Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın faydaları, saymakla bitmeyecek kadar fazla olmasına rağmen toplumumuz tarafından çok bilinmektedir. Daha çok yemeklerimizde tad ve aroma verici olarak kullanılan sarımsak, bir yiyecek olmasının yanında başta insan sağlığı olmak üzere birçok alanda da faydası vardır ve yelpazesi oldukça geniştir. Sarımsağın içerik olarak incelenmesinde birçok vitamin ve faydalı minerallerin de olduğu keşfedilmiştir. Bunlardan bazıları; oldum allicine yağı, şeker, vitamin A, vitamin B, vitamin C, kükürtlü yağ ve allil sülfür bulunur.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?
 • Uzmanların araştırmalarına göre enfeksiyona açık alanlarda, kontrolsüz besin tüketiminin olduğu kişilerde, kanalizasyon problemlerinin yaşandığı bölgelerde sarımsak kullanımı özellikle salgın hastalıkların önüne geçtiği kanıtlanmış bir gerçektir.
 • Sarımsak tüketen ülkeler de diğer ülkelere kıyasla kanser, damar sertliği, immün sistem hastalıkları gibi hayati hastalıkların daha az görüldüğü bilinmektedir.
 • Vücudun çeşitli dönemlerinde bağışıklık azalmasına bağlı beliren yara ve çıbanların iyileşmesinde ve mevcut olan yarının küçülmesinde fayda göstermektedir.
 • Kardiyovasküler bir rahatsızlık olan ve ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi gelmektedir.
 • Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan bakterilerin bağırsak kurtlarının ve diğer parazitlerin vücuttan uzaklaştırılmasında etkilidir.
 • Özellikle kış aylarında baş gösteren nezle ve soğuk algınlığında kullanılarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, enfeksiyon gibi rahatsızlıkların ardından oluşan ateşin düşürülmesinde kullanılır.
 • Karında oluşan sancıların nedeni genellikle bağırsak gazlarıdır ve sarımsak kullanarak bu probleminde önüne geçilmesi sağlanabilir.
 • Diüretik etkisi sayesinde idrar söktürür ve idrar yollarında oluşan taşların atılımını kolaylaştırır Buna ek olarak ise idrar yollarında taş oluşumunu önler.
 • Konstipe olan hastalarda bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önler ve hastaların daha sık defekasyona çıkmalarını sağlar.
 • Kalp kaslarını kuvvetlendirerek adelelerin daha güçlü olmasını sağlar. Antikoagülan etkisi sayesinde kanı cıvıklaştırarak dolaşımının daha hızlı olmasını sağlar.
 • Özellikle şeker hastalarında kan şekeri düzeyini düzenlediği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.
 • Anemi sebebiyle oluşan yorgunluk ve halsizlik şikayetlerinin azalmasında ve düzenli olarak kullanımıyla vücudun dinç kalmasını, kişinin daha enerjik olmasını sağlar.
 • Antioksidan etkisi sayesinde vücudu toksinlerden arındırır ve zehirlenme vakalarında ise sarımsak yutmak oldukça faydalıdır.
 • Kilo almak isteyen fakat iştahı olmayan kişilerde ise iştah açıcı etkisi sayesinde kilo alımını sağlar. Kilo almanın yanı sıra zayıflamak isteyen kişilerde ise doktor kontrolüyle diyete eklenmesiyle ve düzenli olarak alınmasıyla kilo verilmesine de yardımcı olur.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde önceden var olan yada yeni oluşan kesik yaralarının da sarımsak kullanımı ile daha kısa sürede iyleşilmesi sağlanmakta.
 • Antikanserojen etsikisi sayesinde hücrelerin kontrollü büyümesini ve gelişmesini sağlayarak vücudun kontrolsüz metastaz yapmasını engeller.
 • Yapılan yeni çalışmalar ise sarımsağın, demirin metabolize edilmesinde hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğu söylenmektedir. Bunun yanında "ferropartin" (vücuttan ayrılan demirin tekrar vücuda kazandırılmasında görevli protein) miktarını da düzenlediği keşfedilmiştir.
Sarımsağın cilde faydaları:
 • Genel sağlığa faydaları saymakla bitmeyen sarımsağın cilde de oldukça faydası vardır. Başta saçlar olmak üzere özellikle saç dökülmesi problemine karşı kullanımı da çok yaygındır ve kanıtlanmış bir yöntemdir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde saçların dip kısımlarına, doğru bir şekilde uygulaması yapılarak yeni saç köklerinin çıkmasına, kırılan saç köklerinin onarımına, boya ve başka maddeler dolayısıyla yıpranmış saçların canlanmasında, hacim kaybına uğrayan saçların onarımını sağlar.
 • Özellikle akne ve sivilce gibi sık görülen cilt probleminin de çözümü haline gelmiştir. Sirke gibi yardımcı maddelerle sarımsak suyunun karıştırılıp yüze sürülmesi ve düzenli olarak yapılması yapılması, iltihaplı ve akneli ciltlerde antibiyotik etkisi sayesinde cilt bakımını da sağlayarak zamanla daha canlı ve parlak bir cilt görünümü sağlarken aynı zamanda estetik olarak çirkin bir görüntüye sebep olan akne ve sivilcelerinde giderilmesinde çözüm olacaktır.
 • İğreti bir hastalık haline gelmiş ayak mantarı, kişilerin psikolojik ve estetik açıdan olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Fakat sarımsağın faydaları sayesinde bu probleminde önüne geçilmesi mümkün olmaktadır. Ezilerek kür haline getirilen sarımsak mantar probleminin olduğu bölgeye sürülüp bir bezle sarılarak bekletilir ve bu işlem düzenli olarak yapılırsa ayak mantarı problemine çözüm olur.
 • Sarımsağın kendisi dışında yağı ise sedef hastalığında çokça kullanılmakta ve faydası olduğu bilinmektedir. Hafta boyunca bir veya iki defa sarımsak yağını sedef problemi olan bölgelere kullanırsanız bir kaç uygulamadan sonra sarımsağın faydasını sedef hastalığı üzerinde de görebilirsiniz.
Sarımsağın faydaları oldukça fazladır fakat etkisini daha fazla arttırmak için çokça tüketmek ise faydasının yanı sıra bir takım problemlere neden olabilir. Bu nedenle günde iki dişten fazla yenmesi önerilmez.
Son Güncelleme : 23.10.2020 15:38:25
Sarımsağın Faydaları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Sarımsağın Faydaları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Sarımsağın Faydaları"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
41 Yasin Okumanın Faydaları
41 Yasin Okumanın Faydaları
41 Yasin okumanın faydaları; Yasin'i şerifi okumanın birden fazla faydası vardır. Yasin', şerifi nasıl okunması gerektiği hakkında bir çok görüş bulunmaktadır. Bu okumanın kaç kere okunmasına bağlıdır. Yasin'in kaç kere okunduğuna bağlı olarak değişe...
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları, Pekmez içerisinde oldukça faydalı mineral ve besinleri barındıran tatlı bir besindir. Yoğurt ise vitamin deposu olmakla birlikte vücutta bulunan zararlı bakteri ve virüslerin atılmasında oldukça etkili bir besin türüdür...
Soda Limon Faydaları
Soda Limon Faydaları
Soda limon faydaları saymakla bitmez. Limon ferahlık demek, temizlik demek, güzel koku demektir. Soda limon karışımının faydaları Limon içindeki sitrik asitle enfeksiyonlara karşı savaşır yani çok büyük bir temizleyicidir aynı zamanda limonun kansere...
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları, Bu mucize karışımı özellikle son zamanlarda çok sık kullanılan, en sağlıklı karışımlar dır. Sabahları aç karna bir çay kaşığı çörekotunu ezerek bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak yerseniz çok z...
Kendir Tohumu Faydaları
Kendir Tohumu Faydaları
Kendir tohumu faydaları, kendir tohumu kenevirgiller familyasından olan bir bitkinin olgunlaşan dişi çiçeklerinin kavrulmasıyla elde edilir. Tohumlar çetene, çedene gibi isimlerle de bilinir. Kendir tohumundan elde edilen yağ sabun sanayinde kullanıl...
Kuyruk Yağının Faydaları
Kuyruk Yağının Faydaları
Kuyruk Yağının Faydaları nedeniyle dünyaca yapılan araştırmalar, kuyruk yağının içerdiği yüksek kolesterolden dolayı ilerleyen yaşlarda tüketilemeyeceği bu yüzden genç yaşlardan itibaren mümkün olduğunca tüketilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ku...
Osteo Bi Flex Faydaları
Osteo Bi Flex Faydaları
Osteo bi flex faydaları, Toplumda çok da fazla kişi tarafından bilinmeyen bir ilaç takviyesidir. Özellikle belli bir yaştan sonra kıkırdakların hareketleri daha hissedilir bir hale gelir. Bu durum kişinin günlük hayattaki bir çok işinin aksamasına ve...
Acı Turşu Biberin Faydaları
Acı Turşu Biberin Faydaları
Acı Turşu Biberin Faydaları, Acı biber yemeklerde kullanılmanın yanı sıra turşu yapımında da en fazla tercih edilen malzemelerden bir tanesidir. Acı biber en yavan hali ile bile inanılmaz bir vitamin deposu iken acı turşu biber olarak ise eşsiz fayd...
Limonlu Sodanın Faydaları
Limonlu Sodanın Faydaları
Limonlu Sodanın Faydaları, Soda yerkürenin içesinde birikmiş mineralli ve faydalı suların artezyen yardımıyla çıkartılması sonrasında insanların kullandığı şifalı bir içecek türüdür. Sodanın tadı hafiften açı olmakla içerisinde vücut için faydalı...
Güvercin Yumurtasının Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları; Yüksek oranda A ve B2 vitaminlerini bünyesinde bulundurmaktadır. Vücutta yer alan vitamin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Yüksek miktarda protein ve amino asit bulundurmaktadır. Astım şeklindeki solunum...
Ceviz İç Zarının Faydaları
Ceviz İç Zarının Faydaları
Ceviz iç zarının faydaları, Ceviz iç zarının faydaları yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda kanıtlanmış ve ceviz iç zarının kesinlikle atılmaması yönünde çokça uyarılar yapılmıştır. Ceviz kabuklu bir besin olup kuru yemiş kategorisinde yer alı...
Çökelek Faydaları
Çökelek Faydaları
Çökelek faydaları; çok olan bir peynir çeşididir. Ülkemizde hem köy ve kasabalarda ev imkanlarıyla hem de fabrikalarda profesyonel olarak peynir üretimi gerçekleştirilmektedir. Üretilen peynir çeşitleri de bazen yörelere göre değişiklik göstermekted...

 

41 Yasin Okumanın Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Soda Limon Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Kendir Tohumu Faydaları
Kuyruk Yağının Faydaları
Osteo Bi Flex Faydaları
Acı Turşu Biberin Faydaları
Limonlu Sodanın Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları
Ceviz İç Zarının Faydaları
Çökelek Faydaları
Elma Sirkesinin Yüze Faydaları
Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları
Bitkilerin Faydaları
Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları
Kaz Yağının Faydaları
Ganocafe Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Kayısı Kompostosunun Faydaları
Limon Tuzunun Cilde Faydaları
Çörek Otu Kapsülü Faydaları
Ayı Yağının Faydaları
Gripin Faydaları
Tütünün Faydaları
Hamilelikte Leblebinin Faydaları
Penaten Krem Faydaları
Kemik İliği Faydaları
Hünnap Sirkesi Faydaları
Bamya Tohumunun Faydaları
Popüler İçerik
Elma Sirkesinin Yüze Faydaları
Elma Sirkesinin Yüze Faydaları
Elma sirkesinin yüze faydaları; da bulunmaktadır. Sirke, elma ve üzüm gibi meyvelerden elde edilen bir maddedir. Sirke denilince akla daha çok salata ...
Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları
Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları
Çörek otu yağı kremi faydaları, insan vücuduna oldukça fazladır. Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan çörek otu insan sağlığına hemen hemen her k...
Bitkilerin Faydaları
Bitkilerin Faydaları
Bitkilerin faydaları, Doğada bulunan hayvanlar, bitkiler, ağaçlar hayatımızın vazgeçilmez unsurlarıdır. Bitkiler olmadan yaşamın olması mümkün olmaz. ...
Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları
Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları
Yeşil ceviz kabuğunun faydaları, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yeşil ceviz kabuğu hem insan sağlığı açısından hem de kişisel bakım için ö...
Kaz Yağının Faydaları
Kaz Yağının Faydaları
Kaz yağının faydaları; çok fazladır. Kaz, kuşgillerden olup tavuk ve hindiyle kıyaslandığında oldukça değerli bir hayvandır. Kaz Ülkemizde çok fazla y...
Ganocafe Faydaları
Ganocafe Faydaları
Ganocafe Faydaları: Ganocafe şeker oranı oldukça az olarak üretildiğinden özellikle diyabet hastaları için özel olarak üretilen bir tür gıda takviyesi...
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları, insan sağlığı için bir mucize olan sarımsak özellikle doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca sarımsağın sağlık açısından ne kad...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
41 Yasin Okumanın Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Soda Limon Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Kendir Tohumu Faydaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022