir. Bu yüzden koku oluşumunu engeller. 
   • Tarçın stresten kaynaklı ya da migren etkisiyle oluşmuş baş ağrılarına iyi gelmektedir. Pastörize olmamış içeceklerde bakteri (E.coli) üremesini engeller.
   • Kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü tarçın bol lifli yapısından dolayı ve şeker dengeleyici özelliğinden dolayı kilo verdirirmeye yarar sağlar.
   • Serbest radikaller vücudumuzda önemli tehdit etkenidir, bu radikaller kansere yol açabilir tarçın işte bu serbest radikaller ile savaşıp kanseri önlenebilir.
   • Camdan yapılan çay veya yağ ile masaj yapmak belirli hastalıklardan dolayı oluşan ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca badem yağı zeytinyağı gibi yağlar ile karıştırılarak kaslarda oluşan ağrılara iyi gelmektedir. 
   • Tarçından yapılan çayın antibakteriyel özelliği olduğu için ağzınızın doğal yollarla hijyenini sağlayabilir ve diş çürüklerinin oluşmasını geciktirebilirsiniz. Ayrıca diş etinin sağlıklı kalmasına da iyi gelir tarçın yağının sürerek sineklerden de korunabilirsiniz. Hem de evlerinize gelen karıncalardan kurtulmak için kullanabilirsiniz.
   • Tarçın bağırsak hastalıklarına da iyi gelmektedir.
   • Tarçın yağı boğaz ağrısına ve kuru öksürüğe iyi geldiği için balgam]]> Akik Taşının Faydaları https://www.faydalar.net/akik-tasinin-faydalari.html Sat, 04 Nov 2017 11:27:58 +0000 Akik taşı faydaları, çok çeşitli isimlendirilmektedir. Diğer adları "ölümsüz taş" ve "yemen taşı"dır. Rengi ve şekli ile her dönemde dikkatleri çekmiştir. Akik taşı günümüzde tesbih yapımında da yaygın bir şekilde k Akik taşı faydaları, çok çeşitli isimlendirilmektedir. Diğer adları "ölümsüz taş" ve "yemen taşı"dır. Rengi ve şekli ile her dönemde dikkatleri çekmiştir. Akik taşı günümüzde tesbih yapımında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve erişilmesi bulunması kolay bir taştır. Akik taşını diğer taşlardan ayıran ve farklı bir anlam kazanmasına neden olan durum ise Efendimiz (s.a.v) zamanında mübarek mühür yüzüğünde de akik taşı kullanılmıştır. Genellikle süs eşyası ve takı olarak kullanılmış olan akik taşı aynı zamanda insan içinde birçok fayda sağlamaktadır.

    Akik Taşının Faydaları Nelerdir
    • En en bilindik özelliği stresi gidermek ve kişiye daha sakin bir ruh hali sağlamaktır Günümüzün en önemli problemi haline gelmiş stres çoğu hastalığın nedenidir ve kanserinin başlıca sebebidir. Stresten uzak durmak bazı zamanlarda kişinin kendi elinde olmasa da akik taşını üzerinde taşıyarak stresin etkisinden kurtulabilir ve stresin getireceği problemleri karşıda kendini muhafaza etmiş olur.
    • Çoğu işte karamsar olmayı ve bunalıma girmeye sebep olan negatif enerjiden kişileri arındırır veda pozitif bir bakış açısı kazandırarak cesaret sağlar. Buna ek olarak net bir kişilik kazandırır.
    • Topraklama özelliği göstererek vücutta birikmiş olan tüm kötü enerjiyi ve kötü işleri vücuttan uzaklaştırır.
    • Vücudun gerilmiş olan kısımlarının gevşemesine, sinirlerin yatışmasına yardımcı olur ve genelde yorgun, halsiz kişilerde daha enerjik hissetmeyi sağlar.
    • Akik taşını üzerinde taşıyan kişiye sağlık açısından da oldukça fayda görür. Başta analjezik etki göstererek ağrıların azalmasına yardımcı olur ve cilt hastalıklarında hastalığın ilerlemesini durdurur, etkilerini azaltır.
    • Damarlar için oldukça faydalıdır, damarlara kuvvetlilik kazandırmanın yanı sıra kan akımında sağlayarak dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.
    • Özellikle hamile bayanlarda kullanılması hem annenin hem de anne karnındaki bebeğin sağlığında etkilidir ve rahatlamayı sağlar.
    • İnsanlarda nazara karşı oldukça faydalıdır. Kötü ve haset kişilerin nazarından üzerinde bulunduğu kişiyi muhafaza eder.
    • Sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkilidir ve sindirimin rahat bir şekilde sağlanmasına yardımcı olur.
    • Sıkıntılardan kişiyi koruyarak insanlara ferahlık verir.
    • Uyku problemi yaşayan insanların özellikle yeşil akik taşı kullanması uyku problemini ortadan kaldırarak kullanan kişinin rahat ve sorunsuz bir şekilde uyumasına katkıda bulunur.
    • Korku ve kaygıları karşıda etkili olan akik taşı bu kötü duygulardan kişiye arındırarak Bunun yerine mutlu olmasını sağlar.
    • Dikkat dağınıklığı olan kişilerde kullanılması konsantrasyonu ve dikkati toplamayı, yoğunlaşmayı sağlayarak algı gücünü de kuvvetlendirir.
    Alimlere Göre Akik Taşının Faydaları Nelerdir

    Çoğu  İslam Âlimi'de akik taşının kişi üzerinde taşınmasının birçok fayda sağladığını belirtmiştir. Akik taşı kullanan kişiye; bereket getireceği, rızkını bollandıracağı, akıbetinin iyi ve güzel işlere çevrileceği, kişinin emniyetini sağlayacağı söylenmiştir. Peygamber Efendimiz(s.a.v) akik taşının faydaları konusunda; takan kişinin ihtiyaçlarının karşılanacağını buyurmuş ve özellikle Kızıl Akik takılmasını tavsiye etmiştir.
    ]]>
    Chia Faydaları https://www.faydalar.net/chia-faydalari.html Sat, 04 Nov 2017 15:43:44 +0000 Chia Faydaları, Chia günümüzde oldukça fazla kullanılan bir tohum haline gelmiştir. Chia yüksek oranda lif ve protein içermektedir. Chia özellikle de zayıflamaya oldukça iyi gelir. Diyet yaparken chia tohumlu pudingler, tatlılar Chia Faydaları, Chia günümüzde oldukça fazla kullanılan bir tohum haline gelmiştir. Chia yüksek oranda lif ve protein içermektedir. Chia özellikle de zayıflamaya oldukça iyi gelir. Diyet yaparken chia tohumlu pudingler, tatlıların tüketilmesi daha az kalori almanızı sağlar. Özellikle de Güney Amerika bölgesinde insanların genç görünmeleri ve sağlıklı olmaları için chia tükettikleri bilinmektedir. Bu bitki türü özellikle de uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmenin anahtar bitkisidir. 

    Chia Faydaları 
    Chia yüzde otuz dört miktarında yağ, yüzde yirmi oranında protein ve yüzde yirmi beş miktarında diyet lifi içeren bir bitkidir. Yağ oranı faydalı yağlardan oluşur. Bu yağlar omega üç yağ asitlerinden oluşmaktadır.  Chia bitkisi gluten içermemektedir. Bu sebepten dolayı çölyak hastalığı olan kişilerde oldukça etkilidir. Çölyak hastalığı için chia bitkisini bir bardak su ilave ederek  iyice karıştırın. Su içinde bekleyen chia bitkisinin içinde bulunan lifler çözünür. Çözünen bu lifler sıvı halde bir jelatin meydana getirir. Yenilen bu sıvı halde olan jelatin mideye iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırır alınan karbonhidratların şekere dönüşme sürecini yavaşlatan bir bir bitki türüdür. Chia bitkisi açıkmayı geciktirici özelliğe sahiptir. 

    Chia faydaları, chia bitkisi ayrıca kanda bulunan şeker oranını dengeler. Chia bitkisi yorgunluğa bire birdir. Bunun nedeni oldukça yüksek enerjiye sahip olmasıdır. Eğer eklem ağrıları ile başınız dertte ise bu bitkiyi mutlaka tüketin. Vejeteryan kişilerin tercihi olan chia bitkisi yüksek oranda protein içermektedir. Chia bitkisi tokluk hissi verir bunun sebebi yendiği anda midede şişkinlik sağlamasıdır. Kalın bağırsağın arınması için kullanılan chia bitkisi omega yağ asitleri, protein, antioksidan, lif ve kalsiyum bakımdan da oldukça zengindir. Triptofan adı verilen amino asit sadece hindi etinde değil chia bitkisinde de vardır. Bu asit sizi rahatlatır ve geceleri daha rahat uyumanızı sağlar.


    ]]>
    Defne Yaprağının Faydaları https://www.faydalar.net/defne-yapraginin-faydalari.html Sun, 05 Nov 2017 14:59:42 +0000 Defne yaprağının faydaları, Defne ağacı her mevsim yeşil kalabilen, kendine has kokusuyla herkes tarafından bilinen bir ağaçtır. Pek çok yemek tarifine tat vermesi için defne yaprağından faydalanılır.Özellikle balık ta Defne yaprağının faydaları, Defne ağacı her mevsim yeşil kalabilen, kendine has kokusuyla herkes tarafından bilinen bir ağaçtır. Pek çok yemek tarifine tat vermesi için defne yaprağından faydalanılır.Özellikle balık tariflerinde sıkça kullanılır. Defne yağı ise bu ağacın meyvelerinden elde edilen, aynı zamanda kozmetik ve sabun imalatında sıkça kullanılan bir üründür. Defne ağacının yaprakları sadece yemeklerde lezzet verici olarak kullanılmaz. Uzmanların; defne yaprağının faydaları hakkında yaptığı çalışmalarda antioksidan özelliğinin olduğu ve anti-epilepsi özelliği bulunduğu gözlenmiştir. Defne yaprağı ayrıca romatizma, kızarıklık ve rahatsız edici kulak ağrılarında kullanılır. Defne yaprağı hem ağrı kesici özelliği olup, hem de enfeksiyonlara karşı etkili bitkisel bir çözümdür. Alternatif tıp alanında sıkça kullanılan bitkiler arasındadır.

   Defne yaprağının faydaları nelerdir

   Defne yaprağı çeşitli şekillerde kullanılarak faydalarından kolayca yararlanabileceğiniz bir seçenektir. Özellikle çayını demleyerek doğal ev kokusu olarak kullanılabilir. Aynı zamanda evlerde böcek kovucu olarak fayda sağlar. Defne yaprağının içeriğinde bulunan aurik asit böcek kovucu özelliğe sahiptir. Defne yaprağı A vitamini açısından oldukça zengindir. Sadece 25 gram taze defne yaprağı vücudumuzun günlük A vitamini ihtiyacının % 50' sini karşılayabilir. Özellikle zeytinyağlı salata ve değişik yemek tariflerinde kullanılırsa vücudumuza bu faydalı vitamini almış oluruz. A vitamini suda çözülmediği için defne yaprağı çayı içerek alınamaz. Bu nedenle tüketimde dikkatli olmalıyız. Taze defne yaprakları aynı zamanda C vitamini bakımından  zengindir. C vitamini vücuttan zararlı serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan güçlü doğal antioksidanlar arasındadır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici, vücuttaki yaraları iyileştirici ve antiviral etkilere sahiptir. Defne yaprağı faydaları için,çayından da yararlanabilirsiniz. Özellikle öksürük ve balgam sorunlarına iyi gelir. Gözlerdeki görme sorunlarına faydalıdır. Ayrıca tansiyonu dengeleyici özelliği vardır.

   Defne yaprağı faydalarından yararlanmak için çayı nasıl hazırlanır

   Bitkisel çayları hazırladığınız gibi defne yaprağı çayını kolayca hazırlayabilirsiniz. Kaynatmadan sadece demleme yoluyla kısa sürede çayınız hazır olacaktır. 3-4 adet taze ya da kuru defne yaprağını, kaynamış olan sıcak 1 bardak suyun içerisine atarak 10-12 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından isterseniz limon ve balla tatlandırarak içebilirsiniz.

   Defne yaprağı için uyarılar

   Defne yaprağı tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Çünkü boğulmaya neden olabilir. Yaprakların sert ve keskin kenarlı olması nedeniyle dili kesebilir, yemek borusu ve sindirim sistemine zarar verebilir. Bu sebeple dikkat edilmesinde fayda vardır. Bitki çaylarının hepsi için geçerli olan, sürekli ve aşırı miktarda tüketilmeme kuralı defne yaprağı ile hazırlanan çay içinde geçerlidir. Defne yaprağı çayı antiepilepsi etkisinden dolayı epilepsi ilaçlarıyla veya sedatif ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Aynı zamanda hamile olan kadınlar, çocuklar, emziren kadınlar, sürekli ilaç kullananlar doktora danışmadan defne yaprağını kullanmamalıdır. Aksi halde defne yaprağının faydaları etkili olmaz, hatta bundan zarar görebilirsiniz.
   ]]> Çileğin Cilde Faydaları https://www.faydalar.net/cilegin-cilde-faydalari.html Sun, 05 Nov 2017 18:11:26 +0000 Çileğin Cilde Faydaları: Yaz aylarında birçok kişinin severek tükettiği bir meyve olan çilek, güzel rengi, hoş kokusu ve muhteşem tadı ile vazgeçilmez meyveler arasındadır. İçerisinde yüksek miktarda B, C ve K vitamin Çileğin Cilde Faydaları: 
   Yaz aylarında birçok kişinin severek tükettiği bir meyve olan çilek, güzel rengi, hoş kokusu ve muhteşem tadı ile vazgeçilmez meyveler arasındadır. İçerisinde yüksek miktarda B, C ve K vitaminleri ile beraber fosfor ve demir bulunan çilek cilt sağlığı için oldukça faydalı olan birçok meyve asitleri barındırır. Sağlığa olan birçok faydasının yanı sıra cilt sağlığı açısından da oldukça faydalı bir meyve olan çileğin cilde faydalarını merak eden ve bu faydalardan nasibini almak isteyen kişilerin çileği yiyerek tüketerek ya da evde kendileri hazırlayacağı çilek maskeleri ile çileğin cilde faydalarından yararlanması mümkündür.

   Çileğin cilde faydaları;

   Cildi ölü hücrelerden arındırır, çileğin içerisinde yer alan folik asit hücre yenilenmesini hızlandırır ve cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlar. 2-3 adet ezilmiş çileğin içerisine 1 tatlı kaşığı kadar bal ilave edilip cilde maske olarak uygulandığı takdirde cilt ölü hücrelerden temizlenmiş olur ve aynı zamanda cilt gerginlik kazanır.

   Cildi güzelleştirir, içerisinde bulunan bol miktardaki C vitamini cilt için koruyucu bir katman oluşturur. Bu özelliği sayesinde çilek cildin güzelleşmesine ve korunmasına katkı sağlar.

   Gözenekleri sıkılaştırır, çileğin cilde faydalarından biri de cilt esnekliğini artırması ve gözenekleri sıkılaştırmadır. Ciltte pürüzsüz bir etki yaratan çilek cildin büyük bir oranda canlanmasını yardımcı olur.

   Cildi gençleştirir ve kırışıklık oluşumunu engeller, içerisinde bulunan bol miktarda antioksidanlar sayesinde çilek kırışıklıkların meydana gelmesine sebep olan kollajen üretimini azaltarak cilt kırışıklıklarına karşı etki sağlar. Aynı zamanda güneşin zararlı ışıklarının neden olduğu zararlara karşıya cildin korunmasına yardımcı olur.

   Sivilce oluşumunu engeller, yüze parlaklık kazandıran çileğin cilde faydaları arasında sivilce karşıtı olması da yer alır. Ezilmiş 2-3 adet çileğin içerisinde 4-5 damla limon suyu ilave edip maske haline getirilen karışım cilde uygulandığı takdirde cildin yağlanma oranı büyük bir miktarda azaltılmış olur ve bu sayede sivilce oluşumu engellenir. Aynı zamanda çilek antioksidan özelliğe sahip olması sayesinde cildin yıpranmasına neden olan bir çok etkene karşı cildi korur.

   Cilt lekelerini giderir, içerisinde bulunan salisilik asit, eksfoliantlar, antioksidan ve C vitamini sayesinde çileğin cilde olan faydaları arasında cilt lekelerini gidermesi de sayılabilir.

   Ciltte oluşacak alerjileri giderir, çilek kirliliğe karşı cildi koruyarak birçok cilt hastalığına yakalanma oranını azaltacağı gibi aynı zamanda ciltte oluşacak alerjilerin de giderilmesini sağlar.

   Cilt hasarını onarır, doku onarımı özelliği olan çilek cilt hasarlarına karşı da oldukça etkilidir. Çileğin içerdiği salisilik asit kuru cildin nemlenmesini sağlar ve bu sayede cildi yumuşatır ve ciltte oluşacak pullanmalara karşı cildi korur.

   Cilt rengini aydınlatır, saymakla bitmeyecek kadar çok olan çileğin cilde faydaları arasında cilt rengini açma özelliğine sahip olması da bulunmaktadır. 4-5 adet ezilmiş çilek 1 yemek kaşığı limon suyu ve aynı miktarda yoğurt ile karıştırılıp maske haline getirilip yüze uygulandığı takdirde cilt aydınlatmaya yardımcı olur ve cilde parlaklık kazandırır.
   ]]>
   Çörek Otu Kapsülü Faydaları https://www.faydalar.net/corek-otu-kapsulu-faydalari.html Mon, 06 Nov 2017 06:09:18 +0000 Çörek otu kapsülü faydaları; tıpkı çörek otu gibi saymakla bitmez. Çörek otu kapsülü tamamen organik kimyasallardan oluşan bir takviye ilacıdır ve son derece faydalıdır. Çörek otu kapsülü adı üzerinde olduğu gibi Çörek otu kapsülü faydaları; tıpkı çörek otu gibi saymakla bitmez. Çörek otu kapsülü tamamen organik kimyasallardan oluşan bir takviye ilacıdır ve son derece faydalıdır. Çörek otu kapsülü adı üzerinde olduğu gibi çörek otunun özünden elde edilmektedir. Yüzyıllardır kendisinin ve yağının faydalarının saymakla bitirilemeyen çörek otunun artık son dönemlerde kapsülleri de bulunmaktadır. Bu ise artık bir inanış ve söylentiden daha çok bilimsel olarak ta çörek otunun son derece faydalı bir bitki oluşandır.

   Çörek otu kapsülü ise her zaman çörek otunu bulamamak ya da taze bir şekilde temin edememek veya seyahat yada her gün düzenli kullanım ve aynı dozajda kullanmak isteyenler için devreye girer. Gerek bilimsel gerekse İslami olarak çok faydalı olan çörek otunun kapsüle dönüşmesi yoğunlaşan hayat temposunda tam bir kurtarıcıdır. Hz muhammed (s.a.v.) çörek otunun faydası hakkında şu sözleri söylemiştir. 'siyah (kara) tohumlardan tüketiniz. Zira ölümden başka her derdin devasıdır.' diye bize çörek otunun mucizelerinden faydalanmayı önermiştir.

   Çörek otu kapsülünün içerinde bulunan etken maddeler şu şekildedir:
   • Biotin
   • fol asidi
   • B1, B2, B6 C ve E vitaminleri bulunmaktadır.
   • magnezyum, selen, çinko minerallerini de içermektedir.
   Ayrıca yağ asitleri bakımından çok zengin olan çörek otu, kapsülünün içinde beta-karotin (provitamin A) bulunur. Peygamber efendimizin de övgüyle bahsettiği çörek otu görüldüğü oldukça yararlı vitamin ve mineraller içermektedir. Çörek otu kapsülü de tıpkı çörek otu gibi son derece faydalıdır. İnsanın ruhani ve somut olarak bir çok sıkıntısının dermanı olabilir yaşam kalitesini yükseğe çeker diyebiliriz. Faydası oldukça fazla olan çörek otu kapsüllerini güvenilir aktar veya eczanelerden çok rahat temin edebiliriz.

    Çörek otu kapsülü faydaları şu şekildedir:
   • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
   • Cinsel isteksizlik ve kısırlığa fayda sağlar
   • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve rahatsızlıklarını giderir.
   • Cildi parlaklaştırır, düzgünleştirir
   • Saçlara ve gözlere parlaklık ve ışıltı verir.
   • Basur hastalığına iyi gelir.
   • İdrar söktürür ve hazmı kolaylaştırır.
   • Gebelik döneminde oluşabilecek olan komplikasyonları önler/azaltır.
   • Düzenli kullanıldığı takdirde kan şekerini düzenler ( düşürür) bu nedenle şeker hastaları tarafından çokça kullanılır.
   • Yaraların iyileşmesinde  önemli rol oynar.
   • İltihap giderici ve ağrı kesici özelliğe sahiptir.
   • Hazımsızlık ve mide şişkinliğine  oldukça faydalıdır. ve eskiden bu yana kullanılmaktadır.
   • Vücuttaki zehirli madde ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
   • Kramp gidericidir
   • Soluk borusunu genişleterek astım hastalığına iyi gelir ve ayrıca öksürüğü azaltır.
   • Hücre yenilenmesinde önemli rol oynar
   • Sinirlilik ve panik atağa iyi gelir.
   •  Çörek otu kapsülü faydaları arasında özellikle  çocuklarda sinirlilik ve deri hastalıklarına, alerji hastalıklarda ve öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
   • Mikrop ve virüslere karşı öldürücü bir etkiye sahiptir.
   ]]> Başkanlık Sisteminin Faydaları https://www.faydalar.net/baskanlik-sisteminin-faydalari.html Mon, 06 Nov 2017 18:00:13 +0000 Başkanlık sisteminin faydaları, Türkiye'yi referandum sürecine götüren 18 maddelik bir anayasa değişikliğini kapsamaktadır. Başkanlık sistemi yürütme yasamanın daha bir arada olması durumudur ve parlamenter sisteme gör Başkanlık sisteminin faydaları, Türkiye'yi referandum sürecine götüren 18 maddelik bir anayasa değişikliğini kapsamaktadır. Başkanlık sistemi yürütme yasamanın daha bir arada olması durumudur ve parlamenter sisteme göre en büyük farkı da budur. Yürütme organının biçimi ve rolü değişecektir. Kimine göre daha faydalı olan başkanlık sistemi kimine göre ise daha kötü bir sistemdir.


   Başkanlık Sisteminin Faydaları Nelerdir
   • Başkanlık sisteminin faydaları ile  25 olan milletvekili yaşı 18'e çekilerek gençlerin önü açılıp sadece seçme hakkı ile sınırlı kalınmayacak. Siyasette genç fikirlerin yer alması daha olağan hale gelerek çağa ayak uydurması sağlanacaktır. Durağanlaşmış siyaset daha farklı bir beyin gücünün gelmesiyle hareketlenecek ve şekillenecektir.
   • Cumhurbaşkanlığı seçimi meclis genel seçimi ile aynı gün yapılacak ve bu seçimler beş yılda bir yapılacaktır. Bu karar ile millet devamlı seçim koşuşturmacası içine girmeyecek ve gündem devamlı seçim problemi ile dolup taşmayacaktır. Aynı gün yapılan seçim uzlaşmanın sağlanmasında yardımcı olacaktır.
   • Cumhurbaşkanı Partisi'nden ayrılmak zorunda kalmadan hem Cumhurbaşkanlığı görevine devam edip hem de partisinin gelişmesine katkıda bulunabilecek. Cumhurbaşkanının siyasette yer alması gerçekçi bir zemine yer hazırlarken meclislede daha alakadar olması sağlanmış olacak.
   • Cumhurbaşkanına verilecek olan kararname yetkisi sayesinde mecliste devamlı bir çekişme haline son verilerek siyasetin komik bir malzeme haline gelmesinin önüne geçilmesi sağlanacak ve milletin seçmiş olduğu Cumhurbaşkanı aracılığı ile milletin kararları ve isteklerinin daha net olarak uygulamaya geçirilmesi sağlanacaktır.
   • Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılarak milleti temsil eden milletvekili sayısı artmış olacak ve milletin sesi daha da geniş bir alana sahip olacaktır. Daha fazla temsil imkanı halkın gücünün daha da arttığının göstergesidir.
   • Güçlenen milletvekili sayısı ve kanunları hükümetin değil milletvekillerinin sunması yine halkın mecliste daha fazla söz sahibi olmasına imkan sağlayacaktır.
   • Cumhurbaşkanı hem yetki hem sorumluluk kazanıyor aynı zamanda sadece vatana ihanetten yargılanabilen Cumhurbaşkanı başkanlık sisteminin gelmesiyle sadece vatana ihanet suçuyla değil hakkında açılacak olan herhangi bir suç duyurusuylada soruşturmaya alınacak ve daha adaletli bir sistemi geçilecektir.
   • Cumhurbaşkanı tek başına işlem yapmaktan alıkoyulacak ve yaptığı her işten sorumlu olarak yargıya açık hale getirilecektir.
   • Yargının sadece bağımsızlık ile kalmayıp aynı zamanda tarafsız olduğu da maddeye eklenerek yargıya olan güvenin artması ve adalet sisteminin daha da kesin çizgiler içererek şekillenmesi başkanlık sisteminin faydalı olmasını sağlanacaktır.
   ]]>
   Keçiboynuzu Faydaları https://www.faydalar.net/keciboynuzu-faydalari.html Tue, 07 Nov 2017 09:07:18 +0000 Keçiboynuzu Faydaları, Akdeniz kıyısı topraklarda yetişen bitki maki gibi bir yapıdadır. Ülkemizde de Akdeniz bölgesinde oldukça geniş bir alanda yetişmektedir. Antik çağlardan beri birçok faydası bilinen keçiboynuzu mey Keçiboynuzu Faydaları, Akdeniz kıyısı topraklarda yetişen bitki maki gibi bir yapıdadır. Ülkemizde de Akdeniz bölgesinde oldukça geniş bir alanda yetişmektedir. Antik çağlardan beri birçok faydası bilinen keçiboynuzu meyve olarak, pekmezi yapılarak, şurupları hazırlanarak tüketilmektedir. Meyvesi kuruduktan sonra yenmesi biraz zahmetli de olsa tadı ve aroması farklı oluşundan dolayı tüketilmektedir. Ayrıca keçiboynuzu pekmezi de tercih edilen bir gıda maddesidir.

   Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir

   İçeriğinde barındırdığı karbonhidrat, A ve C vitaminleri, kalsiyum, sodyum, yağlar ve antioksidan maddeler açısından birçok sağlık sorunu için ilaç gibidir. Akciğer rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır. Soğuk mevsimlerde görülen üst solunum yolu hastalıklarına oldukça etkilidir. Astım ve bronşit rahatsızlıklarında etkin tedavi yoludur.

   Akciğer Kanserinden Korur: Antioksidan içeriğinden dolayı sigara gibi zararlı unsurların akciğerlerde yol açtığı tahribatlara karşı etkilidir. Akciğer kanserlerine karşı da koruyucu özelliğe sahiptir. Oluşan kanserlerde tek başına tedavisi söz konusu değildir; ancak yardımcı özelliğe sahiptir.

   Sindirim Sistemine Etkisi: Beta-karoten maddesini keçiboynuzu içeriğinde barındırmaktadır. Bilindiği üzere beta-karoten vücuttaki serbest radikalleri etkisizleştirmektedir. Bu da sindirim sisteminin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Mideyi rahatlatmaktadır. Ayrıca bolca lif barındırdığı için midenin ve bağırsakların normal çalışmasına yardımcı olmaktadır. Midede görülebilecek rahatsızlıklarında oluşma riskini azaltmaktadır. Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlarında meydana gelmesini engeller.

   İshale Karşı Etkisi: Sindirim sisteminde verdiği rahatlamanın yanında oluşabilecek ishal vakasına da etkili bir çözümdür. Keçiboynuzu ishale kesin ve hızlı bir etki etmektedir. Tüketiminden hemen sonra etkisini göstermektedir.

   Kolesterole Etkisi: Keçiboynuzunun tek başına kolesterol için geçerli bir çözüm olduğu görülmüştür. İçerdiği besin değerleri ve lifli olmasından dolayı kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesini azaltıcı etkisi yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Keçiboynuzu aynı zamanda iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeyini de normal seviyede tutmaktadır. Kalp ve damarları koruyucu etkisiyle oluşacak risklere karşı koruyucudur. Kanı temizleyerek damarlarda oluşabilecek daralma ve tıkanmaları ortan kaldırır.

   Alerjik Hastalıklara Karşı Etkisi: Etkili bir antioksidan olmasının sebebi antibakteriyal ve antialerjik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Solunum yollarında ve alerjik astım gibi akciğer rahatsızlıklarında görülen alerjik durumlara karşı etkilidir. Grip ve nezle gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarında da rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

   Astım ve Bronşit Hastalıklarına Karşı Etkisi: Bronşit ve astım rahatsızlıklarında sakinleştirici özelliğe sahiptir. Astım hastalığında yapısında bulunan antioksidan özelliği solum yollarındaki tıkanıkları temizleyerek rahatlama sağlar. Bronşlarda da rahatlamalar yaparak bronşit olanlarında tedavisinde kullanılır. Bronşit gibi hastalıklardan kaynaklanan şiddetli öksürüklere karşı oldukça  etkilidir. Antioksidan özelliği ile öksürüğe sebep olan serbest radikalleri ve enfeksiyonları yok eder. Hastaya bir rahatlama sağlar ve öksürüğü ortadan kaldırır. Hızlı bir biçimde etkisini göstermektedir.

   Grip Hastalığına Etkisi: Yapısında bulunan antioksidan özelliği keçiboynuzuna doğal bir antibiyotik özelliği katmaktadır. Soğuk mevsimlerde çok sık görülen ve bulaşıcı olma özelliği olan gribe ve nezleye karşı etkilidir. Grip hastalığına sebep olan virüsleri yok ederek vücudu grip gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

   Hasarlı Hücreleri Onarır: Bağışıklık sistemine katkı sağlayarak hasar gören hücrelerin onarımında rol alır. Hasarlı hücreleri onararak yeni hücre yapımı için gereken enerji ve zaman gereksinimini ortadan kaldırarak bağışıklık sistemini güçlendirir; vücudun hast]]> Yulafın Faydaları https://www.faydalar.net/yulafin-faydalari.html Tue, 07 Nov 2017 18:54:23 +0000 Yulafın faydaları, yulaf enerji değeri yüksek olan bir besin maddesidir. İçeriğinde vücudun enerji ihtiyacını karşılayacak besinler bulunmaktadır Yulaf tüketilerek hastalıklara karşı korunma sağlanabilir. Lif bak Yulafın faydaları, yulaf enerji değeri yüksek olan bir besin maddesidir. İçeriğinde vücudun enerji ihtiyacını karşılayacak besinler bulunmaktadır Yulaf tüketilerek hastalıklara karşı korunma sağlanabilir. Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan yulaf bir çay bardağı kadar tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu lif ve proteini karşılayabilecek özelliktedir. Yulafın sağlık için bu denli faydalı olması şüphesiz ki içeriğinden kaynaklanmaktadır. İçeriğinde, demir, fosfor, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve bakır gibi mineraller bulunmaktadır.

   Yulafın faydaları nelerdir

   • Yulaf yenildiğinde sağlık için inanılmaz fayda sağlamaktadır Bunun haricinde cilt bakımı için maske şeklinde hazırlanarak kullanılabilir. Cilt bakımı için kullanımı milattan öncesine dayanmaktadır. Cilt sağlığı ve bakımında, akne tedavisi için yulaftan yardım alınabilir. Yulaf 15 dakika pişirildikten sonra ılınması beklenir. Ilıyan yulaf 10 dakika süreyle cilde masaj yapılarak sürülür. Akne haricinde sivilceler, kuru ciltler içinde önemli bir yere sahiptir. 1 çay bardağı yulafın içine biraz su eklenip 15 dakika kısık ateşte kaynatılarak cilde uygulanır. Yulaf cilde sürüldükten sonra cilt üzerinde tabaka şeklinde kurur. Tabaka şeklinde kuruyan yulaf ılık su yardımıyla ciltten temizlenir. Yulaf cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra kaşıntılı cilt hastalıkları içinde kullanılabilir.
   • Yulaf cilt sağlığı haricinde saç sağlığı içinde kullanılabilir. Topik olarak uygulanırsa saçların güçlü ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Kullanılan şampuanların içeriğinde bulunan kimyasallar saçların kurumasına, yıpranmasına ve saç diplerinin kaşınmasına yol açabilir. Yulaf saç derisi ve saçta oluşan bu problemlere çözüm olabilir. Topikal uygulanması saçlarda oluşan kepek sorununa karşıda iyi gelir.
   • Yulaf sinir sistemi sağlığı içinde faydalıdır. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sinir sistemi üzerinde olumlu etki yaratır. Sinirleri rahatlatarak stres kaynaklı düşüncelerden arındırır. Stres günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biridir. Stres sindirim sistemi dahil olmak üzere vücudun her alanında olumsuz etki yaratan bir faktördür. Yulaf tüketimiyle sindirim sistemi dahil tüm vücut genel olarak korunabilir.
   • Yulaf uykusuzluk problemlerine karşıda iyi gelir. Yulaf uyku problemine yol açan faktörlerin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Stres örneğin uyku problemine yol açan en önemli etkenler arasında yer alır. Yulaf strese ve dolaylı yollarda uykusuzluğa karşıda iyi gelir. Gece yatmadan 2 saat önce 1 çay bardağı kadar yulaf tüketilmesi gece uykuya geçiş sürecini kısaltır, uyku kalitesini arttırır. Yulaf, süt ya da yoğurda eklenerek tüketilebilir.
   • Yulaf alkol ve sigara gibi bağımlılığa yol açan maddelerde bağımlılığı azaltıcı etkiye sahiptir. Düzenli tüketilerek bağımlılıktan kurtulmak için mücadele verilebilir.
   • Yulafın faydaları arasında kas ve kemik sağlığını koruması da vardır. Düzenli aralıklarla tüketildiğinde kas ve kemik sağlığı korunabilir. Özellikle gelişim çağında olan çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır.
   • Diş sağlığı bakımından da faydalı olan yulaf, diş çürümelerinin önüne geçebilir.
   • Troid bezi hastalıklarına karşı iyi gelir.
   • Yulaf iktidarsızlık problemine karşı iyi gelen bir besin maddesidir.
   • Kan şekeri seviyesinde yaşanan dalgalanmaları düzenler.
   • Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Hazımsızlığı giderici özelliği vardır.
   • Uzmanlar yulafın kolesterole karşı iyi geldiğini düşünmekte ve savunmaktadır. İçeriğinde yer alan lifin kolesterol emilimini sağladığı ve kolesterole bağlı gelişen sıkıntıları önlediği düşünülmektedir.
   • Yulaf kalp ve damar sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır. Felç ve kalp krizi gibi hayati risk yaratan problemlerin minimuma inmesini sağlar.
   • Bağırsak ve mide sağlığını korumak için düzenli tüketilmelidir. Kabızlığa karşı faydalı bir besin maddesidir.
   • Şeker hastalığına karşı faydalı olduğu bilinmektedir.]]> Yaş Zencefilin Faydaları https://www.faydalar.net/yas-zencefilin-faydalari.html Wed, 08 Nov 2017 13:23:01 +0000 Yaş zencefilin faydaları; Zencefil nemli ve sulak alanlarda yetişebilen sarı çiçekleri bulunan, yassı kökü olan bitki türüdür. Zencefil bitkisinin zingiber officinale köküdür. Zencefil bitkisi neredeyse bir metre boyuna kadar uz Yaş zencefilin faydaları; Zencefil nemli ve sulak alanlarda yetişebilen sarı çiçekleri bulunan, yassı kökü olan bitki türüdür. Zencefil bitkisinin zingiber officinale köküdür. Zencefil bitkisi neredeyse bir metre boyuna kadar uzayabilir. Kurutulmuş veya yaş olarak tüketilebilmektedir..  Ana vatanı Güneydoğu Asya dır. Güneydoğu Asya dan sonra tropikal Asya kısımlarına yayılmıştır. Ülkemizde iklimden dolayı yetişmese de diğer ülkelerden oldukça bol miktarda getirilir. Ayrıca ülkemizde talepten dolayı sera ortamında zencefilin yetişmesi için uygun iklim ayarlanarak ekim yapılmaktadır.   Genellikle aktarlarda ve bazı marketlerde satılan beyaz yumru şeklinde olan bitkidir. Yer elmasını andırmaktadır. Dünyada Arap, Hint ve Asya mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır. Genellikle mutfaklarda yemeklere çeşni, aroma ve tat katmak için uygulanır. Yaş zencefilin içerisinde  oldukça önemli olan etken maddeler vardır. Bunlar %2 protein, %80 su, %1 yağ, %12 nişasta, fosfor, demir, kalsiyum, mineraller, C ve B vitamini bulunmaktadır. Zencefil sindirim soruna iyi gelmektedir.Ayrıca mide bulantısı, hazımsızlık ve ishal rahatsızlığının tedavisinde kullanılmaktadır. 

    Tedavilerde kullanılan yaş zencefilin faydaları;
    • Yaş zencefil gaz söktürür, 
    • Kişinin iştahını açar,
    • Yatıştırıcı özelliği mevcuttur.
    • Kişinin terlemesini sağlar. Bu yolla toksinlerin atılmasını sağlar.
    • İltihap engelleyicidir. Ayrıca eklem iltihaplarında oldukça etkilidir.
    • Balgam söktürücüdür, 
    • Soğuk algınlığının tedavisinde kullanılarak, iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar,
    • Kusmayı ve bulantıyı engeller. Bunun için özellikle 1 gram yaş zencefil ağızda tutmak bile yeterlidir.
    • Zihinsel ve bedensel gücün artmasını sağlar,
    • Kişinin bağışıklık sisteminin güçlendirir,
    • Diyabet ve astım hastalıklarına iyi gelmektedir,
    • İltihaplanma olmasını engeller,
    • Kadınların adet sancını azaltır,
    • Kadınların yumurtalık kanseri hastalıklarının tedavisine yardımcı olur,
    • Vücuttaki kan dolaşımının iyileşmesine yarar sağlar,
    • Yaş zencefilin faydalarından biride kafein etkisi gösterir ve buda vücuda enerji sağlar,
    • Ağızda salya üretimini arttırır. Böylece ağzın içerisindeki bakteri oluşumunu önler ve diş eti- diş problemlerini azaltır.
    • Vücutta damar tıkanıklarına da iyi gelmektedir.
    • Vücutta bulunan kan damarlarının genişlemesini sağlar,
    • Kişideki romatizmal ağrılarının azalmasını sağlar,
    • Bağırsak sorunlara oldukça iyi gelmektedir. Bu da ishalin durmasını sağlamaktadır.
    • Oldukça güçlü bir afrodizyak olarak geçmektedir. Bu sayede cinsel isteğin artırır. Bunun için yemeklerde kullanılması yeterlidir.
    • Bal ile yaş zencefil muhteşem bir ikilidir. Öksürüğe tam bir devadır. Yaş zencefil ve bal karışımı yapmak için orta boy zencefili kavanozun yarısına kadar doldurun. Üzerine bir adet limon ve bal ekleyin.
    • Hafızayı güçlendirir,
    • Ödemin atılmasını sağlar,
    • Baş ağrısına iyi gelir, 
    • Vücutta kanserli hücrelerin beslenmesini engeller,
    • Yaş zencefilin faydalarından biri daha ise grip tedavisinde oldukça etkilidir. Bunun için yaş zencefil çayı hazırlanabilir. Bu çayın yapılışı bir adet su bardağı sıcak suyun içerisine yaş zencefili  nohut büyüklüğü ölçülerinde dilimleyerek eklenir. Bu karışım 10 dakika demlenmesi gerekir. Eğer acı gelir ise balla tatlandırılabilir.
    ]]>
    Zencefilin Cilde Faydaları https://www.faydalar.net/zencefilin-cilde-faydalari.html Thu, 09 Nov 2017 08:49:30 +0000 Zencefilin Cilde Faydaları: Çok eski zamanlardan günümüze dek varlığını sürdüren bir bitkisel ürün olan zencefilin cilde faydaları oldukça fazladır. Zencefil özellikle de bir tedavi yöntemi olarak Asya ile Çin ülkesi Zencefilin Cilde Faydaları: Çok eski zamanlardan günümüze dek varlığını sürdüren bir bitkisel ürün olan zencefilin cilde faydaları oldukça fazladır. Zencefil özellikle de bir tedavi yöntemi olarak Asya ile Çin ülkesinde kullanılmış, günümüzde ise tüm mutfaklarda yerini almıştır. Bu makalemizde sizler için zencefilin cilde ne gibi faydaları var ve nasıl kullanılmalıdır konularını inceledik.

    Zencefilin Cilde Faydaları Nelerdir 

    Zencefil bitkisinin cilde olan faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür; 
    • Zencefil bitkisi ciltte birikmiş olan toksinlerin atılması için büyük bir öneme sahiptir. Zencefilin günlük olarak belli bir düzen içerisinde  tüketilmesi halinde ciltte meydana gelen toksinlerin büyük bir kısmından kurtulmak mümkündür.
    •  Zencefil ciltte görülür biçimde olan yaşlılık belirtilerinin etkin bir biçimde kaybolmasını sağlamaktadır. Bunun için de zencefil bitkisini hem mutfakta hem de bitkisel bir ilaç olarak sıkça kullanmakta fayda vardır.
    • Zencefil cildin sivilcelerden, ciltte meydana gelen yaralardan ve ölü derilerden arınmasına katkı sağlamaktadır. Özellikle de kişinin ergenlik döneminde fazla sivilceli olması ve bu sivilcelerin zaman içinde lekeye dönüşmesi halinde daha fazla zencefil tüketilerek bu yara ve lekelerin giderilmesi mümkün olmaktadır.
    Zencefil Bitkisi Nasıl Tüketilmelidir

    Zencefil bitkisinin kullanım şekli çok fazla önem taşımaktadır, bu bitkinin kesinlikte doğru bir biçimde tüketilmesi lazımdır. Zencefil bir çok şekilde tüketilebilmektedir.
    • Zencefil bitkisi bir yiyecek çeşidi olarak yemek ve salata çeşitlerinin içerisinde tüketilebilmektedir.
    • Bu bitki aynı zamanda çay olarak da tüketilebilmektedir. Zencefil bitkisi çay olarak tüketildiğinde özellikle de kadınların adet döneminde karın ağrılarını dindirmek amacı ile kullanılmaktadır.
    • Zencefil baharat olarak yemeklere katılıp ya da bir dermokozmetik ürünü olarak da cilt bakım ürünlerine eklenerek kullanılabilmektedir.
    ]]>
    Hamilelikte Bol Su İçmenin Faydaları https://www.faydalar.net/hamilelikte-bol-su-icmenin-faydalari.html Thu, 09 Nov 2017 14:49:28 +0000 Hamilelikte Bol Su İçmenin Faydaları, yapılan klinik araştırmalara göre hamilelik sürecinde bol bol tüketmenin bebeğin gelişimine fayda sağladığı ve daha sağlık bebekler dünyaya geldiği açıklanmıştır. Bu nedenle anne ad Hamilelikte Bol Su İçmenin Faydaları, yapılan klinik araştırmalara göre hamilelik sürecinde bol bol tüketmenin bebeğin gelişimine fayda sağladığı ve daha sağlık bebekler dünyaya geldiği açıklanmıştır. Bu nedenle anne adaylarının günde en az iki litre su tuketmeleri gerekmektedir. Hamilelik sürecinde bol bol su tüketmek aynı zamanda da kas ve kasık ağrısı şikayeti olan anne adaylarının ağrı şikayetlerinin ortadan kalkmasına da fayda sağlamaktadır. Hamilelik boyunca anne adaylarının en büyük şikayetlerinden biri de mide bulantısı ve mide yanması olarak bilir. Bu dönemde bebeğe zarar vermek için ilaç kullanmayan anne adayları bol su tüketmeleri uzman doktorlar tarafından tavsiye edilir. Çünkü su mide oluşan mide asidini dengeleyerek yemek borusundan yukarı doğru çıkmasını engeller.

    Hamilelikte Bol Su İçmenin Faydaları, hamilelik boyunca bol su içmek anne adayının metabolizmasını çalıştırdığı için, gebe olan kişinin fazla kilo almasını da engeller. Hamilelikte Bol Su içmenin faydaları oldukça fazladır. Hamilelik boyunca bol su içen anne adayının vücut direnci artar. Çabuk yorulmaz. Bağışıklık sistemi güçlendiğinden kolay kolay hasta olmaz. Bu nedenle sağlıklı bir gebelik süreci geçirir. Aynı zamanda da bol su içmek hamile olan kadının tükettiği besinlerin kiloya dönmesini engelleyerek, midede kolayca hazmetmesini sağlar. Ayrıca anne adayının spor yapmasının yanı sıra bol su tüketmesi yağ yanmasını da sağlar. Bu nedenle hamilelik sürecinde anne adayının fazla kilo almasını engellemiş olur. Hamilelikte bol su tüketmek gerekir. Bu dönemde anne karnına baskı yapan bebek anne adayında bir takım kasılmalara da neden olmaktadır. Bu kasılmaların en aza indirgenebilmesi için anne adayının bol bol su tüketmeye özen göstermesi gerekir. Aynı zamanda hamile olan kadın gün içerisinde kaybetmiş olduğu vitamin ve mineral dengesini koruyabilmek için hamile olan kadının günlük su ihtiyacını karşılaması gerekir. Bu nedenle özellikle hamile olan kadınlar da su tüketimi hayati önem taşımaktadır. 
    ]]>
    Suyun Faydaları https://www.faydalar.net/suyun-faydalari.html Fri, 10 Nov 2017 13:10:40 +0000 Suyun Faydaları, hepimizin de bildiği gibi saymakla bitmez. Su doğadaki temel maddedir. Su insan hayatında büyük önem taşır Bu yüzden eksikliğinde ölümle bile sonuçlanabilir. Suyun Faydaları Nelerdir Suyun Faydaları, hepimizin de bildiği gibi saymakla bitmez. Su doğadaki temel maddedir. Su insan hayatında büyük önem taşır Bu yüzden eksikliğinde ölümle bile sonuçlanabilir. 

    Suyun Faydaları Nelerdir
    • Suyun faydalarının etkisini görmeniz için günde yaklaşık vücut ağırlığınızı 1/36 kadar su içmelisiniz. Ortalama normal bir yetişkin günde en az bir buçuk litre su içmelidir.
    • İnsan vücudunun çoğu sudan oluşmaktadır. Yeni doğan bebeğin ağırlığının %75'i sudan oluşmaktadır. Yetişkinlerde ise su oranı %60'a düşmüştür.
    • Suyun en genel faydası tüm sistemlerinizin normale uygun şekilde çalışmasını sağlar.
    • Su atıkları, toksinleri vücuttan uzaklaştırmanıza yardımcı olur.
    • Su böbreklerin işlevlerini tam olarak yerine getirmesini sağlar.
    • Su ayrıca derinizin nemlenmesini ve canlılık kazanmasını sağlar.
    • Besinlerin tamamının emilmesinde görevlidir.
    • Beynimizin %75'i su içerir. Bu yüzden uzun süre susuz kaldığınızda baş ağrıları ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz.
    • Su vitamin ve minerallerin emilimini çözülmesini ayrıca vücutta taşınmasını sağlar.
    • Su vücut sıcaklığımızı düzenlediği için dengeli kalmasını sağlar.
    • Suyun solunuma faydası, Nefes alıp vermeniz de özellikle akciğerin nemli kalmasında rol oynar.
    • Su hücrelere besin ve oksijen taşınmasını sağlar.
    • Kan basıncının dengelenmesini sağladığı için tansiyon düşüklüğü ya da yüksekliğini önler.
    • Suyun böbreğe faydası, su böbrekte taş oluşumunu engelleyerek böbrekte kristal birikimini ve böbrek kanallarının tıkanmasını önler.
    • Suyun sindirime faydası, konstipasyon (kabızlık) oluşumunu engeller. Böylece bağırsak sorunları yaşamayı minimuma indirebilirsiniz.
    • Vücudumuzda ki mukus tabakalarının nemli kalmasını sağlar.
    • Suyun dolaşıma faydası, su antikoagülasyon (çökme önleyici) etkisi sayesinde kanın cıvıklaşmasını sağlayarak kan dolaşımını hızlandırdığı kanıtlanmıştır. 
    • Suyun temizliği faydalarıGünlük hayatımızda suyu birçok alanda kullanıyoruz. Suyun sadece vücudumuza faydası bulunmamaktadır Özellikle suyun çözücü özelliğinden dolayı temizlikte çok kullanılan önemli hijyen maddesidir. Suyu besinlerimizi temizlemede bolca kullanmalısınız. Keti sen Temizlikte de bolca kullanmalısınız. Ayrıca kıyafetlerinizin ve bulaşıklarınızın temizlenmesinde de kullanmalısınız.
    • Su içmenin cilde faydaları, su cilt güzelliğinin vazgeçilmez ögesidir. Cildimiz tüm vücudumuzu kaplamaktadır. Sağlıklı bir cilt için bolca su içmelisiniz. Ayrıca diyet yaparken suyu bolca tüketerek hem cildinizi hem de sağlığınızı koruyarak ve güzelleştirerek zayıflayabilirsiniz.
    ]]>
    Yeşil Çayın Faydaları https://www.faydalar.net/yesil-cayin-faydalari.html Sat, 11 Nov 2017 12:57:20 +0000 Yeşil Çayın Faydaları, yeşil çay yüzyıllardır tüketilen bir çay olup olukça faydalıdır. Yeşil çay yapılan araştırmalar sonucu da kanser olma riski azaldığı ortaya çıkınca tüketimi günden güne artmıştır. Kanser h Yeşil Çayın Faydaları, yeşil çay yüzyıllardır tüketilen bir çay olup olukça faydalıdır. Yeşil çay yapılan araştırmalar sonucu da kanser olma riski azaldığı ortaya çıkınca tüketimi günden güne artmıştır. Kanser hastalığı yanı sıra kolesterolü dengeleme, tansiyon düşüklüğüne ve şeker hastaları için oldukça faydalıdır. 

    Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

    Zayıflama; Yapılan bir çok araştırmalar sonucunda yeşil çayın tokluk hissi verdiğine, metabolizmayı hızlandırdığına ve içerisinde bulunan antioksidan özelliği ile vücutta bulunan yağları parçalamaya yardımcı olduğundan zayıflamak için oldukça faydalıdır. Yeşil çay özellikle göbek ve ve bel bölgesinde yağlanmayı önlemeye yardımcı olur. Sadece yeşil çay içerek hemen kilo vermek zaman alır. Bu yüzden yeşil çay ile birlikte  düzenli olarak spor veya egzersizler yapılmalıdır. 

    Hipertansiyon; Böbrek tarafında salgılanan ve hipertansiyonun temel sebepleri arasında yer alan anjiyotensin dönüştürücü enzimin etkilerini yeşil çay yavaşlatabiliyor. Yeşil çay sayesinde kan basıncı normale dönmekte ve kalp krizi ve inme riskini azaltmakta yardımcı olur.

    Kolesterol; Yeşil çay damar tıkanıklığına neden olan LDL kolesterolün toplanmasını engellenmeye destek olur. Tıp dilinde biline tromboz olarak anılan anormal kan pıhtılaşmasına neden olan damar tıkanıklığını önler. 

    Kanser; yeşil çay içmek direk olarak kanseri engellemez. Kanser hastası olan birinin yapılan cerrahi sonra ilaç kullanımı ile birlikte yeşil çay tüketildiğinde hastalığı nüks etmesine önler. Gün içinde düzenli olarak yeşil çay tüketmek yeterli olacaktır. 

    Diş Sağlığı; Dişlerin çürümesin temel sebepleri diş yüzeyinde biriken ve bir süre sonra plak tabakası oluşmasına ve bakterilerin artmasına neden olur. Düzenli olarak yeşil çay tüketildiğinde diş de plak ve tartarın oluşmasını önler sağlıklı dişlere sahip olmasına yardımcı olur. Yeşil çay bakterileri engellemesi sayesinde sağlıklı bir diş etine sahip olursun ve diş eti hastalıkları ile hiç karşılaşmak zorunda kalmasınız.

    Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır

    Bir çok faydası olan yeşil çay sıradan bir çay gibi hazırlamamalıyız. Bir fincan yeşil çay için 5 gram kurutulmuş yeşil çay yeterli olacaktır. Yeşil çayı kaynar suyun hemen içine atmayın. Su kaynadıktan sonra 4-5 dakika kadar bekledikten sonra yeşil çayı ekleyin ve 4 dakika kadar bekledikten sonra yeşil çayı hazır içebilirsiniz. Yeşil çayı suyun için 4 dakika dan fazla beklerse yeşil çay acır ve hiç bir faydası olmaz.
     ]]>