Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları, Birçok kişinin severek tükettiği lezzetli ve hoş bir kokuya sahip olan elma, içerisinde bulunan birçok vitamin mineral ve antioksidan bakımından oldukça faydalı meyveler arasında yer alır. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen bu lezzetli meyve tercihe bağlı olarak sarı, kırmızı ve yeşil elma olarak tüketilebilir. Kabuğu ile beraber yenildiğinde elmanın faydaları daha da artar. Elmanın içerisinde A, B5, B6, B9, C ve K vitaminleri ile beraber kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve fosfor gibi önemli mineraller yer alır. Aynı zamanda Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından da oldukça zengin bir meyve olan elma, % 14 oranında besin lifi de içerir. İçerisinde bulunan vitamin ve zengin mineraller bakımından vitamin kaynağı olan bu meyve birçok hastalığa karşı şifa kaynağıdır.

Elmanın faydaları;

Beyin ve sinir sistemi, elma üzerinde yapılan çalışmalarda bu lezzetli meyvenin nörotoksiklere karşı oldukça olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Sinir sisteminde oluşan olumsuz durumlardan dolayı ortaya çıkacak birçok problemi ve stresten kaynaklanan hücre hasarına karşı elma oldukça etkilidir.

Kalp sağlığı, plak ya da pıhtı oluşumundan kaynaklanan damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, stresten kaynaklanan damar tahribatı ve damar sertleşmesi gibi birçok kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesi elmanın faydaları arasındadır.
Sağlıklı dişler, birçok faydası olan elma aynı zamanda diş sağlığı açısından da faydalıdır. Dişlerin sağlıklı ve beyaz olmasını sağlayan ve ısıtılarak tüketildiği takdirde diş fırçalama etkisi yaratan, dişler arasında bulunan yiyecekleri ve mikropları gideren elma, bu özelliği sayesinde dişlerin daha da güçlenmesini sağlar. Bununla beraber aynı zamanda ağız içerisinde bulunan bakteriler giderir, diş çürümelerini yavaşlatır ve ağzın tükürük üretmesine katkı sağlar.

Kanser, yapılan bilimsel araştırmaya göre elmanın klorojenik asit bakımından zengin olması karaciğer kanseri ve meme kanserine yakalanma oranını büyük bir oranda azaltır.

Parkinson hastalığı, lif bakımından oldukça zengin bir meyve olan elmanın faydaları arasında parkinson hastalığı da sayılabilir. Düzenli olarak elma tüketilmesi sinir hücrelerinin hasara uğramasını engeller, ürettiği depomin sayesinde hücrelerin onarılmasını sağlar ve içerisinde bulunan antioksidan metabolizmanın bu hastalığa karşı mücadele etmesine yardımcı olur.

Kolesterol, kolesterol oranını düzenleyen meyveler arasında yer alan elma, kolesterol oranının sağlıklı bir seviyede kalmasına yardımcı olur ve bununla beraber bir çok hastalığa yakalanma oranını da azaltır.

Alzheimer hastalığı, yapılan birçok araştırma deneyler sonucu elmanın birçok hastalıkta olduğu gibi alzheimer hastalığına karşı da koruyucu etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Elma yaşlılıktan dolayı beynin olumsuz olarak etkilenmesini engeller.

Safra kesesi taşı, sıvıların katılaşması sonucu ortaya çıkan safra kesesi taşları engellemek de elmanın faydaları arasındadır.

Bağışıklık sistemi, elmanın içerisinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücudu birçok hastalığa karşı korur. Özellikle de kırmızı elmanın içerisinde yer alan quercetin olarak anılan antioksidan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Karaciğer hastalıkları, vücutta oluşan toksinler karaciğerin hasara uğramasına neden olur. Bu toksinlerin etkisiz hale getirme özelliği olan elma günlük 1 tane tüketildiği takdirde toksinlerin neden olduğu karaciğer hastalıklarına karşı vücudun korunmasını sağlar.

İshal ve kabızlık, elma bağırsakları temizleme etkisine sahiptir. Sabah aç karnına tüketildiği takdirde kabızlık problemini giderir. Bununla beraber aç karnına tüketilen elma ishale de iyi gelir.

Göz sağlığı, saymakla bitmeyecek kadar çok olan elmanın faydaları arasında göz sağlığı da yer alır. Emada bulunan elementler bir göz hastalığı olan kataraktı büyük bir oranında azaltır.

Kan şekerinin dengelenmesi, polifenol açısından zengin bir meyve olan elma, kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir. Gıdalardan dolayı vücuda alınan karbonhidratları vücudun işlemesini ve kan şekerinin yükselmesini engellemek elmanın faydaları arasındadır.

Felç, günde normal büyüklükte tüketilecek 1 adet elma içerisinde bulunan quercetin ve diğer antioksidanlar sayesinde felç olma riskini büyük bir miktarda azaltır.

Kemik sağlığı, elmanın içerisinde yer alan phloridzin adlı bileşen özellikle de 50 yaş üzeri kişilerde ortaya çıkacak olan kemik yoğunluğunda azalma, osteoporoz, kemiklerin kolay kırılması ve zayıflaması gibi birçok kemik probleminin önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle elmanın faydaları arasında kemik sağlığı da yer alır.

Astım, elmanın bronşiyal hassasiyete karşı olumlu etkisi bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketildiği takdirde astım riskini % 50 oranında azaltır.

Cilt lekeleri, elmanın faydaları içerisinde cilt problemleri de bulunmaktadır. Elma içerisinde bulunan B, C, K vitaminleri sayesinde cildin pürüzsüz olmasını, ciltte oluşan sivilce ve akne lekelerini giderir. Elma kabuğunun yüze sürülmesi ya da elma suyundan yapılacak olan maske cilt lekeleri giderilir, cildin daha canlı ve parlak görünmesi sağlar, cildi nemlendirir, güneş ışınlarına ve yaşlanmaya karşı cildi korur.

Kepek problemi, elma suyu ile saç derisine masaj yaptığı takdirde bu sorunun önüne geçilebilir. Elma suyu aynı zamanda saç tellerinin kalınlaşmasını ve canlanmasını sağlar ve saçların dökülmesini büyük bir oranda azaltır.

Göz altı şişlikleri, göz altı şişliklerinden şikayet eden birçok kişi bu konuda elmanın faydalarından yararlanabilir. Ufak bir elmayı halka şeklinde dilimlenip göz altı torbalarının üzerine yerleştirilip yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra bol su ile yüz ve gözler yıkadığında göz altı şişliklerinden kurtulmak mümkündür.
Son Güncelleme : 29.04.2021 10:57:46
Elmanın Faydaları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Elmanın Faydaları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Elmanın Faydaları"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
41 Yasin Okumanın Faydaları
41 Yasin Okumanın Faydaları
41 Yasin okumanın faydaları; Yasin'i şerifi okumanın birden fazla faydası vardır. Yasin', şerifi nasıl okunması gerektiği hakkında bir çok görüş bulunmaktadır. Bu okumanın kaç kere okunmasına bağlıdır. Yasin'in kaç kere okunduğuna bağlı olarak değişe...
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları, Pekmez içerisinde oldukça faydalı mineral ve besinleri barındıran tatlı bir besindir. Yoğurt ise vitamin deposu olmakla birlikte vücutta bulunan zararlı bakteri ve virüslerin atılmasında oldukça etkili bir besin türüdür...
Soda Limon Faydaları
Soda Limon Faydaları
Soda limon faydaları saymakla bitmez. Limon ferahlık demek, temizlik demek, güzel koku demektir. Soda limon karışımının faydaları Limon içindeki sitrik asitle enfeksiyonlara karşı savaşır yani çok büyük bir temizleyicidir aynı zamanda limonun kansere...
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları, Bu mucize karışımı özellikle son zamanlarda çok sık kullanılan, en sağlıklı karışımlar dır. Sabahları aç karna bir çay kaşığı çörekotunu ezerek bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak yerseniz çok z...
Kendir Tohumu Faydaları
Kendir Tohumu Faydaları
Kendir tohumu faydaları, kendir tohumu kenevirgiller familyasından olan bir bitkinin olgunlaşan dişi çiçeklerinin kavrulmasıyla elde edilir. Tohumlar çetene, çedene gibi isimlerle de bilinir. Kendir tohumundan elde edilen yağ sabun sanayinde kullanıl...
Kuyruk Yağının Faydaları
Kuyruk Yağının Faydaları
Kuyruk Yağının Faydaları nedeniyle dünyaca yapılan araştırmalar, kuyruk yağının içerdiği yüksek kolesterolden dolayı ilerleyen yaşlarda tüketilemeyeceği bu yüzden genç yaşlardan itibaren mümkün olduğunca tüketilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ku...
Osteo Bi Flex Faydaları
Osteo Bi Flex Faydaları
Osteo bi flex faydaları, Toplumda çok da fazla kişi tarafından bilinmeyen bir ilaç takviyesidir. Özellikle belli bir yaştan sonra kıkırdakların hareketleri daha hissedilir bir hale gelir. Bu durum kişinin günlük hayattaki bir çok işinin aksamasına ve...
Acı Turşu Biberin Faydaları
Acı Turşu Biberin Faydaları
Acı Turşu Biberin Faydaları, Acı biber yemeklerde kullanılmanın yanı sıra turşu yapımında da en fazla tercih edilen malzemelerden bir tanesidir. Acı biber en yavan hali ile bile inanılmaz bir vitamin deposu iken acı turşu biber olarak ise eşsiz fayd...
Limonlu Sodanın Faydaları
Limonlu Sodanın Faydaları
Limonlu Sodanın Faydaları, Soda yerkürenin içesinde birikmiş mineralli ve faydalı suların artezyen yardımıyla çıkartılması sonrasında insanların kullandığı şifalı bir içecek türüdür. Sodanın tadı hafiften açı olmakla içerisinde vücut için faydalı...
Güvercin Yumurtasının Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları; Yüksek oranda A ve B2 vitaminlerini bünyesinde bulundurmaktadır. Vücutta yer alan vitamin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Yüksek miktarda protein ve amino asit bulundurmaktadır. Astım şeklindeki solunum...
Ceviz İç Zarının Faydaları
Ceviz İç Zarının Faydaları
Ceviz iç zarının faydaları, Ceviz iç zarının faydaları yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda kanıtlanmış ve ceviz iç zarının kesinlikle atılmaması yönünde çokça uyarılar yapılmıştır. Ceviz kabuklu bir besin olup kuru yemiş kategorisinde yer alı...
Çökelek Faydaları
Çökelek Faydaları
Çökelek faydaları; çok olan bir peynir çeşididir. Ülkemizde hem köy ve kasabalarda ev imkanlarıyla hem de fabrikalarda profesyonel olarak peynir üretimi gerçekleştirilmektedir. Üretilen peynir çeşitleri de bazen yörelere göre değişiklik göstermekted...

 

41 Yasin Okumanın Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Soda Limon Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Kendir Tohumu Faydaları
Kuyruk Yağının Faydaları
Osteo Bi Flex Faydaları
Acı Turşu Biberin Faydaları
Limonlu Sodanın Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları
Ceviz İç Zarının Faydaları
Çökelek Faydaları
Elma Sirkesinin Yüze Faydaları
Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları
Bitkilerin Faydaları
Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları
Kaz Yağının Faydaları
Ganocafe Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Kayısı Kompostosunun Faydaları
Limon Tuzunun Cilde Faydaları
Çörek Otu Kapsülü Faydaları
Ayı Yağının Faydaları
Gripin Faydaları
Tütünün Faydaları
Hamilelikte Leblebinin Faydaları
Penaten Krem Faydaları
Kemik İliği Faydaları
Hünnap Sirkesi Faydaları
Bamya Tohumunun Faydaları
Popüler İçerik
Elma Sirkesinin Yüze Faydaları
Elma Sirkesinin Yüze Faydaları
Elma sirkesinin yüze faydaları; da bulunmaktadır. Sirke, elma ve üzüm gibi meyvelerden elde edilen bir maddedir. Sirke denilince akla daha çok salata ...
Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları
Çörek Otu Yağı Kremi Faydaları
Çörek otu yağı kremi faydaları, insan vücuduna oldukça fazladır. Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan çörek otu insan sağlığına hemen hemen her k...
Bitkilerin Faydaları
Bitkilerin Faydaları
Bitkilerin faydaları, Doğada bulunan hayvanlar, bitkiler, ağaçlar hayatımızın vazgeçilmez unsurlarıdır. Bitkiler olmadan yaşamın olması mümkün olmaz. ...
Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları
Yeşil Ceviz Kabuğunun Faydaları
Yeşil ceviz kabuğunun faydaları, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yeşil ceviz kabuğu hem insan sağlığı açısından hem de kişisel bakım için ö...
Kaz Yağının Faydaları
Kaz Yağının Faydaları
Kaz yağının faydaları; çok fazladır. Kaz, kuşgillerden olup tavuk ve hindiyle kıyaslandığında oldukça değerli bir hayvandır. Kaz Ülkemizde çok fazla y...
Ganocafe Faydaları
Ganocafe Faydaları
Ganocafe Faydaları: Ganocafe şeker oranı oldukça az olarak üretildiğinden özellikle diyabet hastaları için özel olarak üretilen bir tür gıda takviyesi...
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları, insan sağlığı için bir mucize olan sarımsak özellikle doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca sarımsağın sağlık açısından ne kad...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
41 Yasin Okumanın Faydaları
Pekmezli Yoğurt Faydaları
Soda Limon Faydaları
Çörek Otu Zeytinyağı Karışımı Faydaları
Kendir Tohumu Faydaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022