Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otunun Faydaları, Mutfaklarda poğaça ve börekleri süslemek için kullanılan çörek otu uzun yıllardan itibaren şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Bazı ülkelerde siyah tohum ve kara tohum olarak adlandırılan çörek otunun içerisinde A, B1, B2, B6, C, H vitaminleri bulunması bakımından sağlığa oldukça faydalıdır. Çörek otu aynı zamanda magnezyum, selenyum ve çinko gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir. Çörek otu içerisinde %21 albümin, %35 yağ çeşitleri, %38 karbonhidrat ve bununla beraber kalsiyum, linoleik asit, sodyum, fosfor, demir, bakır, palmitik asit gibi bir çok faydalı madde bulunur.

Çörek otunun faydaları

Kanser, çörek otunda bulunan kimyasal bileşenler başta pankreas kanseri olmak üzere kolon kanseri, meme kanseri ve beyin kanserinde kanser hücrelerinin gelişmesini durdurarak hastalığın büyük bir oranda azalmasını sağlar. Bununla beraber kurşun zehirlenmesinden dolayı ortaya çıkan beyindeki zararın giderilmesine yardımcı olur.

Yüksek tansiyon, normal kan değerinin yükselmesi anlamına gelen yüksek tansiyon, kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Çörek otu, yapılan araştırmalara göre kan basıncının normal değerine gelmesini sağlayan doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Aynı zamanda çörek otu düzenli olarak tüketildiği takdirde damarları temizleyerek kötü kolesterolün düşmesini ve iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.

Bağışıklık sistemi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan çörek otu, bir çok hastalığa karşı vücudu korumasının yanı sıra radyasyonun zararlı ışınlarının vücutta yaratacağı kötü etkilerin azalmasına da yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde radyoterapi gören kişilere bu ışınların etkilerinin azalması için çörek otu tavsiye edilir.

Astım, bu şifalı bitkinin yapılan araştırmalar sonucunda astım hastalığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. 2 gün boyunca 1 fincan kahvenin içerisine bir miktar çörek otu eklenip günde 2 defa sabah ve akşam olmak üzere içildiğinde astım tedavisine destek olur.

Romatizma, çörek otu iltihap giderici özelliğe sahip olması sayesinde iltihaptan kaynaklanan romatizma hastalığında ortaya çıkacak belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Alerjiler, omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan çörek otu, alerji durumunda kullanılan ilaçların etkisini daha da artırır ve bu hastalıktan dolayı ortaya çıkacak olan şikayetlerin giderilmesine katkı sağlar.

Sedef hastalığı, çörek otu sedef inflamasyonunda topikal bir şekilde uygulanabilir. Sedef hastalığının tedavisinde destek olarak kullanılabilir.

Karaciğer hastalığı, karaciğerin zarara uğramasına engel olan ve karaciğerin korunmasını sağlayan çörek otunun faydaları arasında, karaciğerde oluşacak karbon tetrachloridin yaratacağı olumsuz etkiyi azaltması ve karaciğer kanserine karşı korunmaya yardımcı olması da yer alır.

Parkinson, çörek otunun içerisinde yer alan faydalı maddeler parkinsondan kaynaklanan toksisite nöronlarını koruması sayesinde bu hastalıkta tedavi edici olarak kullanılabilir.

Şeker hastalığı, çörek otu üzerinde yapılan çalışmalar ve deneyler sonucunda bu faydalı bitkinin kan şekerini düşürücü etkisi olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle şeker hastalarının gönül rahatlığıyla tüketebileceği çörek otunun, aynı zamanda damar sertliğine karşı olumlu etkileri de bulunmaktadır.

Böbrek ve safra taşı, öğütülmüş çörek otu 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp bu karışıma 3 adet sarımsak da eklendikten sonra 1 su bardağı suyun içerisine elde edilen karışım ilave edilip 1 hafta boyunca günde 3 defa tüketildiği takdirde böbrek ve safra taşının erimesine yardımcı olur.

Boğaz ağrısı, bir çok faydası bulunan çörek otunun faydaları arasında iltihap giderici özelliği, aynı zamanda bademcik iltihabı, gırtlak dokusunda oluşan iltihaplar ve bu iltihaplardan kaynaklanan boğaz ağrılarına karşı oldukça iyi gelmesi de sayılabilir.

Cilt lekeleri, en çok da bayanların şikayet ettiği cilt lekelerine karşı doğal bir yöntem olan çörek otu ile evde doğal cilt maskesi hazırlanabilir. 1 çay kaşığı zeytinyağının içerisinde aynı miktarda çörek otu ilave edip karıştırıldıktan sonra elde edilen karışım düzenli olarak cilde uygulandığı takdirde ciltte oluşan sivilce lekelerinin, doğumdan kaynaklanan lekelerle beraber güneş lekelerinin de azalmasını sağlar.

Hormon dengesi, hormon bozukluğu yaşayan kişiler yaklaşık bir ay boyunca öğütülmüş 10 gram çörek otunu 1 yemek kaşığı balın içerisine ilave edip tükettiğinde hormon dengesizliğinin giderilmesine yardımcı olur.

Saçlar, sağlığa birçok faydası bulunan çörek otunun aynı zamanda saça da birçok faydası bulunmaktadır. Çörek otundan elde edilen yağ saçlara uygulandığı takdirde zayıf olan saç telleri güçlenir, saçların nem dengesi sağlanmış olur ve saçlar çok daha sağlıklı uzar.

Hafıza, çörek otundan elde edilen çörek otu yağı 1 su bardağı suyun içerisine 8-10 damla damlatıldıktan sonra suyun içerisine bir tutam da nane eklenerek elde edilen karışım günde 2 defa içildiğinde hafızanın kuvvetlenmesini sağlar.

Çörek otunun faydaları
 • Hücre yenileyici özelliği sayesinde yaraları iyileştirici özelliğe sahiptir.
 • Burun tıkanıklığı, bronşit ve öksürüğe karşı oldukça faydalıdır.
 • Baş ağrısı ve ateşi düşürmeye yardımcı olur.
 • Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır.
 • Gaz giderici etkiye sahiptir.
 • Basur problemine karşı oldukça etkilidir.
 • Eklem ağrısı, artrit ve diş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Hemoroid rahatsızlığına iyi gelir.
 • Dizanteriye karşı oldukça faydalıdır.
 • Bağırsak parazitlerini giderilmesine yardımcı olur.
 • Yorgunluğu giderir.
 • Uykusuzluk problemine giderir.
 • Mide bulantısına iyi gelir.
 • Cinsel gücü artırma etkisine sahiptir.
Son Güncelleme : 07.03.2020 20:44:27
Çörek Otunun Faydaları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Çörek Otunun Faydaları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Çörek Otunun Faydaları"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
41 Yasin Okumanın Faydaları
41 Yasin Okumanın Faydaları
41 Yasin okumanın faydaları; Yasin'i şerifi okumanın birden fazla faydası vardır. Yasin', şerifi nasıl okunması gerektiği hakkında bir çok görüş bulunmaktadır. Bu okumanın kaç kere okunmasına bağlıdır. Yasin'in kaç kere okunduğuna bağlı olarak değişe...
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları, Pekmez içerisinde oldukça faydalı mineral ve besinleri barındıran tatlı bir besindir. Yoğurt ise vitamin deposu olmakla birlikte vücutta bulunan zararlı bakteri ve virüslerin atılmasında oldukça etkili bir besin türüdür...
Soda Limon Faydaları
Soda Limon Faydaları
Soda limon faydaları saymakla bitmez. Limon ferahlık demek, temizlik demek, güzel koku demektir. Soda limon karışımının faydaları Limon içindeki sitrik asitle enfeksiyonlara karşı savaşır yani çok büyük bir temizleyicidir aynı zamanda limonun kansere...
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları, Bu mucize karışımı özellikle son zamanlarda çok sık kullanılan, en sağlıklı karışımlar dır. Sabahları aç karna bir çay kaşığı çörekotunu ezerek bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak yerseniz çok z...
Kendir Tohumu Faydaları
Kendir Tohumu Faydaları
Kendir tohumu faydaları, kendir tohumu kenevirgiller familyasından olan bir bitkinin olgunlaşan dişi çiçeklerinin kavrulmasıyla elde edilir. Tohumlar çetene, çedene gibi isimlerle de bilinir. Kendir tohumundan elde edilen yağ sabun sanayinde kullanıl...
Kuyruk Yağının Faydaları
Kuyruk Yağının Faydaları
Kuyruk Yağının Faydaları nedeniyle dünyaca yapılan araştırmalar, kuyruk yağının içerdiği yüksek kolesterolden dolayı ilerleyen yaşlarda tüketilemeyeceği bu yüzden genç yaşlardan itibaren mümkün olduğunca tüketilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ku...
Osteo Bi Flex Faydaları
Osteo Bi Flex Faydaları
Osteo bi flex faydaları, Toplumda çok da fazla kişi tarafından bilinmeyen bir ilaç takviyesidir. Özellikle belli bir yaştan sonra kıkırdakların hareketleri daha hissedilir bir hale gelir. Bu durum kişinin günlük hayattaki bir çok işinin aksamasına ve...
Acı Turşu Biberin Faydaları
Acı Turşu Biberin Faydaları
Acı Turşu Biberin Faydaları, Acı biber yemeklerde kullanılmanın yanı sıra turşu yapımında da en fazla tercih edilen malzemelerden bir tanesidir. Acı biber en yavan hali ile bile inanılmaz bir vitamin deposu iken acı turşu biber olarak ise eşsiz fayd...
Limonlu Sodanın Faydaları
Limonlu Sodanın Faydaları
Limonlu Sodanın Faydaları, Soda yerkürenin içesinde birikmiş mineralli ve faydalı suların artezyen yardımıyla çıkartılması sonrasında insanların kullandığı şifalı bir içecek türüdür. Sodanın tadı hafiften açı olmakla içerisinde vücut için faydalı...
Güvercin Yumurtasının Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları; Yüksek oranda A ve B2 vitaminlerini bünyesinde bulundurmaktadır. Vücutta yer alan vitamin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Yüksek miktarda protein ve amino asit bulundurmaktadır. Astım şeklindeki solunum...
Ceviz İç Zarının Faydaları
Ceviz İç Zarının Faydaları
Ceviz iç zarının faydaları, Ceviz iç zarının faydaları yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda kanıtlanmış ve ceviz iç zarının kesinlikle atılmaması yönünde çokça uyarılar yapılmıştır. Ceviz kabuklu bir besin olup kuru yemiş kategorisinde yer alı...
Çökelek Faydaları
Çökelek Faydaları
Çökelek faydaları; çok olan bir peynir çeşididir. Ülkemizde hem köy ve kasabalarda ev imkanlarıyla hem de fabrikalarda profesyonel olarak peynir üretimi gerçekleştirilmektedir. Üretilen peynir çeşitleri de bazen yörelere göre değişiklik göstermekted...

 

41 Yasin Okumanın Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Soda Limon Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Kendir Tohumu Faydaları
Kuyruk Yağının Faydaları
Osteo Bi Flex Faydaları
Acı Turşu Biberin Faydaları
Limonlu Sodanın Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları
Ceviz İç Zarının Faydaları
Çökelek Faydaları
Elma Sirkesinin Yüze Faydaları
Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları
Bitkilerin Faydaları
Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları
Kaz Yağının Faydaları
Ganocafe Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Kayısı Kompostosunun Faydaları
Limon Tuzunun Cilde Faydaları
Çörek Otu Kapsülü Faydaları
Ayı Yağının Faydaları
Gripin Faydaları
Tütünün Faydaları
Hamilelikte Leblebinin Faydaları
Penaten Krem Faydaları
Kemik İliği Faydaları
Hünnap Sirkesi Faydaları
Bamya Tohumunun Faydaları
Popüler İçerik
Elma Sirkesinin Yüze Faydaları
Elma Sirkesinin Yüze Faydaları
Elma sirkesinin yüze faydaları; da bulunmaktadır. Sirke, elma ve üzüm gibi meyvelerden elde edilen bir maddedir. Sirke denilince akla daha çok salata ...
Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları
Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları
Çörek otu yağı kremi faydaları, insan vücuduna oldukça fazladır. Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan çörek otu insan sağlığına hemen hemen her k...
Bitkilerin Faydaları
Bitkilerin Faydaları
Bitkilerin faydaları, Doğada bulunan hayvanlar, bitkiler, ağaçlar hayatımızın vazgeçilmez unsurlarıdır. Bitkiler olmadan yaşamın olması mümkün olmaz. ...
Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları
Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları
Yeşil ceviz kabuğunun faydaları, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yeşil ceviz kabuğu hem insan sağlığı açısından hem de kişisel bakım için ö...
Kaz Yağının Faydaları
Kaz Yağının Faydaları
Kaz yağının faydaları; çok fazladır. Kaz, kuşgillerden olup tavuk ve hindiyle kıyaslandığında oldukça değerli bir hayvandır. Kaz Ülkemizde çok fazla y...
Ganocafe Faydaları
Ganocafe Faydaları
Ganocafe Faydaları: Ganocafe şeker oranı oldukça az olarak üretildiğinden özellikle diyabet hastaları için özel olarak üretilen bir tür gıda takviyesi...
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları, insan sağlığı için bir mucize olan sarımsak özellikle doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca sarımsağın sağlık açısından ne kad...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
41 Yasin Okumanın Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Soda Limon Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Kendir Tohumu Faydaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022